Şeytandan Korunma Yolları

Yusuf Bahar

Profesör
Katılım
6 Eki 2006
Mesajlar
1,911
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Gaziantep
Web sitesi
www.yusufbahar.org
Diyanet takviminde 14 ağustos 2006 yaprağında bir yazı gördüm ve paylaşmak istedim inşallah istifade ederiz.

Gözle görülmeyen fakat varlığı kesin olan, azgınlık ve kötülükte çok ileri giden şeytan (iblis), cin taifesindendir.(Kefh 18/50) Kendisinin ateşten, Âdem'in ise topraktan yaratılmış olmasını gerekçe göstererek secde emrini yerine getirmeyip, ilâhî huzur ve rahmetten kovulan (A'raf, 7/12) şeytandan, bazı ayetlerde iblis diye söz edilir.
Şeytan, insanlarım Allah'ın yolundan uzaklaştırmak için vesvese vererek, kötü duygu ve düşünceleri telkin ederek, günahları süsleyip güzel göstererekher türlü hile ve tuzağa başvurmaktadır. Bu nedenle yüce Allah;"Şüphesiz, şeytan sizin için bir düşmandır. Öyle ise (siz de)onu düşman tanıyın..." (Fatır 35/6) buyurarak bizleri uyarmakta; şu ayetşeriyle de şeytandan korunma yollarını öğretmektedir: "Eğer şeytandan kötü bir düşünce seni etkileyecek olursa hemen Allah'a sığın."(Fussilet, 41/36); De ki: Rabb'im şeytanlarım dürtüklemelerinden (vesveselerinden) ve onların y anımda bulunmalarndan sana sığınırım." (Mü'minûn, 23/97-98) "Kur'an okuduğun zaman o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın." (Nahl, 16/98) Yine Felâk ve Nâs surelerinin okunması da şeytandan Allah'a sığınma yollarından biridir.
Ancak şeytanın şerrinden korunmak için sadece sözle sığınmk yeterli değildir. Alla'a hakkıyla kulluk etmek, haramlardan sakınmak ve ihlâslı olmak da gerekir. Çünkü yüce Allah, içtenlikle inanıp ibadet eden, yasaklarını çiğnemeyenler üzerinde şeytanın hiçbir hâkimiyetinin olmayacağını beyan buyurmaktadır. (Bknz. Nahl, 16/98; İsrâ, 17/65; A'raf, 7/21; Hicr, 15/42)

Birde Video var paylaşmak istediğim.

[YT]YUNIlOsZak4[/YT]​

Alıntı Felan Değil Tamamen kendi emeğimdit :)
 

TUĞBANUR

Üye
Katılım
27 Kas 2006
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
30
sanalcan kardes bizi şeytandan korunma yolları hakkında bilgilendirdiğin için çok sağol.:) ayrıca o video yu nasıl hazırladın çok güzel olmus:shake2[1]:
 
Üst