Stratfor: ‘Türkiye büyük bir bölgesel güç olacak’ | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Stratfor: ‘Türkiye büyük bir bölgesel güç olacak’

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63

[TD="class: Description"]

[/TD]


[HR][/HR] Tartışmalı öngörüleriyle ünlenen araştırma kuruluşu Stratfor'a göre gelecek 10 yıl dünyada kargaşa ve düzensizlikle geçecek. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki ulus devletlerin zayıflamayı sürdüreceğini Irak, Suriye ve Libya'nın Lübnan benzeri gelişmelerle silahlı grupların egemenliğine geçeceğini öngören rapor, sürekli istikrarsızlık yaratacak bu bölgeleri istikrara kavuşturma gücünün yalnızca Türkiye'de olduğunu savundu.

‘ABD BU DESTEĞİ VERECEK’

ABD merkezli araştırma kuruluşu Stratfor'un raporunda Ntv'nin haberine göre Türkiye ile ilgili şu görüşlere yer verildi: "Türkiye Arap dünyası, Kafkasya ve Karadeniz'de çekişme bölgeleriyle çevrili. Ancak Türkiye şimdiye dek risk almadı ve Türkiye'nin askeri-siyasi nedenlerle bölgede ABD'nin katkısına ihtiyacı var. Rusya'nın etkisinin sınırlandırılması karşılığında ABD bu katkıyı verecektir. ABD Türkiye'nin çatışmaya girmesini beklemiyor. ABD de çatışma istemiyor. Yalnızca Türkiye'den Karadeniz'de destek istiyor''

‘GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN'I DA KAPSAYACAK’

ABD-Türkiye işbirliği sonucu Türkiye'nin koruma hattının Gürcistan ve Azerbaycan'ı kapsayacağını öne süren rapor, Türkiye'nin zamanla ve artan oranlarda güney sınırlarının ötesine müdahale edip, etki kullanacağını ve Türkiye'nin istikrar sağlamak için muhtelif koalisyonlar oluşturarak Kuzey Afrika'ya uzanacağını savundu.
"Bölgede dinamik ne ise, Türkiye ortasında olacak' diyen Stratfor, Türkiye'nin Karadeniz'in kuzeyi ve Balkanlarda da varlığını artıracağını kaydetti.

"TÜRKİYE İÇ SİYASİ DENGE SAĞLAMALI"

ABD merkezli araştırma kuruluşu Stratfor'un raporunda, bölgesel güç olmak için Türkiye'nin iç siyasi denge sağlaması gerektiği de vurgulandı.

http://www.haber10.com/haber/592653/#.VO8FirccRPM
 

Kaçak

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
21 Ara 2012
Mesajlar
8,416
Puanları
113
Duanurda danışman olacak ...
Jöleli ve tekmeci danışmanla birlikte Erdoğanı uçuracak ...
 

levent48

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Şub 2012
Mesajlar
3,518
Puanları
0
Stratfor'u yabana atmamak lazım ABD politikasını belirleyen başat kuruluşlardandır...
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
ABD'li düşünce kuruluşu Stratfor,dünya siyasetine dair önümüzdeki 10 yıllık öngörüsü..


 
Üst