Sosyal Medyadan Hz. Muhammed'e (A.S.M) Hakaret Davası

Dua Nur

Kıdemli Üye
Sosyal medya üzerinden manevi değerlere yapılan hakaretlere karşı duyarlı vatandaşlardan açılan dava görülmeye başlandı.

"Karikateist" ve "Sorgulayan" adlı Facebook sayfalarının 3 yöneticisi hakkında, İslam dinine ve
Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içeren incitici söz, yazı ve karikatürler paylaştıkları iddiasıyla, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan 2,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı.

Anadolu Adalet Sarayı 55. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Toygun Kon ile İbrahim Halil Tatlı katıldı. Diğer sanık Yunus Emre Avcı ise duruşmaya gelmedi.

''BERAATİMİ İSTİYORUM''

Duruşmada savunması alınan Kon, hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini belirterek, "Sorgulayan' adlı sayfada yöneticilik yaptım. Bu grup içerisinde hiçbir şekilde iddianamede bahsi geçen konularla ilgili bir yazı yazmadım. Beraatimi istiyorum" diyerek kendisini savundu.

Diğer sanık Tatlı da "Sorgulayan" isimli sayfada yöneticilik yaptığını ifade ederek, şunları belirti;

İNSANLIĞIN DEĞERLERİNİ AŞAĞILAMAKTIR

"Ben iddianamede bahsi geçen yorumların ve resimlerin paylaşıldığını fark etmedim. Zaten bu konuda şikayet olduktan sonra bu görevden ayrıldım. O tarihte haberim oldu. Ben ve ailem inançlı insanlarız. Söylendiği gibi halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak gibi bir durum söz konusu değildir."

Müşteki Ali Emre Bukağılı, suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle davaya katılma talebinde bulundu. Sanıkların sözü geçen sayfaların yöneticisi konumunda olduğunu söyleyen Bukağılı, "Sanıkların savunmalarını kabul etmiyorum. Dini değerlere hakaret eden kendileridir. Sanıklar savunmalarında zaten bunları gördükleri halde kaldırmadıklarını da beyan etmişlerdir. Şikayetçiyim" diyerek devam etti.

Duruşmaya bakan hakim, davetiyeye rağmen duruşmaya gelmeyen sanık Yunus Emre Avcı'nın bir dahaki celse zorla getirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

BU DÜŞÜNÇE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, müşteki Ali Emre Bukağılı'nın "Karikateist" ve "Sorgulayan" isimli Facebook sayfalarında, İslam dinine, peygambere, kutsal değerlere ve Müslümanlara yönelik hakaret, aşağılayıcı yazılar, resimler ve karikatürler paylaşıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu anlatıldı.

Şikayete konu Facebook sayfalarında yapılan incelemede, iki sayfadan çeşitli tarihlerde yapılan paylaşımlarda hakaret içerikli resim, karikatür ve yazıların görüldüğü kaydedildi.

İddianamede, bilişim konusunda uzman bilirkişi Semih Zeyveli'nin hazırladığı raporda, "Sorgulayan" ve "Karikateist" sayfalarını kullanan bu kişilerin kullanıcı şikayetleri sonucu sayfalarının kapatılmasıyla sürekli yeni sayfalar açtıkları, "Sorgulayan" sayfasının kıdemli yöneticisinin Toygun Kon, diğer kullanıcının da İbrahim Halil Tatlı olarak tespit edildiği belirtildi.

KÜFÜRE VARAN HAKARETLER

Tatlı ile Kon'un savunmalarına da yer verilen iddianamede, bahse konu Facebook sayfalarında yöneticilik yaptıklarını, küfürlü ve hakaret içeren yazıları tespit ettiklerinde bunları kaldırdıklarını, İslam dinini, peygamberi ve İslam'ın kutsallarını aşağılayacak yorum ve paylaşımlarda bulunmadıklarını beyan ettikleri anlatıldı.

İddianamede, şikayete konu Facebook sayfalarında yapılan incelemelerde, İslam dinine ve Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içeren incitici söz, yazı ve karikatürlere yer verildiğinin görüldüğü kaydedildi.

Yapılan paylaşımlarda, düşünce özgürlüğü ve eleştiri sınırlarının aşılarak hakaret ve aşağılamaya varan davranışlarda bulunulduğu aktarılan iddianamede, şüpheliler Toygun Kon, Yunus Emre Avcı ve İbrahim Halil Tatlı'nın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan 1'er yıldan 2,5'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

http://www.risaleajans.com/gundem/sosyal-medyadan-hz-muhammede-asm-hakaret-davasi