Rusya'nın desteği Esed'i ipten aldı

redyellow

Kıdemli Üye
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
874
Puanları
113
Konum
ankara
Web sitesi
redyellow.besaba.com
481635.jpg

"Rusya'nın desteği Esed'i ipten aldı"


Suriye Türkmen Meclisi İstişare Kurulu Üyesi ve Bayırbucak Sorumlusu Ömer Ceren, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına ilişkin, önemli açıklamalarda bulundu.


Ceren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın Esed'e verdiği desteğin zamanlamasına dikkati çekerek, terör örgütü DAİŞ bahanesiyle saldırı yapan Rusların, DAİŞ'e hiçbir operasyon düzenlemediğini bildirdi.

Ülkede, son günlerde rejim aleyhinde gelişmeler olduğunu belirten Ceren, "Muhalifler, Humus-Şam yolunda kontrolü sağlamak üzereydi. Kuzey Guta'nın güneyindeki kuşatma kırılmak üzereydi. Bunun gibi birçok noktada rejim zayıflatılıyordu. Rusya zamanında gelen bu destekle Esed'i ipten aldı" ifadesini kullandı.

Rusların, hava saldırılarının DAİŞ'e yönelik olduğu yönündeki izlenimlerini "palavra" olarak nitelendiren Ceren, yapılan saldırıların bu durumu aynı gün ispatladığını söyledi.

Bayırbucak'ta DAİŞ yok

Ceren, Rus savaş uçaklarının Suriye'de hiçbir DAİŞ noktasını vurmadığını ileri sürerek, şöyle devam etti:


"Saldırıların yapıldığı İdlib, Halep ve Lazkiye kırsalında DAİŞ yok. Bu saldırılarda 3 günde 200 sivil öldü. Hastane ve sivillerin yaşadığı köyler özellikle hedef alınıyor. Bayırbucak Türkmen bölgesinde grubu bulunan DAİŞ, Türkmen grupların saldırılarıyla yaklaşık 2 yıl önce bölgeden gönderilmişti. Yani, DAİŞ'i Lakziye kırsalından kovanlar, şuan sözde DAİŞ'le mücadele için gelen Rusya tarafından bombalanıyor. Rusya sadece Esed'e destek için geldi."

Rusların desteğinin ardından Bayırbucak'a yönelik saldırıların yüzde 300 arttığını aktaran Ceren, bu bombaların, sivillerin yaşadığı köylere yönelik olduğunu savundu.

"Bombaların etkisi arttı"

Ceren, Rusya'nın saldırılarında cephelerin vurulmadığını, yalnızca sivillerin, hastanelerin hedef alındığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:


"Rusların gelmesinin ardından Türkmen köylerine düşen bombaların etkisi ve sesi arttı. 4 yıldır görmediğimiz füzeler atılıyor. Son 5 gündür korkunç patlamalar yaşanıyor. Rusya üzerimizde başka hangi silahları deneyecek bilmiyoruz. Saldırılar artarak devam ederken, Türkiye sınırındaki bazı güvenli köylere 20'ye yakın hava saldırısı düzenlendi. İç savaşın başından bu yana o bölgelere bomba düşmemişti. Güvenli diye orada yaşayan binlerce kişiyi telaş sardı. Köylerde yangınlar var. Kimisi evlerini, çadırlarını terk etti. Saldırılar devam ederse büyük bir Türkmen göçü yaşanabilir. Bundan endişe ediyoruz."

Bayırbucak Türkmen bölgesinin, Suriye'de Türkmenlerin son kalesi olduğuna dikkati çeken Ceren, Rusya ve Esed'in topraklarında gözü olduğunu, cephelerine yığınaklar yapıldığını dile getirdi.

"Muhalefete destek neden kesildi?"

Ceren, kendilerini Suriye'nin dostları olarak adlandıran ülkelerin muhalefete desteğini kestiğini belirterek, tüm Suriye muhaliflerinin çok zor durumda bırakıldığını bildirdi.

Ceren, şunları kaydetti:

"Rusya'nın bu saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz. Karşımızdaki Çin, İran, Rusya ve rejim ittifakı her gün daha da saflarını sıklaştırırken, biz muhalefete olan destek ise azalıyor. Biz bu ülkelerin yanı sıra ekmek savaşı da veriyoruz. Bir an önce bu desteklerin yeniden verilmesi gerekir."AA
http://www.trthaber.com/haber/dunya/rusyanin-destegi-esedi-ipten-aldi-206887.html
 
Üst