Polemiklerimiz...

Enes

İhvan Forum Üye
Evet değerli üyelerimiz.. yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için burada polemik konusu olan şeyleri konuşalım...

Saygı çerçevesinde ve kardeşlik uslubu ile forum ile ilgili sorunlarımızı buraya dökelim...

ilk konuyu açıyorum...

Deniliyor ki yönetim mesajları gayri ahlaki ve gayri islami değilse silmesin...

Bu konuda üyelerin detaylı görüşlerini alalım...

Konu dışı bir mesaj yazmak gayri ahlaki değil midir? yani konuyu gölgede bırakacak, amacınnan saptıracak mesajlar... Bu konu sahibine saygısızlık değil midir? her ne kadar uslup olarak gayri ahlaki olmasa da tarz gayri ahlaki değil midir?

CENDEL

Asistan
Web sitesi
www.cendel.blogcu.com
Ali'ce kardeş şimdi yazacaklarımı size özel olarak diğer yönetici kardeş vasıtasıyla sabah diyecektim ancak msn'de olmadığınız için sonraya bırakmıştık. Madem böyle bir konu açtınız sizde düşüncelerimizi soruyorsunuz buradan devam edelim inşallah

Şimdi bu linkte ki; http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?p=294943#post294943 "Seyyid kutup'a" dair başlıklı konum alakasız, konu dışı, uzun copy-past yazılarıyla amacından saptı.

Biz konumuzu arkadaşlara hediye edip başka başlıkta devam etmek istediksede siz şöyle yazdınız; "konu incelenmek üzere kapatıldı" ve "bu doğrultudaki başka konuları bu konu açılana kadar gündeme getirmeyiniz" bizde bu doğrultuda başka konu açmadık ama incelemeye alınan konumuzdan da ses seda çıkmadı.

Şimdi konu hakkındaki tavrınız bumu olmalıydı yoksa konuyla hiçbir alakası olmayan yazılar silinerek konuya devam mı edilmeliydi ?

tunahan

Asistan
konunun içeriği ne ise o konu hakkında yorum yapılması normal. Zaten forumda açılmayan konu neredeyse yok. Bir başlık düşünelim. Edebiyat veya şiir veya başka bir konu. Kişisel muhabbete dönüştürüyoruz çoğu zaman ve konularımızın silinmesi gayet normal.

Ben destekliyorum yönetimi Taviz vermek forumda sonun başlangıcı olur laubali ciddiyetsiz bir foruma dönüşürki burada olanların çoğunun istemeyeceği bir durum.

KuTeYBe

Doçent
ALi'ce' Alıntı:
Bu konuda üyelerin detaylı görüşlerini alalım...
ALi'ce' Alıntı:
Konu dışı bir mesaj yazmak gayri ahlaki değil midir? yani konuyu gölgese bırakacak amacındnan saptıracak mesajlar... Bu konu sahibine saygısızlık değil midir? her ne kadar uslup olarak gayri ahlaki olmasa da tarz gayri ahlaki değil midir?

Bazı üyeler bir konu başlığı açar o konu başlığı altında tüm paylaşımlarını yapar. Bu üyenin tercihidir. Ebu Huzeyfe böyle bir tercihte bulundu diye "Ne yapmak isteniyor?" diye ithama maruz kalmış.

Bilinen bir şeydir. Kişiye en çok kendi davranış modeliyle davrandığınızda aynalık edersiniz. Anlayabilirse tabii. Biz de habire konu başlıklarında konuyu olduğu yerden alıp çok alakasız yerlere getiren şahsiyetlerden birine bu anlamda bir kez aynı şekilde davrandık. Anladı mı bilmem.

Ama bu tür kişilere konu başlıklarında karmaşıklık oluşturmalarına izin verilmemeli. Fikri varsa ya da başka bir şey varsa gider başka konu açar. İmam Gazali'yi Tanıyabilmek diye bir başlık açtım. Mezhepleri tartışmaya başladılar. Getiren kişiler aynı.

Saygıyı sadece kendisini hak ve diğerlerini batıl diye lekeliyerek tekeline almak isteyenlere/ görenlere nasıl anlatabilirsiniz ki?

Enes

İhvan Forum Üye
Ali'ce kardeş şimdi yazacaklarımı size özel olarak diğer yönetici kardeş vasıtasıyla sabah diyecektim ancak msn'de olmadığınız için sonraya bırakmıştık. Madem böyle bir konu açtınız sizde düşüncelerimizi soruyorsunuz buradan devam edelim inşallah

Şimdi bu linkte ki; http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?p=294943#post294943 "Seyyid kutup'a" dair başlıklı konum alakasız, konu dışı, uzun copy-past yazılarıyla amacından saptı.

Biz konumuzu arkadaşlara hediye edip başka başlıkta devam etmek istediksede siz şöyle yazdınız; "konu incelenmek üzere kapatıldı" ve "bu doğrultudaki başka konuları bu konu açılana kadar gündeme getirmeyiniz" bizde bu doğrultuda başka konu açmadık ama incelemeye alınan konumuzdan da ses seda çıkmadı.

Şimdi konu hakkındaki tavrınız bumu olmalıydı yoksa konuyla hiçbir alakası olmayan yazılar silinerek konuya devam mı edilmeliydi ?

Öncelikle teşekkür ediyorum...

Evet o konuyu incelemek üzere kapattım ve incelemeye başladım... Sonra nedense öyle bırakmışım bugün tekrar girdiğimde daha ilk sayfada 7 silinmesi gereken mesaj işaretlemişim... yani topam 19 sayfalık konunuzun birinci sayfasında silinmesi gereken mesaj oranı yüzde 70... hal böyle olunca konu tekrar açılsa dahi kısır çekişmelere ve nahoş cümlelere şahit olacağımızdan konuyu açmama kararı almışım... tabi burada sizi bilgilendirmemiz gerekiyordu..

onu yapmamışız... Bu konuda sorumluluk şahsıma aittir ben özür diliyorum...

Eğer tatmin olmadı iseniz özelden bu konuyu devam ettirebiliriz...

Sofuoglu

Ordinaryus

Saygıyı sadece kendisini hak ve diğerlerini batıl diye lekeliyerek tekeline almak isteyenlere/ görenlere nasıl anlatabilirsiniz ki?

bu sadece karsi taraf icin degil herkes icin gecerlidir kardes,

burda birileri adres gosteriliyor lakin ayni durum sizlerdede soz konusudur.....

burasi forumdur,hatalar elbetdeki olacaktir,sana gore cifte standart,bana gore cifte standart dusuncelerinin olmasida gayet normaldir......

gelelim yoneticilerin durumuna:)

isiniz cok zor Allah(c.c) kolaylik versin,

11000 kisi 11000 kafa 11000 dusunce,

bu kadar kisiyle mucadele etmekde oyle her babayigidin harci degil,
catlak seslerin cikmasi gayet normaldir,
bunlar fevrilestirilmeden kisisel yetkiler bir guc olarak kullanilmadan sadece Allah(c.c) rizasi dogrultusunda ele alinip duzeltilme ve degerlendirmeye gidilirse sorunlarda yavas yavas ortadan kalkacaktir vesselam.....

yoneticilerin hatali oldugu yerler varmi? elbetdeki var

uyelerin hatali olduklari yerler varmi?elbetdeki var

sonucda hickimse buraya nefsini birakip gelmiyor...!!!

herkesin samimi bir sekilde bir ozelestiri ile bu hatalari en askari duzeye indirmeye calismasi hepimiz icin en hayirli olanidir vesselam......

surci lisan olduysa affola

selametle

Enes

İhvan Forum Üye
Konu dışı mesajlar silindi...

Evet ihvan forum ile ilgili sıkıntısı olanlar... yönetim ile başka konularda farklı sebeplerden dolayı polemiğe girenler burada döksünlr içlerini...

U

ummuhan

Guest
Polemik de dahi konu dışı diye mesajları siliyorsunuz ? Ben konu dışı yazmamıştım üstelik.... konu ne ? Polemik....

KuTeYBe

Doçent
Aliyyu'l-Kari için açtığım konu başlığım "Bu alime güvenilmez" dendiği için açtığım bir konu başlığıydı. Konum bir çok konumda olduğu gibi muhtevasına uygun olmayan bir seyirle devam etti ve sonuç ? ? ?

sinezan

Paylaşımcı
kuteybe kardeş imam gazali konusuna bu nedenle devam edemiyorsunuz sanırım.

KuTeYBe

Doçent
kuteybe kardeş imam gazali konusuna bu nedenle devam edemiyorsunuz sanırım.

Evet kardeş, açtığım konularda mümkün mertebe iki görüş varsa ikisine de yer vererek taassubtan uzak durmaya çalışıyor ve konularımı öyle ilerletiyorum ama ne hikmetse konularım başlığından saptırılıyor. İmam hakkında daha doğru düzgün bir şeyler yazamadan "islam alimlerine" saldırdığım ithamı yapıldı, sonra mezhep tartışması başlatmaya çalıştılar, neyse ki uyarım dikkate alındı ya da artık yaptıkları şeyden kendileri de utandılar, bilemiyorum. Sabrediyorum sadece. Biliyorum ki Allah sabredenlerle beraberdir.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Konu dışı mesajlar silinmeli... Herşeyi yönetime mal etmek yerine biraz da kendimize bakmalıyız... Bazı konuların zaten içeriğinde de hayır olmuyorki, konu içerisinde bir de alakasız mesajlar yazıldımı konu daha da hayırsız ve de fitneye meyilli oluyor... Ve "konu silinsin veya kapatılsın" dendiğinde de nedense herkes "aaa faydalı konuyu kapatmayın" diye başlıyor konuşmaya... Konu faydalı olsa zaten içinden çatırdamaz... Mesajların alakasızlığı konudaki içerikten yayılımla oluşuyor... Yani aslında konu dışı dediğimiz çok mesaj konunun içindeki kelime veya cümlelerle çıkıyor... O zaman bu mesajları silsede yönetim deli pösteki sayar gibi hep bunu yapacak demektir çünkü gidişatta düzelme olmayacaktır... 3. sayfada değil de belki 5. sayfada başlar tekrar konu dışı mesajlar... Hem gayr-i ahlaki mesajdan kasıt nedir?!... Yani illa küfürmüdür, argomudur ahlaki olmayan söz?!... Dini değerlere yapılan saygısızlık gayr-i ahlaki olmaz mı?... Bu sebeple çıkarılan polemiklerin hiçbirinin sonu gelmeyeceği bilinirken ve de konudan doğan yeni konular bunu sağlıyorken, yapılacak şey kilit veya silme olacaktır... Bundan da gocunmaya veya buna kızmaya hakkımız yok... Neticede bu herkesin başına gelebilir ve bu bir adaletli sistem işleyişidir...

sinezan

Paylaşımcı
haklısınız.
imam gazali'yi benim kadar seven var mıdır bilmiyorum,ama ben onun hatalarınında olacağını düşünerek seviyorum.
iftiraya varmadığı sürecede,bu hataları dile getirenlere ses çıkarmam,ama şu da var ki hatalar dile getirilirken onun güzel taraflarıda dile getirilmeli.
yapmış olduğu hatalar olabilir,ben bana kazandırdığına bakarım.ki şimdiye kadar çok şey kazandırdığını düşünüyorum.

Enes

İhvan Forum Üye
Aliyyu'l-Kari için açtığım konu başlığım "Bu alime güvenilmez" dendiği için açtığım bir konu başlığıydı. Konum bir çok konumda olduğu gibi muhtevasına uygun olmayan bir seyirle devam etti ve sonuç ? ? ?

Konunuz incelenecek... sizin konunuz amacından sapmıştı...

daha sonra konu dışı mesajlar silinip konu tekrardan geri getirilebilir...

yalnız bir konu açtığınızda konu ile ilgilenmenizi tavsiye ediyorum... konu sahibi olarak konunuzun amacından sapmamasını en iyi siz sağlayabilirsiniz...

U

ummuhan

Guest

Evet bu güzel işte konuyu açan polemiklere dalmak yerine konusu bu tür sabotelere uğrayınca takibini yapıp hemen yönetime bildirebilir... konu kapatılmasına hep karşı çıktım ama kötü şeyler yazılmaya başlayınca da yönetimin forumun sağlık ve selameti açısından müdahale şart oluyor :) askeri müdahele gibi :)

U

ummuhan

Guest
aLice polemiklere sınır koymayın da şööle bir dökülsün her şey hı olmaz mı? :D

Satuk Buğra

Profesör
Bazen öyle konu dışı mesaj olabiliyor ki, konunun tamanıma bedel güzellikte,.Bu konuda ifrat ve tefrite varılmaması kadar bir esnekliğin olmasını şahsen arzu ediyorum.

Birde bazı kardeşlerimizin, bazı şeyleri islamın en temel, imani ve nasla tayin edilmiş konuları gibi görme arzusu var. Bu noktada ipler hemen gerilebiliyor. Bu kardeşlerimiz sanki bu günü yaşamıyorlar. Forumları cemaat, kendilerinide bu cemaatin liderleri sanıyorlar. Bu yanlış.

İslami forumların temel iskeleti, müslümanlar için iman, (müslüman olma noktası), müslüman olmayanların ise islama hakaret etmeden de islama inanmayışını saygısızlık içermeyen bir dille anlatabilmesine imkan sağlıyor olmasıdır. Nedense bu hep karıştırılır.

Bir ateistin Allaha inanmaması Allaha hakaret değildir. Allaha hakaret etmesi hakaret olur, keza Rasulullah, keza vesaire vesaire... Ki Allaha inanmayanı Allaha inandırmak için kullanılacak metod zorbalıkmıdır, yoksa onu hidayete erdirmek için bütün fedakarlıklara katlanmakmıdır. Bunu çoğunlukla göremedğimi üzülerek söyleyebilirim. Bir ateist bizim bu tarzımızla iman edemez, bunu kabul etmek lazım.

Müslümanların biraz başlarını kumdan çıkarıp, günümüzün insanının algılayış şeklini kavrayıp onun anlayışına islamı sunması noktasında çalışması gerekir. Böyle yapmazsak, zaten ortalıkta dolaşan yozlaştırıcılara karşı savunma refleksimiz günbegün zayıflayacaktır.

Düşüncen senin için ne kadar kıymetli olursa olsun, insanları ondan kaçırtabiliyorsan, etrafına öcülerden duvar örüp, çekicilik değilde iticilik silahını kullanıyorsan bu halde ne kadar yol alabilirsin ki.

Günümüzün İslam filozofları batıyı ele alırken şöyle diyorlar. Batı bir realitedir. Bunları tanımadan İslamın günümüze bakan yüzünün insanlığa neler sunabildiğini anlayamayız. Biz yozlaştırmaya karşıyız ama, kalkıp bin sene öncesinin insanlarının anlayışı ile bu günün insanına hitap edemeyiz. Edersekte netice alamayız.

Kalplerinde hastalık olmayanların haricinde hiç kimse geçmişten bize miras olarak gelen muazzam islam kültürünü elimizin tersi ile itelim demediğimi bilir. Mirasımızı korumakla birlikte günümüzü ve günümüz insanına hitap şeklini ve bu mirasın bizlere nasıl ve ne şekilde geldiğini değişmez kaynaklarımız Kuran ve Sünnet çerçevesinde her zaman sahih hale sokmaya çalışmalıyız.

Bu konuda ehil, olgun, adam gibi adam hissiyatına sahip kardeşlerimiz varsa, ufak tefek tartışmaları bir ailenin çocuklarının kavgalarına benzeterek meseleyi hal yoluna koyma noktasında çaba göstermeleri güzel olur. Yoksa aman efendim, sen saygısızlık ettin, sen dinden çıktın, falan filan feşmekan, böyle ucuz şeylerin satılmaması gerekir düşünce pazarlarında. Saygılarım ve sevgilerimle.

U

ummuhan

Guest
Mesela ben süper polemik mesajları yazabiliyorum değil mi Satuk Buğra :D
:) yerine :rtfm: yapmanın alemi yok ki değil mi :)