Pkk Çok Şanslı Diyen Başbuğ Haklı Çıktı Komutanlar PKK Kamplarına Erzak Gönderilmesine Göz yummuş

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Pkk Çok Şanslı Diyen Başbuğ Haklı Çıktı Komutanlar PKK Kamplarına Erzak Gönderilmesine Göz yummuş

JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan:

"KOMUTANLAR PKK KAMPLARINA ERZAK

GÖNDERİLMESİNE GÖZ YUMUYORDU"

Aygan, henüz PKK saflarında iken tanık olduğu bir olayı ise şöyle anlatıyor: "Sınır boyundaki bazı karakol komutanları, köylülerin/kaçakçıların Haftanin bölgesindeki PKK kamplarına erzak göndermelerine göz yumuyorlardı. PKK militanlarının bölgelerinden geçiş yapmalarına müdahale etmiyor, ancak söz konusu bölgede eylem koymamalarını istiyorlardı.


Bahsettiğim olaylar, 1980-1990 yılları arasıdır. Durum açıktır; 'Güney'den Kuzey'e geçebilirsiniz, fakat geçişinize göz yumduğumuzu çaktırmayın' diyor. PKK sorumlularından Selahattin Çelik'in, bizlere; 'İsveç TIR'larını yakın, şoförlerini öldürün' dediği yıllara denk düşüyor. Şu meşhur, 'Eruh ve Şemdinli baskınları'na denk düşüyor..."

"BDP BAŞKANI DEMİRTAŞ JİTEM'DEN YÜKLÜ PARA ALDI"

Aygan, Doğu'da yaşanan çatışmalı ortamdan faydalanarak servet sahibi olanların bulunduğunu söyledi. JİTEM'in, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yüklü miktarda para verdiğini ileri süren Aygan, şunları söyledi: "Şu an BDP başkanı olan şahsın, evlilik safhasında kardeşi vasıtasıyla JİTEM'ci Abdulhekim Güven'den yüklü miktarda para yardımı aldığı bilgim dâhilindedir. Bu olayı bizzat kendisinin ağzından duydum. Diyarbakır Orduevi bitişiğindeki sinemanın teras katındaki içkili restoranda bana anlattı. Yanımızda Selahattin Demirtaş'ın kardeşi olarak tanıttığı bir şahıs da vardı. Şahıs lavaboya gidince Abdulhekim bunları bana anlattı. Hepsi yaşıyor, yalan ise çıkıp söylesinler."


CHP, PKK'LILARI DESTEKLEDİ"

Kuruluş aşamasında Apocular olarak bilinen PKK'lıların CHP fedaileri gibi hareket ettiklerini iddia eden Aygan, "Bu fedailik karşılığında ise karakola düşen Apocuları kurtarmak görevi, CHP'li vekil ve başkanlara düşüyordu. Güneydoğu Birlik gibi devletin ekonomik kurum ve kuruluşlarında 'Alım Experti' olan CHP'liler, Apocuların halktan topladığı kuru üzümleri ve fıstıkları değerinin üzerinden alıyor ve ödeme yaptırıyordu.


Ayrıca; o bölgede Apoculuk dışında gelişebilecek tüm devrimci, ilerici ve demokrat kesimlere karşı şiddet uygulanıyordu. Böylece her şey Apoculuğun tekeline geçti. Bu konuda da CHP'liler gereken işbirliğini yani Apoculara desteklerini esirgemiyorlardı. CHP yandaşı aşiretler desteklendi ve diğer partilere mensup aşiretlere saldırıldı. Bu durum; Kürtlerin sosyal, siyasal ve kültürel yapısında onarılmaz yaralar açtı. Taktik; tam da 'Böl yönet' veya 'İti ite kırdır' taktiğiydi." dedi.

vakit
 
Üst