Sorgulayan Müslüman !

lafons7275

Kıdemli Üye
lafons canin SIKILMIYOR degil mi

Senin sürekli yarım bıraktığın meselelere canım sıkılıyor.

Mustafa Öztürk'ün bir sohbetiyle kafanın karıştığını söylüyorsun, Kuranın spekülatif bir metin mi diye soru sorup arkasını getirmiyorsun. İşte buna canım sıkılıyor.

Kaptan

Mecra Yazarı
Senin sürekli yarım bıraktığın meselelere canım sıkılıyor.

Mustafa Öztürk'ün bir sohbetiyle kafanın karıştığını söylüyorsun, Kuranın spekülatif bir metin mi diye soru sorup arkasını getirmiyorsun. İşte buna canım sıkılıyor.

niye cözüme bagladim iste
o.atay'dan bir alinti paylasmistim dün

hayatta silgim hep kalemimden önce bitti.
cünkü kendi dogrularimi yazacagim yere tuttum baskalarinin yanlislarini sildim

vakit dar lafons, silmeyi biraktim artik

lafons7275

Kıdemli Üye
niye cözüme bagladim iste
o.atay'dan bir alinti paylasmistim dün

hayatta silgim hep kalemimden önce bitti.
cünkü kendi dogrularimi yazacagim yere tuttum baskalarinin yanlislarini sildim

vakit dar lafons, silmeyi biraktim artik

Silmeyi bıraktın ve kendi doğrularını yazmaya başladın demek.

Tamam kendi doğrularına göre Kuran spekülatif bir metin midir?

Her işine gelenin işine geldiği gibi anlamasına yardımcı olacak ayetleri barındırır mı?

Kaptan

Mecra Yazarı
Silmeyi bıraktın ve kendi doğrularını yazmaya başladın demek.

Tamam kendi doğrularına göre Kuran spekülatif bir metin midir?

Her işine gelenin işine geldiği gibi anlamasına yardımcı olacak ayetleri barındırır mı?

barindirir elbette
hz ali haricilerle görüsmesi icin abdullah i.abbasi gönderirken "git onlarla mücadele et, onlari kitaba ve sünnete cagir fakat kuran'dan delil getirme cünkü kuran ayetleri cok anlamli bir yapiya sahiptir. sen bir ayet okursun onlar da kendi davalarini destekleyecek bir ayet okur isin icinden cikamazsin. sünnetlerden delil getir" demesi ilginctir gercekten.

lafons7275

Kıdemli Üye
barindirir elbette
hz ali haricilerle görüsmesi icin abdullah i.abbasi gönderirken "git onlarla mücadele et, onlari kitaba ve sünnete cagir fakat kuran'dan delil getirme cünkü kuran ayetleri cok anlamli bir yapiya sahiptir. sen bir ayet okursun onlar da kendi davalarini destekleyecek bir ayet okur isin icinden cikamazsin. sünnetlerden delil getir" demesi ilginctir gercekten.

şimdi kaptancım bu anlattığın olayın sahih olup olmadığını nasıl test ediyorsun?

Kaptan

Mecra Yazarı
şimdi kaptancım bu anlattığın olayın sahih olup olmadığını nasıl test ediyorsun?

evet lafonscum dönüp dolasip yine basa sariyoruz degil mi
sahih olduguna inaniyorum cünkü üzerinde konusutugumuz hususu hakli cikarir nitelekte oldugu icin
yani söz bir hakikate tekabül ediyor

cakaaaal... beni tusa getirecen aklinca degil mi :) bak gülücük ekledim

alanyali07

Kıdemli Üye
Görüşlerini sevmediğim birisi Kuran hakkında "Kuran oyun hamuru gibidir" demişti..bu söz her nekadar hakikatte batıl olsa da, anlayışlardaki farklılıklar böyledir..

şu bakımdan doğru bir tespit, İmam Rabbaninin dediği gibi her sapkın fırka sahibi,her bozuk görüşlü,bu görüşünü birşekilde Kurana ,ayetlere dayandırmaya çalışır ve biryerden çıkarımlar yapar kendince..
Mecazi olarak ayetleri oyun hamuru gibi şekilden şekile sokar..

lafons7275

Kıdemli Üye
barindirir elbette

Peki kaptancım günümüzde bu sünnetler nerden öğrenilir?

Kaptan

Mecra Yazarı
Görüşlerini sevmediğim birisi Kuran hakkında "Kuran oyun hamuru gibidir" demişti..bu söz her nekadar hakikatte batıl olsa da, anlayışlardaki farklılıklar böyledir..

şu bakımdan doğru bir tespit, İmam Rabbaninin dediği gibi her sapkın fırka sahibi,her bozuk görüşlü,bu görüşünü birşekilde Kurana ,ayetlere dayandırmaya çalışır ve biryerden çıkarımlar yapar kendince..
Mecazi olarak ayetleri oyun hamuru gibi şekilden şekile sokar..

sapkin dedigin firkalar da seni beni sapkin görüyor, nasil olacak bus is?

adams77

Kanalizasyoncu
12711212_943779662385849_2195964925581142812_o.jpg

alanyali07

Kıdemli Üye
sia salt kuranci degil
selefisi de degil
sünnisi de
haricisi de

ama herbirine göre digeri sapkin
evet Kurandan gayrı aldıkları deliller farklı..
ama Yalnız Kuran dediğin zaman ,hem alınan delil aynı ama çıkan sonuçlar birbirinden farklı insan sayısı kadar..
Şii sünni selefi diye 3 farklı durumdan kaçıyorsun, ama 300 tane çok başka görüş çıkmaya müsait bir yola giriyorsun..
ki Yalnız Kurancılık şu son yüzyıldır revaçta ama kimbilir kaçyüz tane farklı itikad çıkıp duruyor ve bitmiyor..
şii sünni selefiler de ayrılma noktaları Kurandan gayrı alınan delillerdir..o delilin doğru olup olmaması noktasında tartışma yaşanıyor genelde..

lafons7275

Kıdemli Üye
evet Kurandan gayrı aldıkları deliller farklı..
ama Yalnız Kuran dediğin zaman ,hem alınan delil aynı ama çıkan sonuçlar birbirinden farklı insan sayısı kadar..
Şii sünni selefi diye 3 farklı durumdan kaçıyorsun, ama 300 tane çok başka görüş çıkmaya müsait bir yola giriyorsun..
ki Yalnız Kurancılık şu son yüzyıldır revaçta ama kimbilir kaçyüz tane farklı itikad çıkıp duruyor ve bitmiyor..
şii sünni selefiler de ayrılma noktaları Kurandan gayrı alınan delillerdir..o delilin doğru olup olmaması noktasında tartışma yaşanıyor genelde..

alanyalı kardeşim karşında çelebiler yok senin. Kaptan da salt Kuran tezine karşı. Kafanı kaldır azıcık.