Sinirli Anne Babaların Bir Derdi Olsun!/ Mehmet Emin Karabacak

adams77

Kanalizasyoncu
yahu edıms'cığım, sen ömür törpüsü müsün yahu? lafları ne kadar da en olmayacak şekilde anlıyorsun?!
ben senin lafına takmadım. önemsemedim. hâlâ istediğin yerden kırpıp alıyorsun lafı.

sen bana "çirkefleşme sende nasıl bir manası var çok merak ediyorum. Kötü bir söz mü? yada hakaret mi?" diye sordun. ben de bendeki mânâsını yazdım. buna cevaben insan biraz düşünür, biraz "hımmm" yapar. sense hemen karşındakini eleştirmeye, itham etmeye kalkıyorsun.

bana ne "çirkef"in sendeki anlamından?! dil ortak anlaşma aracıdır. kuran için de bu böyledir, diğer metinler için de.

kuran dili gizemlidir, semboliktir, ezoteriktir, vb... bu böyle ama, ortak anlaşılan anlam tanımından ayrılmaz kuran dili de. "edıms'ın anladığı şekilde anlatayım, ama ya mugo anlamazsa" demez.

Halen pabucumun parası diyorsun.. yahu benim bir şeye takıldığım yada kırpıp anladığımda yok hele hele seni eleştirmek mi? asla böyle bir niyetim olmadı olmazda

inanmıyorsa gel buradan bak :)

yahu mutlu oluyorum anlamıyormusun kapalı gizemli vs vs olmak ile!!!

alemsin yahu dil ortak fakat biz ortak atadan değiliz :)

seninle temize çıkma çabasına girişmeyeceğim ne zaman seninle bir konuda konuşmaya başlasak konu dönüyor dolaşıyor buralara geliyor.

takılmadın fakat yine hatırlatan sende oldun çirkefleşme diye :) seni üzdüğüm için üzgünüm ve özür dilerim.

tartışmaların nasıl olması gerektiği ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlamak istiyorsan, eleştiriye açık olacaksın güzel abim karşındaki bir şeyden bahsediyor ise dikkate almalısın, fil suresinde neden fil sahiplerinden bahseder biliyormusun? yada fil sahibi olmanın ne demek olduğunu biliyormusun? Sen bazı şeyleri bilmezsen sana kim kapı açar kapalı kapılar arında kapı kapalı diyerek serzenişte bulunup karşındakinde sürekli kusur bulursun ve bunu her tartışmada dile getirirsin.

Halen anlatamadım, bu işte para kazanmıyorum.. Allah dilemedikçe yaprak dahi kıpırdamaz :)

adams77

Kanalizasyoncu
konu kaynamasın bari konuya dair bir iki şey yaz :)

Mugalata

Kıdemli Üye
konuya dönersek... cehennemin dünyadaki gibi bir yanmak olmadığında anlaştık sanırım.

Mugalata

Kıdemli Üye
ruh yanmaz :) çünkü ruh farklı bir şeydir.

yanmaz ve arınmasına gerek yoktur.

öyle yanmak değil, onu kastetmedim. yanmak ve arınmak derken ruhun yüklerinden kurtulmasını kastediyorum. yük derken de mal değil, eşya değil tabii ki. birikmiş kin, nefret, öfke, haset, kabalık, saygısızlık, bencillik, mal-mülk düşkünlüğü gibi unsurların biriktirdiği yükten söz ediyorum.

fakiri

Kıdemli Üye
yahu fakiri, inan ki ben de yönetime defalarca başvurdum. "yazıktır şu fakiri de bir günlüğüne de olsa yönetici yapın" dedim ama dinlemediler. 23 nisan tarihini önerdim hatta. belki onu bekliyorlardır. :)

Fakiri'yi yönetici yapabilmek mangal gibi yürek ister ! Bu yüreğe sahip olduktan sonra da bizim onayımızın alınması gerekiyor ! Sen zannediyorsun ki, yönetime kapağı atayım da ne olursa olsun diyen çoluk-çocuk takımı gibi biriyim !
Yanılıyorsun ahbab! Bizi hiç tanımamışsın!

adams77

Kanalizasyoncu
öyle yanmak değil, onu kastetmedim. yanmak ve arınmak derken ruhun yüklerinden kurtulmasını kastediyorum. yük derken de mal değil, eşya değil tabii ki. birikmiş kin, nefret, öfke, haset, kabalık, saygısızlık, bencillik, mal-mülk düşkünlüğü gibi unsurların biriktirdiği yükten söz ediyorum.

Ruhun yükü çok farklı şeydir. Bunun bizim kirlerimiz ve yükümüz ile alakası yoktur.

Kitabı incelersen zaten ruh üfürülüyor. Ayırca ruh hakkında sorulunca çok az bilgi verildiği söyleniyor ve rabbin emrinde olduğu söyleniyor.

ayrıca İsa 'nın ruhul kudüs ile desteklendiği söylenir.

aslında senin bahsetmek istediğin şey CAN 'dır.

Mugalata

Kıdemli Üye
Fakiri'yi yönetici yapabilmek mangal gibi yürek ister ! Bu yüreğe sahip olduktan sonra da bizim onayımızın alınması gerekiyor ! Sen zannediyorsun ki, yönetime kapağı atayım da ne olursa olsun diyen çoluk-çocuk takımı gibi biriyim !
Yanılıyorsun ahbab! Bizi hiç tanımamışsın!

amanıınnn!!!... bende mangal yüreği yok, bildiğin ev tipi ocak yüreği var. yönetim; derhal önerimi geri çekiyorum. fakiri 23 nisan'da yönetici yapmayın sakın! :)

Mugalata

Kıdemli Üye
Ruhun yükü çok farklı şeydir. Bunun bizim kirlerimiz ve yükümüz ile alakası yoktur.

Kitabı incelersen zaten ruh üfürülüyor. Ayırca ruh hakkında sorulunca çok az bilgi verildiği söyleniyor ve rabbin emrinde olduğu söyleniyor.

ayrıca İsa 'nın ruhul kudüs ile desteklendiği söylenir.

aslında senin bahsetmek istediğin şey CAN 'dır.

öyle söylenmiyor da, hiç bilgi verilmediği söyleniyor. ruh kuran'da nedir?

adams77

Kanalizasyoncu
öyle söylenmiyor da, hiç bilgi verilmediği söyleniyor. ruh kuran'da nedir?

hiçi neye göre söylüyorsun? Bilgisi olmadığın şeyden nasıl sorumlu olabilirsin yada arındırabilirsin ki?
@Fakr, ruh konusunda sana çok daha anlaşılır bilgiler sunabilir. Onun dili senin anlayabileceğin yapıda

Mugalata

Kıdemli Üye
hiçi neye göre söylüyorsun? Bilgisi olmadığın şeyden nasıl sorumlu olabilirsin yada arındırabilirsin ki?
@Fakr, ruh konusunda sana çok daha anlaşılır bilgiler sunabilir. Onun dili senin anlayabileceğin yapıda

haklısın, düzeltiyorum. "ruh konusunda size pek az ilim verilmiştir" diyor.

adams77

Kanalizasyoncu
haklısın, düzeltiyorum. "ruh konusunda size pek az ilim verilmiştir" diyor.

İslam 'da Ruh gibi nice kavramlar aslında zaman ile asıl beşiğinden kaydırılmış. Bu yüzden bize şuan gelen nakiller ile anlamak zorlaşıyor. Gelen bu nakillere fazla takılmadan sorgulayarak ve varlığı okuyarak asıl bilgiye ulaşman kolaylaşıyor.

Bu konular zaten nice alimler tarafınca tartışılıyor fakat ortaya net bir sonuç çıkmamıştır.

Mesela burada kilit noktalardan bir tanesi İsa 'yı tanıyabilirsen nasıl desteklendiğini anlayabilirsin böylece Ruh hakkında bilgi sahibi olabilirsin dikkat sadece bilgi sahibi olursun. Ruha sahip olmak değil.

fakiri

Kıdemli Üye
amanıınnn!!!... bende mangal yüreği yok, bildiğin ev tipi ocak yüreği var. yönetim; derhal önerimi geri çekiyorum. fakiri 23 nisan'da yönetici yapmayın sakın! :)

Sizin bu şekilde davranmalarınız bizim için hiç sürpriz değil !
Çünkü, siz amip gibi omurgasız yaşamaya alışmış kişilersiniz !
Yani, herhangi ciddi bir şey konuşulurken işi matrağa ve eğlenceye vardırmanız karakterinizle ilgili bir durum...
Kimse, kimsenin karakterini değiştiremez !

Mugalata

Kıdemli Üye
İslam 'da Ruh gibi nice kavramlar aslında zaman ile asıl beşiğinden kaydırılmış. Bu yüzden bize şuan gelen nakiller ile anlamak zorlaşıyor. Gelen bu nakillere fazla takılmadan sorgulayarak ve varlığı okuyarak asıl bilgiye ulaşman kolaylaşıyor.

Bu konular zaten nice alimler tarafınca tartışılıyor fakat ortaya net bir sonuç çıkmamıştır.

Mesela burada kilit noktalardan bir tanesi İsa 'yı tanıyabilirsen nasıl desteklendiğini anlayabilirsin böylece Ruh hakkında bilgi sahibi olabilirsin dikkat sadece bilgi sahibi olursun. Ruha sahip olmak değil.

kuran'da "size pek az ilim verilmiştir" diyerek sözü edilen "ruh" ile sanırım yaratıcı kastediliyor.

Mugalata

Kıdemli Üye

Sizin bu şekilde davranmalarınız bizim için hiç sürpriz değil !
Çünkü, siz amip gibi omurgasız yaşamaya alışmış kişilersiniz !
Yani, herhangi ciddi bir şey konuşulurken işi matrağa ve eğlenceye vardırmanız karakterinizle ilgili bir durum...
Kimse, kimsenin karakterini değiştiremez !

neden hakaret ediyorsun? senin iler tutar yanı olmayan, lacivert yazılarını gırgıra vurup gülüp geçiyoruz. ne yapalım, ciddiye mi alalım?

adams77

Kanalizasyoncu
kuran'da "size pek az ilim verilmiştir" diyerek sözü edilen "ruh" ile sanırım yaratıcı kastediliyor.

Yaratıcı hakkında hiç bir bilgiye sahip olamazsın ki az ilim verilmiş olsun. Ruh 'u da yaratan O 'dur.

Ortada bir sistem var ve bu sistemi kuşatmış bir güç var. Bu gücün bu sistemi nasıl kuşattığını biz bilmiyoruz. Fakat sistem bu güçten bilgi alıyor ve işliyor.

fakiri

Kıdemli Üye
neden hakaret ediyorsun? senin iler tutar yanı olmayan, lacivert yazılarını gırgıra vurup gülüp geçiyoruz. ne yapalım, ciddiye mi alalım?
,

Ha demek biz hakikati söyleyince hakaret oluyor, senin istediğini eğlenceye alman hakaret olmuyor ! Valla, böyle bir mantığa ancak sizin gibiler sahip olabiir !
Hayatında ciddi olduğun bir zaman veya an hatırlıyor musun?
Hatırlıyorsan bravo sana !!!

Mugalata

Kıdemli Üye
,

Ha demek biz hakikati söyleyince hakaret oluyor, senin istediğini eğlenceye alman hakaret olmuyor ! Valla, böyle bir mantığa ancak sizin gibiler sahip olabiir !
Hayatında ciddi olduğun bir zaman veya an hatırlıyor musun?
Hatırlıyorsan bravo sana !!!

ben hep ciddiyim ve hep mizahîyim, şakacıyım. :)

seninkisi ciddiyet değil, kalın kafalılık. kusura bakma, hakaret maksadıyla söylemediğim açık. benden sana dostane bir eleştiri ve kanaat.

sen bana "omurgasız" dedin, ciddiye almayıp gülüp geçtim. sanırım ben de sana "kalın kafalı" diyebilirim. :)

hayata bakışlarımız çok çok farklı. sen mi kayıpdasın, ben mi? ben bir çok açıdan ve bir çok farklı boyutuyla bakıyorum. peki ya sen?

ben bütün renklerini ve tonlarını görüyorum, ya sen, laciverd dışında?..

düşünceler ve dil ayrıntıya, nüansa indikçe gelişir ve zenginleşir. kabasabalıkla dönüp dolaşacağın fasit dairenin çapı belli.