Said Nursi hakkında...

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
abdulhakim arvasi hazretleri mürşiti kamildir dedikleri yazdıkları beni bağlar

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
alanyali07 sözün tamamı bu kesmeden yazalım bu sözle sahte tarikatçılardan söz ediyor
"Son zamanlarda, tekkeler cahillerin eline düştü. Dinden, imandan haberi olmayanlara şeyh denildi. Din düşmanları da, bu şeyhlerin sözlerini, oyunlarını ele alarak dine hurafeler karışmıştır, dedi. Halbuki bozuk tarikatçıların sözlerini, işlerini din sanmak, bunları tasavvuf büyükleri ile karıştırmak, çok yanlıştır. Dini bilmemek, anlamamaktır. Dinde söz sahibi olmak için, Ehl-i sünnet âlimlerini tanımak, o büyüklerin kitaplarını okuyup, iyi anlayabilmek ve bildiğini yapmak lazımdır. Böyle bir âlim bulunmazsa, din düşmanları, meydanı boş bulup, din adamı şekline girer. Vaazları ile, kitapları ile, gençlerin imanını çalarak millet ve memleketi felakete götürürler."

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Üstad Necip Fazıl da, (14. asrın irşad kutbu seyyid Abdülhakim Arvasi,“İbni Teymiye dini içinden zedeleyen mülhiddir” buyurdu)

alanyali07

Kıdemli Üye
yorum yapmam dediğim gibi said nursi dosyası bitmiştir

süleyman efendi salih birisidir ama mürsiti kamil değildir dedikleri beni bağlamaz

ihlasdan sonra en
sevdiğim grupdur

aynen necip fazılda mürşit değildir beni bağlamaz

abdulhakim arvasi hazretleri mürşiti kamildir dedikleri yazdıkları beni bağlar

Öncelikle şu mesajlarını tek bir mesajda yazarsan konuyu mesaja boğmamış olursun..ayrıca alıntıyla cevap yazarsan cevap yazdığın kişi haberdar olur,yoksa gıybete girebilir dikkat et ;)

Süleyman efendi mürşidi kamil değil diyorsun ama "süleymancılar diyor" diyerek said nursi hakkında dediklerini alıntı yapıyorsun..
evliyalar ansiklopedisinde öyle demiyor..
talebeleri mürşidi kamil diyor..
eğer diyorsanki talebeleri bilmiyor, o zaman senin mantığınla talebelerini yetiştirememiş birisi..ama senin en sevdiğin grup oluyor ihlasdan sonra..bu çelişkilerini çözmelisin..

Abdülhakim arvasi mürşid-i kamil amenna ama kime göre ? birçok kişiye göre o da mürşidi kamil değildir,mürşidi kamili geç,Ferit aydına ve abdülaziz bayındır gibi çoklarına göre müşriktir..

Abdülhakim arvasinin bahsettiğim sözü o değil..
sen yanlış sözü getiriyorsun..
Söz şöyle:
Talebeleri kendisine tekkelerin kapatılması ile ilgili olarak sorduklarında:
"Hükümet, tekkeleri değil, boş mekanları kapattı. Onlar kendi kendilerini çoktan kapatmışlardı" demiştir.

Halbuki M.kemalin kapattığı tekkelerin hepsi boş değildi,içlerinde birçok sahih tarikat dergahları da vardı..
Ayrıca hiçbir mürşidi kamil tekkelerin kapatılmasını hoş karşılamamış..
Sizin tutarsız eleştiri mantığınızla eleştiriyorum :
Abdülhakimi arvasi ,M.kemalin politikarını desteklemiştir,laikliği savunmuştur,tasavvufa karşıdır..
Nasıl eleştiri oldu ?

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
alanyali07konuyu kapatalım saygılarımla foruma baktım ehli sünnette bile birleşemiyoruz bunun nedeni laiklik kemalizmdir osmanlı döneminde olsaydık icazetli din adamları toplanır kimin doğru yolda olduğunu şeriata göre karar verirlerdi laillik olduğu müddetçe bu kavgalar bitmicek bi sürü grup var herkes yoğurtum tatlı diyor acı diyen yok forumda yazıları okuyorum ehli sünnetim diyenler bile bi konuda anlaşamıyoruz ehli sünnet kaynakları hepimizin farklımı

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
alanyali07 foruma baktım ehli sünnet diyenler sana saldırıyor karşı yazıyor sende ehli sünnet kaynaklarına göre yazıyorsun yine anlaşamıyorsunuz mezhepsizleri biraz hak veriyorum biz ehli sünnete birleşemiyoruz

alanyali07

Kıdemli Üye
alanyali07konuyu kapatalım saygılarımla foruma baktım ehli sünnette bile birleşemiyoruz bunun nedeni laiklik kemalizmdir osmanlı döneminde olsaydık icazetli din adamları toplanır kimin doğru yolda olduğunu şeriata göre karar verirlerdi laillik olduğu müddetçe bu kavgalar bitmicek bi sürü grup var herkes yoğurtum tatlı diyor acı diyen yok forumda yazıları okuyorum ehli sünnetim diyenler bile bi konuda anlaşamıyoruz ehli sünnet kaynakları hepimizin farklımı
iyi de arkadaşım, kimse ayranım ekşi demiyor,ihlas grubu diyor mu ?
o sebepten ehli sünnetin vasat yolunda buluşmak lazım..

alıntıyla cevap yazmasını bilmiyorum öğretirsrn sevinirim
alıntı yap butonu var orada alıntı yapıp cevap yazabilirsin..ayrıca tek mesajda da tüm alıntılarını alabilirsin..çok mesajla dolduruyorsun..

alanyali07 foruma baktım ehli sünnet diyenler sana saldırıyor karşı yazıyor sende ehli sünnet kaynaklarına göre yazıyorsun yine anlaşamıyorsunuz mezhepsizleri biraz hak veriyorum biz ehli sünnete birleşemiyoruz
ehli sünnette birleşiriz de , farkındaysan hem bundan yakınıp hem de ehli sünnet dairesi içinde olanlara eleştiri getiren ve sapıklıkla itham eden sen oldun..yoksa sana durup dururken niye cevap yazayım..

İhlas grubu da aynı şeyi yapıyor,aman kimse bizi eleştirmesin biz ehli sünnetiz diyorlar..eeee ama kendileri kim var kim yok eleştiriyorlar ehli sünnet felan tanımadan..
ne anladım bu işten..
Mahmud Sami Ramazanoğlu hz.ni bilirsin sanırım..son devir Nakşibendi şeyhlerinin büyüklerinden..Esad Erbili hz.nin halifesi..
M. Ali demirbaş, M.sami ramazanoğlu için sakalı bidat sakalı dedi bana..
Yaw ne alaka şimdi..

herkesde hata araya araya kendilerini yiyp bitirecekler,ama kendileri eleştirilince "eyvahh yandık bittik bizi eleştirmeyin biz ehli sünnetiz." yok yaa..
şu foruma M.Ali demirbaş gelse kaçacak delik arar inanki kendisini bi eleştirmeye kalksam :)

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
alanyali07 esad erbiliyi eskiden mürşit olduğunu duymuştum abdulhakim arvasi hazreylerinin bi sözüyle kanatımı değiştirdim istersen yazayım sapıklıla iddia eden kendim değilim arvasi hazretleri artı ihlası temsil etmiyorum

alanyali07

Kıdemli Üye
alanyali07 abi yemeğe kalkıyorum sonra yazayım
bu yazı mı :

Efendi Hazretlerinin mübarek oğulları Ahmed Neyyir Mekki efendi anlatıyor: Babam İstanbul’a geldikten bir müddet sonra Erbilli Es’ad efendiyi ziyarete gitti. Tanıdığı halde, icab eden hürmet ve edebin asgarisini göstermedi. Kendisi divanda oturduğu halde, babamı kapıya yakın ve yerde oturttu. Başının üstünde (yâ Seyyidem Tâhâ) yazılı bir levha asılı idi. Babam: “Bu seyyidem Tâhâ dediğiniz, bizim bildiğimiz Seyyid Tâhâ hazretleri midir?” Diye suâl edince o Tâhâ-i Harîrî’dir. Seyyid Tâhâ hazretlerinin halîfesidir, dedi. Babam: “Bendeniz, Seyyid Tâhâ hazretlerinin bütün halîfelerini, hal tercemeleri, menkıbeleri ile bilirim, içlerinde bu isimde bir zât yoktur” buyurunca, Es’ad efendi: O Seyyid Tâhâ’dan rüyada hilâfet almıştır” cevâbını verdi. Biraz sonra kalktılar ve Efendi babam: “O kadar câhildir ki, hilâfetin rüyada değil, uyanıkken yazılıp verileceğini dahî bilmiyor. Kusuruna bakılmaz. Sultan Abdülhamîd Hân tahta geçince, bu zât, sarayın etrafında dolaşır, hizmetçi kadınlara fal bakardı. Bunun için Sultan onu İstanbul’dan uzaklaştırdı. Ve Sultan Abdülhamîd Hân tahttan indirilince tekrar İstanbul’a geldi. Bu sefer şeyh olarak. Eh, zaman değişti, dünkü falcılar bugün şeyh oldu. Bize muamelesine gelince, Kaba bir kürd hocaya yapılsa dahi ayıb sayılacak harekette bulundu” buyurdu ve ilâve etti: “Esad efendi bir tesbîh mikdarı zikr edemez. Nerede şeyhlik!” s.314

(Süleyman Kuku-Son Halkalar ve Seyyid Abdülhakîm Arvâsî’nin Külliyatı-1.Cilt- muhtelif iktibasların sayfa numaraları verilmiştir.)

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
alanyali07 sayfa 314 AHMED NEYYİR MEKKİ ÜÇIŞIK RAHMETULLAHİ ALEYH KISMI BU KİTAP SİZDE VARMI SON IŞIK KİTABI DA VAR MI

salimabi

Kısıtlı Erişim
benim konu kaynadı gittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :(

hirahos

Kıdemli Üye
Tekfirle nasihatı, hakaretle tenkidi, kuru gürültüyle ilmi tenkidi, kelam ile üslubu ayırayamayan maalesef çok kimse var.

Said Nursi merhuma hakarete, onu tekfire, şirkle küfürle ithama son derece karşıyız. Hele ki vahhabi meşreblerin bir kimseyi övmesi bile hoşumuza gitmiyor, bıraktık hakareti! :)

Risale'de Ehli Sünnete uymayan görüşler vardır. Bunu da ikrar ederiz. Bunlara en çok bid'at deriz. İlerisi haddini bilmemektir.

Merhum (Palu'lu) Şeyh Said Palevi'nin oğulları Ankara'da Nursi merhumla görüşüp Risaleden sormuşlardır. Nursi merhum, onlara, 10 senedir yazmadığını, çevresindeki bazılarının onun adına yazdığını ve güvenilir vekiller huzurunda yazıların ayıklanabileceğini ifade etmiştir. Fakat teklife ömrü yetmemiştir. Allah rahmet eylesin.

Bu hatıraya binaen Said Nursi merhumun bizzat şahsını da bid'atle suçlayamayız. İlmi tenkid ancak Risale denilen eserlere yapılabilir.

Bahsi geçen hatırayı mesela şuradan görebilirsiniz:

http://www.timeturk.com/tr/2010/01/28/said-firat-said-nursi-manevi-kardesimiz.html#.VAXCcPl_sXs

Fi emanillah.