Rafızilerin hz.ömer r.a düşmanlığı

Cevad

Profesör
Rafıziler Hz. Ebubekir r.a ve Hz. Ömer r.a ve pek çok sahabeye kin duyarlar. Bunun ötesinde bunu dini bir farz yapmışlardır. birinci ve ikinci tabirleri bu iki kişi içindir. H.z Ömere düşmanlık ise son haddeddir. Hatta onun Fatıma anamızı öldürdüğünü söyler bu nasıl iştir ki Hz. Ali r.a efendimiz hem hanımını korumuyor hemde hanımının ve peygamber kızının katiline (haşa) biat ediyor. Tarihsel olarak kesindir ki Hz. Ali r.a Hz.Ömere biat etmiştir ve hiç isyan etmemiş hatta ona yardımcı olmuştur. Eğer haşa ki Hz.Ömer kafir ve katil olsa ona biat edip yardım edermiydi ? Aşağıda kendi kaynaklarındna bu düşmanlığı gösterelim

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Kıyamet günü İkinciyi 120 tane kelepçe ve 120 tane tasma ile getirecekler Şeytan onu görüp şaşırarak şöyle diyecek: Bu kimdir ki Allah’ın azabını bu kadar çok hak etmiştir. Oysa herkesi saptıran bendim. Diyecekler ki bu İkinci’dir. O gün hiç kimse onun gibi azaplanmayacaktır kimsenin yükü onunki gibi ağır olmayacaktır. Fecr- 25- 26
Kaynak: Tefsiri Ayyaşi c. 2 s. 223, Bihar-ul Envar c. 52 s. 308, El-İhticac s. 58

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Her sabah neyi terk edersen et yalnız şu sözü terk etme. Allah Birinci ve İkinciye lanet etsin.
Kaynak: Usulu Kafi c. 2 s. 530

Ebu Hamzai Somali şöyle rivayet eder: Gizlide İmam Seccad Aleyhisselam’a Birinci ve İkinci hakkında sordum. İmam Aleyhisselam buyurdular: O ikisi bizim hakkımızda zulmeden ilk kimselerdi. Bizim mirasımızı yağma ederek hilafet makamına yaslandılar. Allah onları bağışlamasın ve onlara rahmetmesin. Her ikisi de kâfir idi. Onların vilayetine inanan herkes kâfirdir.
Kaynak: Takrib-ul Mearif s. 244, Bihar-ul Envar c. 30 s. 3
81 c. 69 s. 137

Ebu Hamza Somali İmam Zeynel Abidin Aleyhisselam’dan şöyle rivayet eder: İmam Seccad Aleyhisselam’a bazı sorularım var ki takiyyesiz sorup cevap almak istiyorum diye arz ettim. İmam Aleyhisselam kabul etti. Arz ettim: Birinci ve İkinci hakkında ne düşünüyorsunuz? İmam Aleyhisselam buyurdular: Allah’ın bütün lanetleri o ikisine olsun. And olsun Allah’a her ikisi de yüce Allah’a karşı şirk ve küfür halinde dünyadan gittiler.
Kaynak: Vesail-ud Deracat s. 269, Bihar-ul Envar c. 27 s. 29 c. 30 s. 145

Ravi, İmam Muhammed Bakır Aleyhisselam’dan, Birinci ve İkinci hakkında sordu. İmam Aleyhisselam şöyle buyurdu: Ne soruyorsun o ikisinin hakkında! And olsun Allah’a bizim aileden geçmişte yaşayan herkes o ikisine gazap ederdi ve bugün de bizim hepimiz o ikisine gazaplıyız. Bizim büyüklerimiz, küçüklerine o ikisine düşman olmalarını öğretirler. O ikisi bize zulmettiler, hakkımızı aldılar, bize has kılınmış ganimeti (humusu) bize uzak kıldılar, bizim hürmetimizi çiğneyen ve zulmeden ilk kimselerdir. İslamda bizim aleyhimize öyle bir fitne icat ettiler ki, İmam Mehdi Aleyhisselam’ın kıyamına kadar devam edecektir. O hazret zuhur ettiğinde onların cinayetlerini izhar edip yalancı tebligatlarını, uydurma faziletlerin önünü alacaktır. And olsun Allah’a biz Ehli Beyt’e gelen her belanın, önümüze çıkan her zorluğun, esasını ve temelini o ikisi atmıştır. Öyleyse Allah’ın meleklerin ve tüm insanların laneti o ikisine olsun.
Kaynak: Tevil-ul Ayat s. 128, Usul-u Kâfi c. 8 s. 245, Bihar-ul Envar c. 30 s. 269