Siyaset, Gıybet İçeren Konular!

okur

Doçent
Bazı insanların içine düştüğü çelişkiler çok komik oluyor.En iyisi gülüp geçmek. :)

reis

Kıdemli Üye
Bir işi yapan kişiye sen günah işledin demek kafadan sakatlığın göstergesi demek değildir.

Gayr-ı Müslimlerle münasebet kurmaya bir siyahay günah demiyor cemaatlerin çoğu itikaden sakatlıktır diyor...

Biz orada reisi görmedik reisi gördük.
Gayrimüslimlerle münasebet kurmaya "itikaden sakatlık" dediniz mi dünyada ki 2 buçuk milyar Müslümanın tamamını "itikaden sakat" konumuna sokarsınız ve kendi sakatlığınızı tescillemiş olursunuz.

Mesela;
Tüm İslam dünyası BM çatısı altında gayrimüslimlerle münasebette olduğundan itikaden sakattırlar. Türkiye ekstradan Nato üyesi olduğundan ekstradan "itikaden sakat"tır.

İran Rusya ile münasebet kurduğundan külliyen "itikaden sakat"tır. Gerçi onlar Şia idi değil mi..!
Pardon !!!

Hakeza Pakistan gayrimüslimlerle kurduğu münasebetler sonucu atom bombasına sahip olduğundan ne bu dünyada ne de öteki dünyada yatacak yerleri yoktur.

Körfez ve Arap ülkeleri paralarını gayrimüslimlerin bankalarına koyduklarından cayır cayır yanacaklardır. Hele hele deveye binmek varken gayrimüslimlerin araba ve uçaklarına bindiklerinden yanmak bile onlar için çok hafif kalacaktır.

Çare;
Müslümanlar kendi aralarında asma altı muhabbetlerine devam edip "itikaden" kendilerini sağlamlaştırsınlar.

He mi !!!

Sakat bir kafadan nağmeler dinlediniz...

silvershadow

Asistan
Valla birilerine laf atmak için bu konuyu bile buralara çektiniz ya helal olsun size :)...

Müslüman olarak bu konularda amma başarılıyız!

SULTAN

Paylaşımcı
Siyaset ve tartışma İslamın dışında değil ki? Ashab da doğruyu bulana dek tartışmıştır.
İslam ın dışında olan kalb kırmak gönül yıkmak.

silvershadow

Asistan
Siyaset ve tartışma İslamın dışında değil ki? Ashab da doğruyu bulana dek tartışmıştır.
İslam ın dışında olan kalb kırmak gönül yıkmak.

Tartışma ile gıybeti birbirne karıştırmayalım :) Burda olan şey birilerine burda olmadıkları halde laf atmaktır. Buda apaçık gıybettir bunu hepimiz çok iyi biliyoruz :) Karşılıklı düşünce paylaşımına tartışma denir....

Sen dersenki bana mehmet bunu şöyle yaptı çok kötü biri şöyle olsun o böyle olsun bu... [Mehmet burda değil] Bundan bahsediyorum ben :) Topluma mal olmuş olayınıda geçelim :9 basit cümlelerle olayları kendimizce haklı çıkarmaya çalışmayalım :)

Bahar

İhvan Forum Üye
mesela belli bir kişinin yaptıkları işleri tartışıyoruz.. ama kendisi burada cevap veremiyor.. ve karşı taraf devamlı yaptığı şu iş kötü dense bu gıybet olur mu??

SULTAN

Paylaşımcı
Tartışma ile gıybeti birbirne karıştırmayalım :) Burda olan şey birilerine burda olmadıkları halde laf atmaktır. Buda apaçık gıybettir bunu hepimiz çok iyi biliyoruz :) Karşılıklı düşünce paylaşımına tartışma denir....

Sen dersenki bana mehmet bunu şöyle yaptı çok kötü biri şöyle olsun o böyle olsun bu... [Mehmet burda değil] Bundan bahsediyorum ben :) Topluma mal olmuş olayınıda geçelim :9 basit cümlelerle olayları kendimizce haklı çıkarmaya çalışmayalım :)

Kitleleri arkalarından sürükleyenler hakkındaki konuşmaların gıybet olmadığı fetvası her yerde mevcut kardeş, bakarsanız bilgilenirsiniz. Gıybet kavramını öncelikle iyi anlamak gerekiyor. Siyasi bir lider hakkındaki konuşmalar gıybet değildir. (Haksızlık ve iftiraları kast etmiyorum) Tekrar söyleyeyim kastım siyasi tartışmalar ve değerlendirmeler.

silvershadow

Asistan
Kitleleri arkalarından sürükleyenler hakkındaki konuşmaların gıybet olmadığı fetvası her yerde mevcut kardeş, bakarsanız bilgilenirsiniz. Gıybet kavramını öncelikle iyi anlamak gerekiyor. Siyasi bir lider hakkındaki konuşmalar gıybet değildir. (Haksızlık ve iftiraları kast etmiyorum) Tekrar söyleyeyim kastım siyasi tartışmalar ve değerlendirmeler.

Yahuu ben ne anlatıyorum siz ne anlıyosunuz :))

fakiri

Kıdemli Üye
alıntı : SULTAN Nickli Üye
Kitleleri arkalarından sürükleyenler hakkındaki konuşmaların gıybet olmadığı fetvası her yerde mevcut kardeş, bakarsanız bilgilenirsiniz.(Haksızlık ve iftiraları kast etmiyorum) Tekrar söyleyeyim kastım siyasi tartışmalar ve değerlendirmeler. :confused1:

Bu fetvayı kim vermiş, ne zaman vermiş bizi bir bilgilendirir misin ahbab ?
Hem böyle söylüyorsun, hem de bu cümlenin arkasından ."Haksızlık ve iftiraları kast etmiyorum." :confused1: diyorsunuz !
Yani, İftira zaten ayrı bir seyyiedir. Gıybetle alâkası yoktur. Siz şahısların yaptığı ve işlediği günâhları söylediğinizde gıybet yapmış olursunuz. Gıybet budur.
Kusura bakma ama, Senin daha bu bilgiden haberin yok !