Rumuzlar ingilizce olmamalı

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
"İhvan Forum - Özgür Düşünce Paylaşım Platformu!"

Adı altında, bir yasaklama gelmesi ne kadar mantıklı? Rumuzumdan memnunum ve değiştirmek gibi bir niyetim de yok. Bu bir tercih meselesi. Bende tercihimi bu yönde kullandım. Eşitlik, hak ve hukuk var ise, benim seçme hakkımı kimse engelleyemez!

Ayrıca; kimbilebilir ki, İngilizce rumuz seçen kişilerin, seçmeyenlerden daha çok diline, kültürüne, milletine sahip olmadığını? Bunu genellemek yahut dile getirmek ne kadar mantıklı? Böyle söyleyerek, onların hakkına girmiş olmuyor muyuz?

Muhabbetle..

Rakaful

Asistan
Web sitesi
www.tevhidkalesi.com
Amerikalı bir Müslüman olarak elbette İngilizce konuşmanız yadırganmayacaktı.Ancak bir Müslüman Türk'ün İngilizce lakap kullanması yadırganacak bir durum olmalıdır.Bu bilinçaltındaki bir hayranlığın mı yansımasıdır.Eğer öyle değilse nedir?

Ayrıca dile önem verilse idi, bugün sokaklarımız da gençler ingilizce yazılı kıyafetler içerisinde birbirleriyle aralara birkaç ingilizce sözcük sıkıştırarak hilkat garibesi bir dil konuşarak Tgi friday's lerde, the north shield's lerde, pub'larda, club'larda takılıyor olmazlardı.

Kimlikten kasıt ise yazımın içerisinde de belirtiğim gibi İslami şuur ve duyarlılığa sahip olma kimliğidir.

Şimdi ben bu konuda bilinçli olduğum için belki sizi tam olarak anlayamıyor olabilirim.Ama ingilizceyi, Türkçe kadar severim.Aslında her dili severim.Bir dili kullanıyorum diye de benliğimden asla ve kat'a uzaklaşacak değilim Allah'ın izniyle.Gördüğünüz üzre fakîrin de kullanıcı adı ingilizcemsidir :)

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Hiristiyanlar koyunlarina ve köpeklerine koyar müslüman isimlerini
bir cifci vardi bizim burada koyununun ismi OSMAN di
bu tevafuk olamaz herhalde...
diger bir almanin köpeginin ismi SULTAN di

ibrahimi

Has Uşak
Yönetim olarak böyle bir girişime girmemiz zor,ama siz bir kampanya başlatabilirsiniz nickimizi türkçeleştirelim diye,insanlara neden Türkçe kullanması gerektiğini anlatın onlarda düşünsün taşınsın.Yasakla olacak iş değil.

zebih

Kıdemli Üye
uzun süre ismimle vardım ve kullanıcının ismi ile bulunması gerektiğini savunurum aslında; ama sonra şimdiki lakabımın manasınca yazmaya başladım ve türkçe karşılık bulamadım :)

antioxidan: serbest gezişen radikalleri giderici.

bu arada mesela arapçasını veya farsçasını tercih etmem, bu kavram manayı oldukça iyi karşılıyor. arapçasını tercih etmem, dini bir duruş mu olmuş oluyor ya da :)

ibrahimi

Has Uşak
ismail abi nedense benim aklıma oksi kelimesinden deterjan geliyor... :)

Enes

İhvan Forum Üye
ben de hep anti oksijen ne diyorum :O

İsmail abi Allah iyiliğimizi versin :)

bendeniz acizin görüşü herkes istediği dili kullanmakta serbesttir...

Rumuz yasakları forum kurallarında belirtilmiştir..

Yönetimin bir müdahalede bulunması beni de rahatsız eder -ki ihvan forum mayası bunu kabul etmez :)

Black Angel

ASENA 61
bence herkes istediği rumuz u yaza bilir mesela bnm ki ne var ki yani kötü bi anlamı olmadıktan sonra insan istediğini yapar enim düşüncem budur ....