SMS’in Gücü E-posta’yı Yendi.,

melde

helina_roje
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
2,238
Tepkime puanı
24
Puanları
0
Konum
Ankara
SMS’in Gücü E-posta’yı Yendi.,

Kısa mesajlar e-postaları bile tahtından etmiş gözüküyor..

İnternetin ilk yıllarında, e-posta çağımızın en büyük buluşlarından biri olarak ilan edilmiş ve gelenekel posta iletişiminin bu icat karşısında fazla dayanamayacağı ileri sürülmüştü.

Ancak kimse cep telefonunun bir gün gelip de elektronik postayı koltuğundan edeceğini düşünmemişti. SMS mucizesi, hayatımıza belki de bir daha çıkmamak üzere girdi.

E-posta kutularımızın her gün yüzlerce reklam mail’i ile dolması SMS’i özellikle gençler arasında çok popüler hale getirdi. Türkiye’de de cep telefonu kullanıcıları günde 25 milyon kısa mesaj göndererek bu akıma katılıyor.

Teknolojinin anavatanı Uzakdoğu’da e-posta için 90’ların icadı denmeye başlanırken SMS ve türevleri (MMS vs.) için tam bir çılgınlık yaşanıyor.

Dünyada her yıl 7.3 milyar dolarlık kısa mesaj gönderiliyor olması bunun en büyük kanıtı.

Uzmanlara göre, “çok hızlı, ucuz ve muhatap alınan kişinin her zaman mesaja ulaşabilmesi” avantajları nedeniyle SMS, e-posta’yı çoktan geride bıraktı. Abonelerin yüzde 70’i SMS’i etkin bir şekilde kullanıyor.

Bu oran 18-24 yaş grubunda yüzde 94’e kadar yükseliyor. Cep telefonu operatörlerinin gelirlerinin yüzde 20’si de cep mesajlarından geliyor.

DÜNYA, CEP SERVİSLERİNE 2005’TE 8 MİLYAR $ HARCADI

Mesaj: 7.3 milyar dolar

Müzik: 280 milyon dolar

Oyun: 210 milyon dolar

Kumar: 200 milyon dolar

Diğer: 150 milyon dolar


Vatan
 
Üst