şefaatle ilgili bir soru??????

AyneyN

Üye
şefaatin anlamı duadır

halk arasında şefaatin bazı zatların ricasıyla cennete gidileceği yolunda görüşleri var
herkes kendinden sorumludur Duaya gelince Allah dilerse kabul eder "KİMSE KİMSENİN GÜNAH YÜKÜNÜ ÇEKEMEZ"
Allaha kulluk etmemiz onun emir ve yasaklşarına riayet etmemmiz gerekir
Birde ,öldükten sonra bizi cennete götürecekler bazı kişiler (şeyhler) aracılığıyla deniyor
Öldükten sonra zaten amel defteri kısmen kapanıyor Kimin nereye gideceği belli oluyor geri dönüş yok

simurg

Asistan
neden cevaplamayım islam dini sadece belli
bir mezhebin yada cematin yada fırkanın partinin vs.vs. tekelindemi

VESSELAM

Şİmdi abi islam dini bir fırkanın veyada cemaatin tekelindemidir,demişsin. bu sözünden neyi murad ediyorsun abi.Konuştuğumuz konu fıkhi bir meseledir.Fıkhi meselelerde cemaatlerin yada fırkaların tekelinde değildir.Olsa olsa bilenlerin tekelinde olur.Onlarda islami deliller ile konuşurlar.

Yukarıda abilerimden bir kaç tanesi bununla ilgili ayet vermiş,ahad oaln hadisler yazmışlar,buna rağmen nasıl oluyor ki yanlışında ısrar edebiliyorsun ki abi.

Bazı durumlar var dır ki susmak konuşmaktan daha hayırlıdır.Ben o yüzden sana yazmaman daha hayırlıdır dedim abi. Yoksa bir kastım yok.

Diyorsun ki şefaat etme hakkı resullah efendimizde ,kızı fatıma annemizde vede 12 imamdadır diyorsun. Bu sözünü neye isnad ederek söylüyorsun abi. sadece cevap ver bu soruya abi inş.Hangi ayetten hangi hadisi şeriften hangi sahabenin kavlinden hangi müçtehidin içtihadıdır bu abi söylede buradaki bizlerde öğrenelim inş.

Çünki sözün ehad oaln bir kaç hadisi şerife muhalif düşüyor.

Bir konuyada değinmek istiyorum.Aslında yukarıda ki sözlerinle tüm islami mantaliteni ortaya koymuş gözüküyorsun abi.İslami bir konuya muaaffak olup ,onun tüm herşeye şamil geldiğini sanarak bu şekilde bir noktadan islamın her nnoktasını aynı zannetmenden kaynaklı olsa gerek allahu alem. Bu benim kişisel zannımdır abi.Bu sözü me itiraz etmek istersen edebilirsin.Çünki ben söyledim,Tabi itiraz edeceksende itirazın inş tutarlı olsun abi.:ltf:

BİRDE DİKKATİMİ ÇEKEN BİR HUSUS OLDU. Bazı iyi niyetli abilerim her görüşe tş ediyorlar. Görüşleri birbiriyle çelişenlerede haksılık edilmesin dusturuyla tş ediliyorlar. Acaba buradaki tş mahiyeti bilmediğimiz daha farklı bir gaye içinmidir!

hirahos

Kıdemli Üye
Bütün Peygamberler kendi ümmetlerinden kimselere Allah'ın izniyle şefaat edeceklerdir.. Hz. İsa Efendimiz dahil..

zebih

Kıdemli Üye
BİRDE DİKKATİMİ ÇEKEN BİR HUSUS OLDU. Bazı iyi niyetli abilerim her görüşe tş ediyorlar. Görüşleri birbiriyle çelişenlerede haksılık edilmesin dusturuyla tş ediliyorlar. Acaba buradaki tş mahiyeti bilmediğimiz daha farklı bir gaye içinmidir!

mesela ben kendi adıma bu soruya cevap vereyim:

fikrin bir düşünce ürünü olduğunu, bir zorluğa katlanarak, -beyni yorarak- çıktığını ve yanlış da olsa samimiyete mebni ifade edildiğini gördüğüm durumlarda tarafgirlik asla yapmam. orada katılmasam bile bu fiili teşekküre değer bulurum.

tevhidul_hareket

پايگاه ا
GÜZEL KARDESİM BURADAKİ TESEKKÜR EDİLME SEBEBİ HERKESİN GÖRÜSÜNE SAYGİ gösterdigimizdendir ve bize bilgi vermek isteyen kardeslerimiz e tesekkür mahiyetindedir burada herhangi bir kasit söz konusu degildir yani herkesin görüsüne saygi duymak gerekir

tevhidul_hareket

پايگاه ا
Bütün Peygamberler kendi ümmetlerinden kimselere Allah'ın izniyle şefaat edeceklerdir.. Hz. İsa Efendimiz dahil..
Hadis
:
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kıyamet gününde, insanlar birbirlerine girecekler. Hz. Adem aleyhisselam`a gelip: "Evlatlarına şefaat et!" diye talepte bulunacaklar. O ise: "Benim şefaat yetkim yok. Siz İbrahim aleyhisselam`a gidin! Çünkü o Halilullah`tır" diyecek. İnsanlar Hz. İbrahim`e gidecekler. Ancak o da: "Ben yetkili değilim! Ancak Hz. İsa`ya gidin. Çünkü o Ruhullah`tır ve O`nun kelamıdır!" diyecek. Bunun üzerine O`na gidecekler. O da: "Ben buna yetkili değilim. Lakin Muhammed (sav)`e gidin!" diyecek. Böylece bana gelecekler. Ben onlara: "Ben şefaate yetkiliyim!" diyeceğim. Gidip Rabbimin huzuruna çıkmak için izin talep edeceğim. Bana izin verilecek. Önünde durup, Allah`ın ilham edeceği ve şu anda muktedir olamayacağım hamdlerle Allah`a medh u senada bulunacak, sonra da Rabbime secdeye kapanacağım. Rabb Teala: "Ey Muhammed! Başını kaldır! Dilediğini söyle, söylediğine kulak verilecek. Ne arzu ediyorsan iste, talebin yerine gelecektir! Şefaatte bulun, şefaatin kabul edilecektir!" buyuracak. Ben de: "Ey Rabbim! Ümmetimi, ümmetimi istiyorum!" diyeceğim. Rab Teala: "(Çabuk onların yanına) git! Kimlerin kalbinde buğday veya arpa denesi kadar iman varsa onları ateşten çıkar!" diyecek. Ben de gidip bunu yapacağım! Sonra Rabbime dönüp, önceki hamd u senalarla hamd ve senalarda bulunacağım, secdeye kapanacağım. Bana, öncekinin aynısı söylenecek. Ben de: "Ey Rabbim! Ümmetim! Ümmetim!" diyeceğim. Bana yine: "Var, kimlerin kalbinde hardal danesi kadar iman varsa onları da ateşten çıkar!" denilecek. Ben derhal gidip bunu da yapacak ve Rabbimin yanına döneceğim. Önceki yaptığım gibi yapacağım. Bana, evvelki gibi: "Başını kaldır!" denilecek. Ben de kaldırıp: "Ey Rabbim! Ümmetim! Ümmetim!" diyeceğim. Bana yine: "Var, kalbinde hardal danesinden daha az miktarda imanı olanları da ateşten çıkar!" denilecek. Ben gidip bunu da yapacağım. Sonra dördüncü sefer Rabbime dönecek, o hamdlerle hamd u senada bulunacağım, sonra secdeye kapanacağım. Bana: "Ey Muhammedi Başını kaldır ve (dilediğini) söyle, sana kulak verilecektir! Dile, talebin verilecektir! Şefaat et, şefaatin kabul edilecektir!" denilecek. Ben de: "Ey Rabbim! Bana Lailahe illallah diyenlere şefaat etmem için izin ver!" diyeceğim. Rabb Teala: "Bu hususta yetkin yok! -veya: Bu hususta sana izin yok!- Lakin izzetim, celalim, kibriyam ve azametim hakkı için lailahe illallah diyenleri de ateşten çıkaracağım!" buyuracak."
HadisNo
:
5091buradan anlayacagimiz peygamberlerden yanlizca efendimiz (s.a.v) in şefaat hakki söz konusudur

simurg

Asistan
Aydınlattığınız için Allah razı olsun inş tş ederim.

hirahos

Kıdemli Üye
Allah u Ekber kardeşim,

Bahsettiğiniz şefaat konusu ilk şefaatle ilgilidir.. Hatta, Ehlullah Nebilerin cümlesinin de bu şefaat içinde olacağını bildirmişlerdir.. Bundan sonra her Nebi kendi Ümmetini arayıp soracaktır..

Hatta, yukarıda aldığınız Hadis-i Şerif'te Peygamber Efendilerimiz "Bizim şefaat etmeye izin ve yetkimiz yok" demiyorlar.. Dikkat ederseniz, bu hakkı kullanmaktan çeşitli vesileler ile çekinip haya ediyorlar.. Bir başkasına gönderirken, "Onun şefaati daha makbuldür" gibi bir lisan kullanıyorlar.. Bir insan bir haktan imtina ediyor, haya ediyorsa; onda bu hak ve yetkinin olmadığını söyleyemezsiniz.. Aksine, haya etmesi kendisinde bu yetkinin olduğuna dair malumluğu gösterir.. Peygamberlerin bu haktan mahrum olacaklarına ilişkin de tek bir rivayet yoktur..

Bakınız, Meleklerin dahi şefaatçi olacağına dair Ayet ve haberler var.. Peygamber Efendimiz şefaate izin verilenlerin hepsine şefaat etti, peki melekler kime şefaat edecekler?

Aynı şekilde yukarıda geçti, Salih insanların şefaati de var.. Peki bunlar bu hakkı nasıl kullanacaklar? İhtiyaç olmadan yetki ve izin olması aklen mümkün değildir..

Şefaat konusunda geçen neredeyse tüm Ayetlerin tefsirlerini incelemiştim geçen hafta.. İncelemem neticesinde verilen haberlere bakarsanız Peygamber Efendimize mahsus bir genel ve diğer izin verilenlere özel şefaat ile; çeşitli kimselerin aynı anda şefaatleri de geçerli olacak.. Allah doğrusunu bilendir..

OsmanGazi

Asistan
aynı ben bende öyle bir sohbette katılmıştım .ama tabi bu kafa karışıklıktan öte doğruyu bulmaya teşvik etmeli kişileri araştırıp öğrenmeye..

hirahos

Kıdemli Üye
21- ENBİYÂ 26. Rahmân (olan Allah, melekleri) evlât edindi” dediler. Hâşâ! O, bundan münezzehtir. Bilakis (melekler), Lütuf ve İhsana mahzar olmuş kullardır.
27. O’ndan (emir almazdan) önce konuşmazlar; onlar, sadece O’nun emri ile hareket ederler.
28. Allah, onların önlerindekini de, arkalarındakini de (yaptıklarını da, yapacaklarını da) bilir. Allah rızasına ulaşmış olanlardan başkasına şefaat etmezler. Onlar, Allah korkusundan titrerler!

53- NECM 26. Göklerde nice melek var ki onların şefaatleri, dilediği ve hoşnut olduğu kimse için Allah’ın izin vermesi dışında, bir işe yaramaz.

tevhidul_hareket

پايگاه ا
hirahos kerdesim ALLAH razi olsin sizden çok sey ögrendim size bir soru daha yöneltmek isteri sefaatle ilgili simdi peygamber efendimiz istedigi her insana mi sefaat edebilecek yoksa peygamber efendimizin seçtigi fakat ALLAHİN izni olan kişileremi şefaat edilecek

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Şefaat, Rabbin dilediği herkese verilir. Allahu teala bir kulu diğerinden fazla sevemez mi? Bizlere mi soracak?.. Delillerle zaten konuşulmuş ben sadece Allahın hikmetlerini, rahmetini, merhametini, vesilelerini çok algılayamayan insanların tutup herşeyi inkar etmesine ve bunu çok rahatça yapabilmesine şaşırıyorum. Daha dünya üzerindeki ilmi, fenni çöememiş beyinler oturmuş o dünyayı yaratan Rabbin külli iradesi dahilindeki mevzuları tartışıyor... Enteresan...

Son düzenleme:

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İç dünyası farklı farklı olan insanların ahirette farklı muamelelere tabi tutulacağı ortada değil midir? Ne çirkef insanlar var, hepimiz bunlarla bir vesile yüz göz olmuşuzdur. Evet, şeriat dairesinden çıkmıyorlar ama öyle çirkef oyunlar oynuyorlar ki müslümanların hayatlarını karartıyor, çoluk çocukların rızkıyla oynuyorlar. Özü temiz insanların ahirette çirkef insanlarla aynı muameleye tabi tutulacağını kimse iddia edemez. Ahirette herkes şaşıracak. Öyleleri olacak ki dört dörtlük ibadeti tam olanlar zerre kadar günah yzünden cehenneme, öyleleri olacak ki zerre kadar sevapla cennete girecekler. Mesele ağırlıklı olarak nefsin mertebesi ve niyetin halisliğiyle alâkalı.

Allah her şeyin farkında ve hiçbir şeyi zayi etmez biiznillah..

Son düzenleme: