sabah namazının diğer namazlardan farkını izah edermisiniz???

Gülçehre

Asistan
selamun aleyküm arkadaşlar...

2 gün önce antepte idik yolculuk bizi yorduğundan sabah namazını gönlümüz kırıla kırıla kaçırdık sabah ev ahalisinden bi kaçı baktım sabahı kılıyor hemde sünnet ve farzını acaba böyle bişey olabilir mi???

yani mesela öğlen namazı ikindi okunana kadar vakti var ama sabah namazının öyle bi vakti olduğunu bilmiyordum yoksa öyle bişey yok mu?

velhasılı sabah namazı öğlen namazına kadar niyet ettim gecikmiş sabah namazını kılmaya diyerekten kılınabilir mi?

tam bilgi verirseniz memnun olurum çok önemli benim için...:thinking:

dua ile

ekvani

Asistan
bu konu hakkında bir şry söylemek haddimize düşmemiz,
fakat düşüncelerimizi söyleyebiliriz.fark anlamında biri diğeriyle karşılaştırılamaz ancak biri birinden üstündür.
nasıl ki her düşünce içinde bulunduğu karanlıktan aydınlığa çıkmak ister.güneşin dünyayı karanlıktan aydınlığa çıkardığı gibi.o anlamda bir vakit diğer bir vakitten farksız ancak üstündür.
namazın malum içerden ve dışardan farzları vardır.dışardan farzlarından biri de vakit tir.bir vakit başka bir vakitte yaşanamayacağı gibi.o vakte ait olan namaz da bir başka vakitte kılınamaz.
ispat,mesela akşam olduğunda sabahın ilk ışıklarını yaşıyorum diyebilir miyiz.benim şu anda bunlar aklıma geldi.
teşkkürler,

talib

Kıdemli Üye
Güzel kardeşim biliyorsunuz bir namazın vakti kaçınca, artık sadece farzı kaza edilir. Bundan müstesna olan sadece sabahın sünnetidir. O da sadece o günün öğleden önceki kerahat vakti girene kadar. Yani sabah namazı kaçırılırsa o günün öğlen namazından önceki kerahat vaktine kadar farzı ile beraber sünneti de kaza edilir. Öğle vakti girdikten sonraya kalır ise sadece farzı..

Sizin gördüğünüz insanlarda sabahı kaçırmış ve daha öğle vakti girmediği için sabah namazını sünneti ile beraber kaza ediyorlar.

ANTI_TAGUT

Üye
Güzel kardeşim biliyorsunuz bir namazın vakti kaçınca, artık sadece farzı kaza edilir. Bundan müstesna olan sadece sabahın sünnetidir. O da sadece o günün öğleden önceki kerahat vakti girene kadar. Yani sabah namazı kaçırılırsa o günün öğlen namazından önceki kerahat vaktine kadar farzı ile beraber sünneti de kaza edilir. Öğle vakti girdikten sonraya kalır ise sadece farzı..

Sizin gördüğünüz insanlarda sabahı kaçırmış ve daha öğle vakti girmediği için sabah namazını sünneti ile beraber kaza ediyorlar.

Güzel açıklamış ;
İlave olarak diyeceğim şudur ki :Sabah namazı vakti ikinci fecr olan fecri kezzibten (yalancı beyazlık) sonraki fecri sadıq (gerçek fecr) ile başlar sabah namazı vaktinde güneş doğduğu anda vakit çıkmış demektir . Güneş doğduğunda 1 vakit kılan şafi mezhebine göre namaza yetişmiştir . Hanefi mezhebine göre namaz bozulur.
Kerahat vakti (45 dakika gecene kadar) namaz kılamaz , sonra kaza kılar .
Kaza namazını sünnetiyle birlikte kılınıp kılınmaması hususunda ehli sünnet alimleri her ne kadar ihtilaflı olsa da ağırlık görüşü diğer namaz vakti girmemiş ezan okunmamış olduğundan mütevatir hükmünde olan sabahın sünneti ile birlikte kılınması yönündendir.

Namazı vaktinde kılan isterse sünnet namazlardan duha-kuşluk namazını kerahat vaktinden sonra öğlen namazına kadar kılabilir .