Solmuş Yüzlere Bakıyorum

saf deha

Profesör
Katılım
26 Kas 2007
Mesajlar
1,295
Tepkime puanı
120
Puanları
63
Konum
ankara-kayseri

Bazı gerçekleri yazmak ve görmek zorundayız. Kime sorarsanız, “Ben müslümanım!” der gururla. “Değilsiniz, nerenizden belli ki...” deseniz, kavga eder veya şiddetle karşılık verir. Bu kadar dinini benimsemiş bir insan, nasıl olurda namaz kılmaz, günaha gider, sigara içer veya alkol alır?

Sigara içen birine soruyorum,

“Kâbe’yi sigara dumanı içinde bırakır mısınız, hem de karşılığında kayda değer para verseler?” cevap hemen hazırdır

“Asla…”

Devamında ” Peki niçin?”

Hızır gibi yetişir cevap “ Orası kutsal yer, zaten günahımız başımızdan aşkın. Tövbe…” der!

Arkasından sorsanız, “Piyangodan çok yüksek para çıkacak, piyango oynar mısınız?”

Heyecanla, “Ya bana da çıkarsa. Almalıyım!” deseniz ki” Piyango Kur’anda yasaktır-haramdır. Almamalısınız! “

Cevap ”Hım. Bir tek bu günah mı kaldı düşünecek!” der koşa koşa bileti almaya gider. Çünkü piyango bileti satılan yer Kâbe değildir.

Neden namaz kılmıyorsunuz diye sorsanız “Abi taksiciyim, müşteri beklerken ezan okunuyor. Rızkımı kazanmak için beklerken vakitler arka arkaya geçiyor. Ne yapayım kötü bir şey yapmıyorum ki, rızkımın peşindeyim!” der.

Şöyle bir düşününce hak verecek gibi oluyorsunuz. Sonra toparlanıyorsunuz “ Peki rızkı kim veriyor? Rızkını ararken nedir namaza engel. Ver on dakikanı yine bekle! Kıldığın namazdan sonra müşteri bile beklemene gerekte kalmayacak inşallah!”

Cevap hayli enteresan, “ Ama abi… “ . Hani içimden “Adam Kâbe’de taksicilik yapmıyor ki… Her gördüğü beklediği yerde bahar gibi ümitler var sanki…

Adam içki içer, tiner çeker. Yanına gitmeye korkarsınız. Hani bir gayret edersiniz “İçki haram kardeşim!” deseniz,

Düşündürecek kadar hazır bir cevap” Biliyorum. Ama aldığım keyfi bir bilseniz sizde içersiniz. Dünyada çektiğim ne varsa her şey unutuyorum içince…”

İçimden, “Müslüman olduğunu damı?” diye bir ses yankılanıyor. O an bir cenaze geçiyor. İçkiyi içen masasından kalkıyor. Tabutu canla başla taşımaya gayret ediyor. Sanırsınız ki ne kadar samimi bir müslüman! İçimden “Demek ki, her şeyi biliyor. Yalnızca dokunduğu ve yuttuğu ateşi hissetmiyor! Hani Kâbe olsaydı şurada içki içer miydi?”

Ya her şeyi de Kâbe’ye bağlıyorsunuz diyeceksiniz… Nerdeyse, Kâbe ile Allah’ı özdeşleştireceğiz. Hâşâ! Belkide görmek dokunmaktır. Allah’ın evi ya… Bir tek orada Allah var gibi, sanki! Namaz kılmazsak, içki içersek, sigara yakarsak… Allah hemen görüverir bu varsayıma göre. Kâbe de yaşarken korkuyoruz bu yüzden. Ama Kâbe dışındaki her yerde Allah’ı görmüyor gibi yaşıyoruz! Bu yüzden ne sevgiliyi tanıyoruz, ne öğütlerine sarılıyoruz ne de şu dünyada mutlu olacağımız koca ömrün değerini bilmiyoruz. Belkide kendimizi Allah gibi görüyoruz. Her şeyi çözeriz diyoruz. Hâşâ… Kim gerçekten hissediyor ki, teninin mimarı Allah! Gözünden içeri bir girse her yeri Kâbe! Yaratılmışlığın en yücesi insan, mimarı da Allah! Aynaya bakıp da kendine bakarken Allah’ı görmeyen insana ne demeli… Birde Allah hakkında konuşurken sadece yukarı bakarak Allah’ı küçücük mekâna sığdıran düşünceye ne demeli? Allah mekândan münezzeh kardeşim. Baktığın her yerde o var! Gördüğünü iddia ediyorsun ama utanma ilahi bir gözlük kullan imanla, değişecek bir şeyler… Değişmeli de, yoksa!


Saffet Kuramaz
 
Üst