SiZ NE YAPACAĞINIZI BiLiRSiNiZ..."

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
[FONT=trebuchet ms,sans-serif]çok samimice, içtenlikle "Referandumda Ne Yapalım?" [/FONT]
[FONT=trebuchet ms,sans-serif]diye soruluyor... [/FONT]
[FONT=trebuchet ms,sans-serif]Bizde diyoruz ki; [/FONT]
[FONT=trebuchet ms,sans-serif]"SİZ NE YAPACAĞINIZI BİLİRSİNİZ..." :D[/FONT]
[FONT=trebuchet ms,sans-serif] Biraz gülümsemek, azıcık daha düşünmek için, aşağıdaki mektubu lütfen sonuna kadar okuyunuz :)[/FONT]
[FONT=times new roman,serif]~~~~~~~~~~~~~~~~[/FONT]
Halk oylamasındaki son viraj dönülürken yapılan ankette,
"EVET" oylarının yüzde 54.9 seviyesinde olduğu görüldü.
Başbakan'a önceki gün sunulan ankete göre, en çok "EVET" Orta Anadolu'nun doğusundan, en çok "HAYIR" ise Marmara'nın batısından gelecek. Bir sürpriz de BDP'nin halk oylamasını boykot kararı aldığı Güneydoğu'da ortaya çıktı. Güneydoğu'da ankete katılanların yüzde 70,5'i sandık başına giderek oy kullanacağını açıkladı.

Referanduma 1 Hafta Kala,
EVET - HAYIR ARASINDA SADECE 9 PUAN FARK

Başbakan Tayyip Erdoğan'a, halk oylaması öncesi "son düzlük" anketi sunuldu. Pollmark tarafından 29 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında Türkiye genelinde 57 ilde yapılan ve 5483 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucunda, "evet" yüzde 54,9 "hayır" ise yüzde 45,1 çıktı.

Sadece oy vereceğini belirtenler üzerinden yapılan değerlendirmede ise "evet" oyları yüzde 56,2. "hayır" oylarıysa yüzde 43,8 olarak görüldü.

DOĞU ANADOLU-MARMARA HATTI

Ankette en yüksek "evet" oyu Orta Anadolu'nun doğusundaki illerden geldi. Bu bölgede yaşayan vatandaşların yüzde 71,1'i, 12 Eylül'de "evet" oyu kullanacağını açıkladı.

En çok "hayır" oyu ise Marmara'nın batısından çıktı. Bölgeden ankete katılan vatandaşların yüzde 63,7'si "hayır" oyu kullanacağını beyan etti.

BOYKOT DELİNECEK

Ankete katılanların yüzde 7,8'si sandığa gitmeyeceklerini söylerken, yüzde 87,2'si oy kullanacağını açıkladı. Yüzde 5 oranındaki seçmen ise "belli değil" dedi.

Halk oylamasına katılımın en yüksek beklendiği bölge Batı Marmara oldu. Bu yörede halkın yüzde 98.4'ü referandumda oy kullanacağını beyan etti. Sandığa gitme oranının en düşük olacağı bölge ise Güneydoğu Anadolu oldu. Ancak, BDP'nin boykot kararı aldığı bölgede bile referanduma katılımın yüzde 70.5 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Anayasa paketini destekleyenlerin yüzde 14,6'sı, anayasa paketine karşı çıkanların ise yüzde 30,9'u sandığa gitmeyeceğini söyledi.

BUGÜN SEÇİM OLSA

Ankete katılanlara, "Bugün bir seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu da soruldu. AK Parti yüzde 39,3, CHP yüzde 23,3, MHP ise 10,2 oy aldı. Geçerli oyların dağılımından sonra şu sonuç çıktı:
AK Parti yüzde 45,5, CHP yüzde 27, MHP yüzde 11,8.
(Sabah)​
 
Üst