Savcı CELAL KARA konuştu

Dua Nur

Kıdemli Üye
Celal Kara'nın o röportajı için soruşturma.

talib

Kıdemli Üye
Geçen hafta boyunca okuduğunuz “O Savcı Konuştu” başlıklı yazı dizisinde, aslen 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun perde arkasını yansıtmak istedim, ancak kaçınılmaz olarak tartışma, operasyonu yöneten savcının isminde yoğunlaştı.
Savcı Celal Kara’nın, kendisine yönelik eleştirilere yanıtlarını önceki gün yayımlamıştık. Bugün de o açıklamalara gelen tepkilere yer vererek bu konuyu noktalamak istiyorum.

NEDİM ŞENER:
‘Doğru söylemiyor’
Gazeteci Nedim Şener, “Celal Kara, ‘Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları’ kitabım nedeniyle hakkımda hapis cezası isteyen duruşma savcısıydı” demiş, Kara da buna itiraz etmişti:
“Kitapla ilgili ‘gizli belgeleri açıklama’ suçundan beraat talep etmiştim. ‘Hedef gösterme’ suçundan ise cezalandırma istemiştim, mahkeme beraat vermişti. Bu beraat kararı da benim temyizim üzerine bozulmuş diye medyada okudum.”
Şener, son mesajında, “Kara doğru söylemiyor” diyor:
“Gizli belge temin etmediğim mahkemede ispatlandı. O yönden beraat istemekten başka seçeneği yoktu.
Hedef göstermekten ceza istedi, ama mahkeme beraat verdi. Savcı, Yargıtay’a itiraz etti. Yargıtay, Savcı’nın isteğinin tersine beraatı onadı. Ama çok sonra, -Savcı’nın hukuki görüşüyle değil- Erteleme Yasası gereği, beraatı ertelemeye çevirdi.”

ŞAFAK YÜREKLİ-İBRAHİM SEZER:
‘Bizim üzerimizden aklanma çabası’
Celal Kara, “Askeri Casusluk Davası bittiğinde bazı sanıklar kürsüde benim bulunduğum yere izin isteyip yaklaşarak ayrı ayrı teşekkür etti” derken de Tuğamiral Şafak Yürekli ve emekli Albay İbrahim Sezer’in adlarını vermişti. Bu iki isimden de yalanlama geldi:
Tuğamiral Şafak Yürekli, “Kara’nın açıklamaları gerçeği çarpıtmaktadır” diyor:
“Savcı’nın esas hakkındaki mütalaasında biz Atatürk’ün subaylarına casusluktan ceza talep etmemesinden duyduğum memnuniyeti, nihai savunmamda ifade ettim. Bunu burada da tekrar söylüyorum. Savcı’ya teşekkür etmem ise hiçbir ortamda, asla ama asla söz konusu olmamıştır.
Kararın açıklanmasının hemen akabinde Savcı’yı salondan çıkmadan yakaladım ve verilen hükmün bir hukuk katliamı olduğunu, aslında bu kararın, subaylar üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şeref ve itibarını zedelemek için verildiğini de içeren en şiddetli tepkiyi kendisine aktardım. Buna mahkeme salonunda bulunan herkes şahittir. Savcı’nın bunu saptırmaya çalışarak bizim üzerimizden kendini aklama çabalarının beyhude olduğunu, yüce Türk milleti yakında öğrenecektir.”
Emekli Albay İbrahim Sezer’in açıklaması ise şöyle:
“2 Ağustos 2012 günü karar duruşması sonrası benim ve adı geçen sanıkların, mahkeme sonrası heyet apar topar çıktıktan sonra yalnız kalan Celal Kara’dan izin isteyerek kürsüye yaklaştığı doğrudur. Ancak burada kendisinin iddia ettiği tarz bir konuşma geçmemiştir. Ben kendisine, ‘Bu davada haksız yere ceza aldık, siz bizlere bir sürü ceza kestiğiniz için rahat mısınız?’ dediğimde kendisi, ‘İbrahim Bey, inanın elimden geleni yapıp cezaları hafiflettim, ama mahkemenin takdiri bu’ diye adeta çaresizliğini dile getirmiş, neredeyse bu durumdan ve acizliğinden dolayı devletin Cumhuriyet Savcısı olarak özür diler pozisyona düşmüştür. Yine kendisi ‘Bu karar, Yargıtay’da inşallah düzelecek’ demiştir. Konuşmanın hitamında, sözleri dinlendiği için medeniyet gereği ‘Sağ olun’ diyerek yanından ayrılan sanıklar için, ‘Kendilerine ceza vermediğim için bana teşekkür ettiler’ demesi, Savcı’nın ruh halini ortaya koymaktadır. Aramızda geçen konuşma, mahkemenin görüntülü kayıtlarında mevcuttur.
Kaldı ki Savcı bu kumpası gördüyse, niçin 21 ay boyunca suçsuz ve haksız yere yatarken benim için bir kez bile tahliye talebinde bulunmamış, nihayetinde 15 yıl 7 ay ceza almamı sağlayan mütalaayı vermiştir. Bunu Türk halkının takdirine bırakıyorum.”

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Bunun lamı cimi yok...

Adamlar çıkarları çelişince hükümete darbe yapmaya kalktılar...

Selam ve dua ile...

Kırmızıladığım bölüm görüşünüzder, eyvallah.

Ama EKSİK bence.

İlave olarak: ÇIKARLARI ÇELİŞİNCE CEMAATE HAŞHAŞİ, PARALEL DEDİLER diyebilir misiniz?

Derseniz oldukca objektif bir yorum olur bence.

İki tarafın da çıkarları sözkonusu çünkü.

can feda

Profesör
Bunun lamı cimi yok...

Adamlar çıkarları çelişince hükümete darbe yapmaya kalktılar...

Selam ve dua ile...

Neye Darbe Allah rızası için söyleyin...Cumhurbaşkanı başbakan ağzı ile milli iradeye darbe gibisinden içi boş söylemlerde bulunmayın lütfen...basına yansıyan kadarıyla bile adam 700.000lik saatin hesabını verebildi mi???Erdoğan bayraktar neden o zaman ntv'de başta istifa etti...hepsini erdoğan'ın bilgisi dahilinde yaptım demedi mi...neden sonra yutuldu bu sözler??? Senin benim milletin yetimini parası yolsuzluğa gitmiş resmen yahu...bunun cemaati mi var akpsi mi var...
Onlarda diyor ki...şimdiye kadar demokratik şeyler yaptılar...baktık yolsuzluk var ortada...biz yolumuzu ayırdık diyorlar...kim doğru o zaman şimdi...???
elde olan mevcut verilere bakmak gerek...En büyük darbe milletin gözünün içine baka baka yolsuzluk yapmaktır...yalan söylemektir...ama ben şunuda duydum...çalıyorsa benim paramı çalıyor demişti...bir akp savunucusu seçmen...bu sözden sonra lafa ne hacet...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @can feda

Kendinizi kandırmayın.

Yapılan, yolsuzluğu hırsızlığı ortaya çıkarma çalışması değildir.

Yapılan, yavaş yavaş devletin her kademesine nüfuz eden paralel örgütün devleti ele geçirmeye çalışmasıdır.

Çevremdeki kaç kişi saçma sapan gerekçeler ile dinlendi ve 17 Aralıkta tutuklanacaklar listesine alındı bunu ben bilirim.

Bu dinleme yapanların Mavi Marmara'da şehit olanların ailelerini neden dinlediklerini ve kim için dinlediklerini de siz öğrenin mümkünse.

Allah ıslah etsin.

Selam ve dua ile...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Sayın @can feda

Kendinizi kandırmayın.

Yapılan, yavaş yavaş devletin her kademesine nüfuz eden paralel örgütün devleti ele geçirmeye çalışmasıdır.

Çevremdeki kaç kişi saçma sapan gerekçeler ile dinlendi ve 17 Aralıkta tutuklanacaklar listesine alındı bunu ben bilirim.

Bu dinleme yapanların Mavi Marmara'da şehit olanların ailelerini neden dinlediklerini ve kim için dinlediklerini de siz öğrenin mümkünse.

Allah ıslah etsin.

Selam ve dua ile...

Sayın üstad sen beni bilirsin, ne akpliyim ne de cemaatci, ömrümün hiç bir döneminde cemaatci olmadım, olmam da.

Ama şu DARBE lafınıza hakkaten gülüyorum.

Diyelim ki cemaat bakanlardan bazılarını gözaltına aldı, tutuklattı.

Eeee hükümet yine devam eder, 2-3 üç bakan gözaltına alındı diye hükümet düşer mi? Düşmez... Yenisi atanır....nasıl bir darbe bu?

Mavi marara şehitlerinin ailelerini dinlemişler diyorsunuz, diyelim ki dinlemişler ve felanlar için yapmışlar bunu.

DARBE ile alakası ne?

YAVAŞ YAVAŞ DEVLETİN HER KADEMESİNE NÜFUZ ETMEKTEN bahsediyorsunuz, olabilir.

AKp de nüfus ediyordu, herkes ama herkes bunu yapmak ister, her hükümet, her iktidar kendi adamını yerleştirmiyor mu devlete?

Başkası yaparken darbe olmuyor da cemaat yapınca mı darbe oluyor?

Artı eğer bunlar bir örgüt ise, eğer bunlar KANUNSUZ işler yapmışlarsa en az bunlar kadar akp de suçlu değil midir?

Akp de teröre, darbeye yardım ve yataklık etmiş olmaz mı? böyel bir hükümetin, böyle bir rezilliğe 12 sene göz yuman bir hükümetin de derhal ama derhal istifa etmesi gerekmez mi?

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Türkiyede ne olursa olsun cemaaaat, paralellll demeye o kadar alıştılar ki, ya Allah aşkına şu manşete bakın:

cvrvvnitn76mppp4u.jpg

Cumhuriyet gazetesi denilen camuriyet gazetesi yönetim değişikliği yapmış.

Akp medyası bunu bile paralele bağlıyor!

:)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Üstadım yazdıklarınızda haklısınız.

Ama AK Parti 2002 de seçimleri kazanmış olsa da hükümetin tam anlamı ile ipleri eline alması 2009 senesini buldu.

AK Parti 2009 senesine kadar her kesimi kucakladı.

Doğruya doğru cemaati daha fazla kucakladı.

Bu ülke hangi dönemlerden geçti yaş itibari ile siz bunları çok iyi bilirsiniz.

Bir albayın Başbakana laf söylediği dönemler, bir rektörün Başbakana laf söylediği dönemler.

Köprünün altından çok sular aktı.

Sürekli bahsettiğiniz gibi ''Bu cemaati bu yerlere AK Parti getirmedi mi'', evet getirdi ama böyle bir ihanet beklemedi.

Cemaat mensupları şimdi sürekli inkar etseler de, hükümetten zerre kadar yardım görmedik deseler de her seçimde AK Parti ile işe alınacak personel sayısında meclise girecek millet vekili sayısında yapılan pazarlıklar herkes tarafından biliniyor.

AK Partinin geçmişte yaptığı hatadır diye şimdi AK Partiyi yalnız bırakamayız.

17 Aralık da darbe gerçekleşmiş olsa ümmetin halini siz düşünün.

Mesele AK Parti Saadet partisi meselesi değildir.

Artık şu takım tutar gibi parti tutmaktan vazgeçin.

Allah Tayyip ERDOĞAN'ın yar ve yardımcısı olsun.

Ayağını İslam yolunda sabit kılsın.

Karşılaştığı zorlukları kolaylaştırsın inşallah.

Türkiye'de ki gelişmeler bütün dünya müslümanları tarafından ilgi ile takip ediliyor.

İnşallah daha iyi olur, inşallah daha güzel olur.

Geçmişte AK Partinin paralel örgüte gösterdiği müsamahayı ve verdiği toleransı bundan sonra anlatmanın ne size ne bize bir faydası var.

Önümüze bakalım inşallah.

Selam ve dua ile...

can feda

Profesör
Sayın @can feda

Kendinizi kandırmayın.

Allah ıslah etsin.

Selam ve dua ile...

Vallahi eğer liyakate göre kim ne kademeye geldi ise bu ister cemaat ister akp ister chp ister mhp ister başka bir dernek vakıf vs. bunların hepsi yanlıştır...Daha yeni çıktı yahu...ümraniye ilçe başkanı 5 yerden üyelikten maaş alıyormuş...daha tonla örnek var...yani şimdi akp kendi kadrolarını getirmiyor mu? akp liyakate göre mi adam alıyor? akp gelince iyi hoş...başkası gelince paralel sızma...ee o zaman bunca sene neden siz izin verdiniz diye adama sormazlar mı? yapmayın Allah aşkına...yani akp yi savunabilirsiniz...seversiniz bu ayrı mevzu...ama alenen yanlışlarına da yanlış demek gerek...

Kaç kişi dinlendi mübarek? Allah rızası için belge koy...ne biliyim şahit çıkar ortaya da kim ne yaptıysa çıksın ortyaya...yoksa ithamdan öte gitmiyor ki...gazeteler milyonlarca kişi dinlendi diyordu...en sonunda başsavcı vekili yanlış hatırlamıyorsam 278 kişi dinlendi dedi...sayı o kadar değil dedi...Yani ben bilirim deyip kenara çekilmek ne kadar objektif sizce...hiç tutarlı yanı yok...hemde hiç...madem bilginiz var...heleki bu dönemde...cemaati bir kaşık suda boğmak isteyen akp döneminde durmayın koşun verin yetkililere olmaz mı...

can feda

Profesör

Ama AK Parti 2002 de seçimleri kazanmış olsa da hükümetin tam anlamı ile ipleri eline alması 2009 senesini buldu.

Bir albayın Başbakana laf söylediği dönemler, bir rektörün Başbakana laf söylediği dönemler.

Sürekli bahsettiğiniz gibi ''Bu cemaati bu yerlere AK Parti getirmedi mi'', evet getirdi ama böyle bir ihanet beklemedi.

Cemaat mensupları şimdi sürekli inkar etseler de, hükümetten zerre kadar yardım görmedik deseler de her seçimde AK Parti ile işe alınacak personel sayısında meclise girecek millet vekili sayısında yapılan pazarlıklar herkes tarafından biliniyor.

Türkiye'de ki gelişmeler bütün dünya müslümanları tarafından ilgi ile takip ediliyor.

Geçmişte AK Partinin paralel örgüte gösterdiği müsamahayı ve verdiği toleransı bundan sonra anlatmanın ne size ne bize bir faydası var.

Selam ve dua ile...

Peki mübarek...1 sabah kalktı ve cemaat hadi ihanet edelim mi dedi...bunlar insan değil mi...hiç mi icraatlerinde hata yapmadılar...hiç mi belli etmediler...yani ihanet beklemedi savınız gerçekten geçersiz kalıyor etmeyin yahu...

Bakın pazarlık diyorsunuz...suça ortaklık etmek denen bir kavram var...eee biz masumuz ortaklık ettik ama ihanet beklemedik demek ne kadar inandırıcı Allah aşkına...Akp'de alenen ortaklık etti işte...

kimseden akp'yi yanlız bırakması beklenmiyor zaten...ama yanlışların da hesabının sorulması gerek...çünkü milletin topyekün hakkı sözkonusu burada...Allah için yolsuzluk yok diyebilir misiniz???O bakanlar neden görevden alındı...Allah için peygambere gurur atfedilmedi diyebilir misiniz???Allah için ayet çarpıtılmadı diyebilir misiniz??? eee hani bunların hesabı neden sorulmadı...neden tek laf edilmedi...
Bakın işte burada sizin takım tutar gibi parti tuttuğunuz ortaya çıkıyor...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

Selam ve dua ile...

Akp yanlış yaptı mı?

Yaptı.

Peki bu yanlışın bir cezası olmamalı mı?

Düşünün ki chp iktidar.

Ve bir terör örgütüne 12 sene boyunca devleti peşkeş çekiyor.

Sonra aralarına bir şeyler giriyor ve kavga ediyorlar, chp çıkıyor BİZ SAFMIŞIZ, BİZİ KANDIRDILAR diyor.

Peki bu halde chp iktidarı devam etmeli mi etmemeli mi? Chp yaptığının cezasını çekmeli mi çekmemeli mi?

Eğer cemaat terörist ise akp de teröristi yatakcısı değil mi kardeşim?

Geçmişi anlatmayalım.

Niye?

Geçmişde cemaat konusunda uyarıdğımızda kulak ardı etmediler mi? Bize akpli dostlar cemaati eleştiriyoruz diye hakaretler yağdırmadılar mı?

12 sene hatan eden parti şimdi biz safmışız deyip devam ediyor, peki YA ŞİMDİ DE SAFLIK YAPIYORLARSA ne olacak?

Cemaatle kavga ettiler belki gittiler başka hatalar yapıp devleti bu sefer de başka yanlışlarla dolduruyor olamazlar mı?

eleştirmezsek, yanlışını, geçmişini söylemezsek bu yanlışlar devam etmez mi?

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Ha unutmadan saynı ebu computer; 17 aralık darbesi demişsin, asla katılmıyorum DARBE lafına. Akpnin kendini kurtarmak için uydurduğu bir şey darbe ve paralel ve haşhaşi lafları.

hiç bir şekilde samimi bulmuyorum bu söylemlerini akpnin.

İki tane bakan bebesini gözaltına aldılar diye darbe olmaz bir ülkede.

Bizden intikam için yaptılar, biz suçsusuz vs. diyebilirler ama DARBEEEEE yaygarası çok komik bana göre.