Sünnetin önemi

lafons7275

Kıdemli Üye
Enes b. Malik anlatır: “Biz yaklaşık altmış kişi idik, Peygamberin yanında otururduk, o bize hadis anlatırdı. Kendi özel ihtiyacı için gittiğinde biz o hadisi aramızda müzakere ederdik, kalkana kadar o hadis kalblerimize yerleşirdi.
[el-Lüma, s. 142]

İbn-i Mes’ud der ki: “Hadisi müzakere edin! Zira hadisin dirilişi (zihinlerde kalıcılığı) onu müzakere etmekten geçer.”
[Dârîmi]

Hz. Ali şöyle der: “Hadisi müzakere edin! Şayet müzakere etmezseniz hadis uçup gider.”[el-Müstedrek]

Sahabiler işte bu şekilde hadislerin yılmaz bekçileri oldular.

Tabiin de hadislere bir o kadar ihtimam göstermiştir.
Bakın Ata ne der:
“Biz Cabir b. Abdullah’ın yanında iken bize hadis söylerdi. Biz oradan kalkarken o hadisi müzakere ederdik. Ebu Zubeyr hepimizden çabuk ezberlerdi.”[Dârîmi]

Tabiinden Ebu-I Aliye şöyle der:
“Peygamberin bir hadisini duysan hemen ezberle!”[Dârîmi]

İbrahim b. Alkame de şöyle der:
“Hadisleri müzakere edin! Çünkü müzakere onun hayatıdır.”
[Dârîmi]

Bu değerli Sahabe ve Tabiin nesli hadisleri sadece müzakere etmekle kalmadılar, aynı zamanda hadis öğrenmek için nice uzun mesafeler katettiler. Örneğin Cabir b. Abdullah (radıyallahu anh)’ın, Abdullah b. Uneys (radıyallahu anh)’den başka hiç kimsenin hıfz etmemiş olduğu bir hadisi öğrenmek için bir aylık yol kat edip Şam’a gittiği, Ebu Eyyub ei-Ensari’nin de Medine’den Mısır’a, Ukbe b. Amır’in yanına giderek hadis dinlediği sonra da hiç beklemeksizin hemen bineğine binip tekrar Medine’ye döndüğü malumdur.
[Rıhle s. 18.]

Tabiin’den Said b. Museyyeb şöyle der: “Ben bir hadisi öğrenmek için gece gündüz nice yollar katettim.”
[el-Cami' l/94]

kaynak: Peygambersiz bir din?, Alâeddin Palevî, s. 14

tuyuer

Paylaşımcı
Medreselerde en çok sevdiğim olaylardan biriydi öğlen saatlerinde hadis müzakere ederdik.İmamlık için gittiğim camide de bunu yaptım şimdi meslek değişti .Gittğim camilerde maalesef bunu göremiyorum amiye geliyor imam efendi namaz kıldırıp gidiyor olay bu tabi genelleme yapmıyorum mutlaka yapan imamlarda vardır.Yapanlardan Allah razı olsun yapmayanlarda inşallah bu eksikliği giderirler

tuyuer

Paylaşımcı
Aslında imkan olacak kamuoyun da imamlar camilerde hadis dersleri yapsınlar diye imza toplayacaksın daha sonra bunu uygulatacaksın. Buradan sesleniyorum bu diyanet bilmem ne sendikalarına birazda bunlara kafa yorun bunun için çalışma başlatın

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
"Sadat-ı Kirâm, sünnet-i seniyyeyi anlatıp durmaz. Bizzat yaşar..."

Gavs-i Sâni (Kuddise Sirrûh)

lafons7275

Kıdemli Üye
"Sadat-ı Kirâm, sünnet-i seniyyeyi anlatıp durmaz. Bizzat yaşar..."

Gavs-i Sâni (Kuddise Sirrûh)

İnsanımız sünnetten o kadar cahil bırakıldı ki bazen yaptığınız bir sünneti insanlara anlatmak zorunda kalıyoruz mesela bizzat benim başıma gelen bir hadise; Birgün ağzımda ince bir misvak ile yürüyordum. Beynamaz komşulardan biri ağzımdakini sordu. Durup anlattım ve de faydalarından da bahsettim. Benden birtane almamı istedi. Diş etlerinde problem varmış. Aldım, hediye ettim. Sonra kullandı ve probleminin bittiğini söyledi. Ama hala beynamaz. Eeee, hidayet Allah'tan, vardır bir bildiği...

tuyuer

Paylaşımcı
Misvak konusunda birebir haklısınız maalesef bilmiyorlar bilenlerde yaygınlaştırmıyor

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Ama önce anlatmadın, yaşadın muhterem :)

Emin ol yaşamadan anlataydın, koca bi yafta yiyecek, "hoca" damgasıyla bundan sonra söylediklerinin hiç birisi dinlenilmeyecekti.

Bizim eksiğimiz bu. Yaşamadığımız şeyi anlatmaya çalışıyoruz, sonuç : Sıfır

Misvak, yüzük, tarak, koku, sürme, takke, sağ el, besmele vs.

Efendimizin (sav) günlük sünnetlerini çoğaltmak mümkün. Ama önce yaşamak kaidesiyle...

Camii Hocalarıın hepsi müstesna, büyük çoğunluğunda bunu görüyoruz. Yaşamadığını hutbede diretmeye çalışıyor, nefis hazır, uymuyor, uygulamıyoruz...

nefahtü

Kıdemli Üye
Ama önce anlatmadın, yaşadın muhterem :)

Emin ol yaşamadan anlataydın, koca bi yafta yiyecek, "hoca" damgasıyla bundan sonra söylediklerinin hiç birisi dinlenilmeyecekti.

Bizim eksiğimiz bu. Yaşamadığımız şeyi anlatmaya çalışıyoruz, sonuç : Sıfır

Misvak, yüzük, tarak, koku, sürme, takke, sağ el, besmele vs.

Efendimizin (sav) günlük sünnetlerini çoğaltmak mümkün. Ama önce yaşamak kaidesiyle...

Camii Hocalarıın hepsi müstesna, büyük çoğunluğunda bunu görüyoruz. Yaşamadığını hutbede diretmeye çalışıyor, nefis hazır, uymuyor, uygulamıyoruz...

Sünneti çoğalttıkça sünnet sünneti çoğaltıyor sanki nedersiniz? Birini yapıyorsun bağlı olan bir başkası geliyor arkasında Rabbimiz onu bile kolaylaştırmış..

lafons7275

Kıdemli Üye
Malesef gün geçtikçe sünnetsizler çoğalıyor.

nefahtü

Kıdemli Üye
Sünnetler Farzları da daha sağlamlaştırır ,
Farzlar sağlamlaştıkça sünnetler farzlaşır..

zulk@rneyn

Profesör
semerkand takvimde bugünün sözü...

“Farz ve sünnetlerden herhangi birini terkeden kimse
ateş üzerinde yatsa, denizde yürüse, havada uçsa iyi
biliniz ki o davasında yalancıdır”
(Necmeddin-i Kübrâ [kuddise sırrıhû)

ömerusta

Kıdemli Üye
sizin anlamanızı beklemiyorum zaten ömerusta..inanmayann yok sayan birinin sünnetlerinde farz haline gelmesini bekleyemem..
sen farzın ne olduğunu bilmeyecek kadar cahilsin farz ALLAH C.C.hın emri olandır sünnet peygambere ait olan lardır şimdi sen nasıl ediyorda sünneti farz yapıyorsun bu kadar sapıklaşmayın işte siz sünnetcilerin sapıklığı bu

nefahtü

Kıdemli Üye
sen farzın ne olduğunu bilmeyecek kadar cahilsin farz ALLAH C.C.hın emri olandır sünnet peygambere ait olan lardır şimdi sen nasıl ediyorda sünneti farz yapıyorsun bu kadar sapıklaşmayın işte siz sünnetcilerin sapıklığı bu

ustalığınızın ne üzerine olduğu aşikar.
edepsiz konuşmalarınız ile hangi ayete uymaktasınız acaba?

inanmayanlara biz bu kadar saygılı iken neden siz bu kadar saldırgan oluyorsunuz?

Mürşit konusunda da tarzınız bu şekilde idi..

Biz Allah c.c. ayetlerine ve Peygamberimizin sav sünnetlerini kendimize yol bilmişiz..
Sizin yolunuz size bizim yolumuz bize..

Ebu Computer

Kıdemli Üye

Öncelikle karşınızdaki taifei nisadan...

Biraz daha saygılı olabilirseniz daha güzel olur...

Konuya gelecek olursak, ayet diyorsanız ayet:

Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah’ın azabı çetindir.

Haşr Suresi 7 Ayet.

Biz bunan inandık buna iman ettik.

Eğer hadislere inanmayacak isek, peygamberimizin uygulamalarını kabul etmeyecek isek, bunlar Kuranda yok diyecek isek yukarıdaki ayet ile ters düşmüş oluruz.

Diğer bir mesele peygamberimizin sünnetini hadisleri kabul etmeyecek isek namaz bile kılamazsınız.

Zira kuranda namazın nasıl kılınacağı ile ayrıntılı bilgi yok.

Bizler namazı peygamberimizden öğrenildiği şekli ile devam ettiriyoruz.

Selam ve dua ile...

nefahtü

Kıdemli Üye
@Ebu Computer teşekkür ederiz.
Sünnete ve hadislere inanmayanlara o kadar şaşırıyorum ki nasıl olurda insan peygamberimizin sözlerini yol tutmadan Kuranı Kerimi anlar.

cihad38

Profesör
nasıl olurda insan peygamberimizin sözlerini yol tutmadan Kuranı Kerimi anlar.

Kur'an'ı anladıklarını da nerden çıkardın üstadım; anlamıyorlar da, o yüzden sürekli gürültü çıkarıyorlar,.

cihad38

Profesör
şu mealciler veya yalnız kurancılara göre (her nekadar bu pek yazılıp çizilmese de öyle görüntü veriyorlar)
Kur'anı ehli sünnet yolundakiler anlamıyor,

ehli sünnet yolundakilere göre mealciler veya yalnız kurancılar kuranı anlamıyor,

e kuranı kim anlar, peygamber anlamıştır dediğinde sünneti/hadisleri kabul etmedikleri için bunu da reddediyorlar,

e alimler anlar desen, sizin aklınız yok mu diyorlar,

e kardeşim, amelde ve itikadda mezhep imamlarının görüşlerine katılıyor ve ben de o şekilde düşünüyorum dediğinde, yine olmuyor,

velhasıl onların amacı kuranı herkes nasıl anlıyorsa o şekilde yaşasındır.yani 4 mezhebe çok derler,
1,5 milyar müslüman var bir o kadarda mezhep ortaya çıkar haberleri yok.

sonuç olarak kuranı anladığını iddia eden kişi, peygamberin yoluna atar kendini.
peygamberin sünnetine itirazı olan, önce iman edip gelmeli.