Stalker

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
tumblr_m3w4p7KT6g1qeyxqso1_1280.jpg

Bazı yönetmenler vardır,sinema hayatı boyunca onlarca-yüzlerce film çeker lakin,bunların belki üç-beş tanesi bizim kült olarak tabir ettiğimiz filmler zamirine layık olur.Fakat söz konusu Andrey Tarkovsky olunca emin olun,bu yukarı da yazdıklarım bir an da kendisini sırtından vuran çelişki yumağına dönüveriyor.

Sinema literatürün de çok fazla filmi olmamasına karşın,filmlerinin hala izleniyor olması ve,kendisinin dünyaya gelmiş ender yönetmenlerden olması,Andrey Tarkovsky'nin bir çok yönetmenin yapamadığını,yaptığı ve kemarayı nasıl ustaca kullandığının yegane kanıtıdır.Stalker filmine gelecek olursak.Bana kalırsa sinema tarihin de bilim kurgu alanın da rakibi olmayan bir filmdir.

Film de adı geçen Zone adlı bir bölgeye meteor düşmüştür lakin,ne hikmetse o bölgeye giden inceleme ekiplerinin hiç biri geri dönmemiştir.Bu hasep ile film de dikkatinizi çeken ilk imge "bilinmezlik" olacaktır.Daha sonra bu imgelem dizisini iman mefhumunu betimleyecektir.Film çıkış noktası birbirinden konvansel hayatlarını yaşayan üç kişinin,Zone adlı bölgeye gitme kararıdır.

Her ne kadar aynı yolu ve yol arkadaşlığını tercih etmiş olsalar da,üç karakter de farklı istekler-arzulardan dolayı Zone gitmek istemektedir.Bu üç karakter film de;Stalker(İz Sürücü),Yazar ve Bilim adamı olarak bize sunulmaktadır.Tarkovsky'nin metaforik anlatımının bu film de zirve yaptığını rahatlık ile söyleyebilirim.İz Sürücü,bu dünyadan değildir ve yabancıdır buraya.Yazar duyguyu,bilim adamı aklı,iz sürücü(stalker) ise imanı sembolize eder.Bir tarafıyla Feridüddin Attar'ın Mantıküt Tayr eserindeki yol gösterici kuşa benzetebiliriz iz sürücüyü Yada İsa Peygamber'e.Ki sonunda iz sürücü yorulur bu dünyadan ve kendisine yani imana temenna edilmemesinden ötürü parçalanmaya gider.Aslın da film daha detaylı ve derin bir analiz gerektiriyor,fakat ben uzun bir inceleme yazısı ile sizleri sıkmayı pek istemiyorum.

Final sahnesinde 3 bardak vardır Stalker'in kız çocuğunun önündeki masada.Ve çocuk masum bakışlarıyla(telekinetik gücüyle) itiyordu onları.Biri şaraptı,ilhamı yani yazarı sembolize ediyordu.Diğeri kokteyldi,aklı yani bilim adamını sembolize ediyor.Fakat ikisi de;düşmüyor masadan.İçi boş olan bardak ise iz sürücüyü temsil ediyor ve o masadan düşüyor.İyilerin bu dünyada kaybedeceğini,hakikate dar kapıdan girileceğini anlatır bize burada Tarkovsky.Çileden geçmeden hakikate varılamayacağını oldukça şiirsel bir sunumla hatırlatır.

Film hakkın da bir kaç haşiye düşmem gerekirse,filmin iki kez çekildiğinin bilgisini kesinlikle vermem gerekiyor.İlk negatifler bir yangın da kaybolduğundan dolayı,yönetmen ve oyuncular aynı filmi ikinci kez çekmek zorun da kalmıştır.Bundan dolayı olsa gerek,sinema eleştirmenleri bu filmin,iki kez izlenmesini tavsiye eder.Ayrıca Eduard Artemyev'in o inanılmaz müziklerinin filmi güçlendirdiğini belirtmeliyim.

Verda

Gales
Teşekkürler Zınar..

mira

Asistan
izledim

ama ikinci denememde,

zorladım kendimi, nihayet başardım ..ve film çok sıkıcıydı J
yorumunuzu okumadan filmi izleseydim 4. kez denemiş olsam da bitiremezdim eminim

o bahsettiğiniz şiirsel anlatımı bulurum bir yerlerde diye düşündüm ama yok..

..şiir dediğiniz nokta atışı olur, hedefi on ikiden vurur..düpedüz düz yazıydı işte.
hem de ağır çekim de işkence gibi..

onca dakikaya bir çok anlam ve renk sığabilirdi, karanlık bir sessizliğin içinde yap boz parçaları aramak gibi bir şey oldu benim için

tabiî ki, zeki bir azınlık çoktan parçaları bulmuş o da ayrı bir konu..

velhasıl, filmlerdeki bu gizemli dili sevmiyorum anlaşılan

net olun kardeşim, bulmaca çözdürmeyin ben gibilere..diye de mesajımı vermiş olayım sayın yönetmenimize..

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Yönetmenin ilk defa filmini izlediyseniz bu kanıya varmanız normaldir.Lakin emin olun daha sonraki filmleri için havsalanız da bir kapı aralığı kalacaktır.Önümüzdeki günler de yönetmenin zerkalo adlı filmini analiz edebilirim,kısmet olursa okur/izlersiniz...