Peygamberimizin sav. görevi neyd

Havas

Kısıtlı Erişim
Bu şekilde sonuç alamayacaksınız... bu ve bunun gibi 50 konu açılsa sonuç.yine çıkmaz...

Çünkü makul yaklaşım ve akli izahat eksik... nakli izahat gereklidir ancak aklına hitap edemediğin kişiye nakli izahat yaparak hitap edemezsin...

Sorunun kökeni 14 asır öncesine dayanıyor...ağız dalaşıyla bu işin çözülmesini ummak
samanlıkta iğne aramak gibi bişey...

seninde çok akli izahatcı olmadığın ortada ali efendi..yoksa aliyi veliyi hasanı hüseyini kenara kor muslumanım der işi bitirirdin:)

lafons7275

Kıdemli Üye
Bu şekilde sonuç alamayacaksınız... bu ve bunun gibi 50 konu açılsa sonuç.yine çıkmaz...

Çünkü makul yaklaşım ve akli izahat eksik... nakli izahat gereklidir ancak aklına hitap edemediğin kişiye nakli izahat yaparak hitap edemezsin...

Sorunun kökeni 14 asır öncesine dayanıyor...ağız dalaşıyla bu işin çözülmesini ummak
samanlıkta iğne aramak gibi bişey...

Bu işin çözümü için uğraşmak samanlıkta iğne aramaktan da beter. Burada yapmaya çalıştığım foruma misafir olarak girenlere bazı gerçekleri gösterebilmek.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Aklımı kullandım ve ehli sünneti seçtim.

Üstad sen aklını kullanıp ehli sünneti seçmedin.

Kendini bu ortamın ve bu şartların içinde buldun.

Örneğin İran'ın Kum kentinde doğsan, ailen dinine bağlı şii aile olsa muhtemelen sende samimi dindar bir şii idin.

Takva sahibi olurdun, dindar olurdun ama şii olurdun.

Gördüğün sünnileride şialığa davet ederdin.

Selam ve dua ile...

lafons7275

Kıdemli Üye
nereye varmak istedin anlamadım?

Peygamberimizin yetkilerini anlatmak derdindeyim. Efendimiz sav. yeri geldiğinde islam ordularına hucum emri de vermiştir yeri geldiğinde torununu deve gibi sırtına alıp dolaştırmıştır. Onu postacı gören zihniyete Allah hidayet etsin.

alı

Yeni
seninde çok akli izahatcı olmadığın ortada ali efendi..yoksa aliyi veliyi hasanı hüseyini kenara kor muslumanım der işi bitirirdin:)
Şu üslubuna bak Allah aşkına!!...
İslam tebliğcisi isen tebliğin en iyi yöntemi yaşayarak öğretmektir...
Sen de bu yok mesela...

İkincisi "emr bil maruf nehyi al münker" yapmanın ilk şartıda karşındakinin kapasitesine bağlıdır. Sana anlatırım ama sana faydası olmaz diye sana anlatmam... önce bir metod geliştir sonra gel Ali yi Hasan ı Hüseyn i Ve Allah Resulünü(saa) anlamaya çalışalım...

lafons7275

Kıdemli Üye
Üstad sen aklını kullanıp ehli sünneti seçmedin.

Kendini bu ortamın ve bu şartların içinde buldun.

Örneğin İran'ın Kum kentinde doğsan, ailen dinine bağlı şii aile olsa muhtemelen sende samimi dindar bir şii idin.

Takva sahibi olurdun, dindar olurdun ama şii olurdun.

Gördüğün sünnileride şialığa davet ederdin.

Selam ve dua ile...

Allaha iftira etmiş olursun bu şekilde söylemekle. Bizim az da olsa cüzzi irademiz vardır. Diğer türlü düşünürsen cebriyeci olursun. İçki içen mecburdur içmeye dersin.

dostluk

Kıdemli Üye
bu defada aglarina lafonsonu dusurmusler..

istedikleri bu zaten farkindaysaniz hep hadislerin yalan uydurma olusu,mezheplerin sapkinlik olusu bu tur konular aciliuor bu sahislar tarafindan hatta kendilerininde itiraf ettigi gibi kordineli calisiyorlar ne konusu nasil acacaklarini karar verip konularini destekliyorlar ..bu arada bir sazan ( sozum meclisten disari) duserse konusuna artik ozur dile seni kiniuoruz ,yonetim,vs diye cigirtkanlik yapiuorlar..

arkadaslar artik forumda hemen hemen herkezin ne tur konulara nasil yorumlar yaptigini biliuoruz,ittikadi konulara bakisinida biliuoruz..simdi mesihciden islamiyetle alakali bir konuda haklsiniz demesini bekleyemedihimiz gibi mezhep kabil etmeyen alimlere bir takim yaftalar yapistiran,hadislere uydurma diyen, vs de vs .. bu insanlardanda tam tersi icin tesekkur etmesini fikir birligine girilebilecegimi dusunmemiz gerekiyor..

o yanlis konuyla alakali kaynakli yaziyi paylasiriz gelen uyeler egerki ogrenmek niyetiyle geliuorsa hangisi dogru diye bakar kendi aklina gore gormuus oldugu almis oldugu dini egitime gore karar verir..bunun haricinde bu gibi uyelerle cene mesaj savasina girmek onlarin ekmegine yag surmekten baska ise yaramiyor..

alı

Yeni
Bu işin çözümü için uğraşmak samanlıkta iğne aramaktan da beter. Burada yapmaya çalıştığım foruma misafir olarak girenlere bazı gerçekleri gösterebilmek.

Kardeşim

Seni anlıyorum ancak başarısız bir girişim bu...
hiçbirşey hakkında bilgisi olmayan kişiye gitsen dinle ilgili birşey sorsan kırk yıllık alim kesilir. Sorun sende değil sorun "bilmiyorum" demeyi unutanlarda...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Selam

Sende postacı gibi görüyorsun ne farkın var ki? Kitap , hadis , sünnet ile senin için birer posta görevi görüyor sen aklını kullanıyormusun!! Sen ayetleri derin derin düşünüyormusun!! gelen posta yı okuyup taklit ediyorsun yanlışsam beni düzeltsinler

Ne demek istediğin pek anlaşılmadı. Postayla geleni sen okuyunca başka ben okuyunca başka mı anlıyoruz. O zaman yazmaya ne gerek var herkes kafasına göre takılsın.

Havas

Kısıtlı Erişim
Şu üslubuna bak Allah aşkına!!...
İslam tebliğcisi isen tebliğin en iyi yöntemi yaşayarak öğretmektir...
Sen de bu yok mesela...

İkincisi "emr bil maruf nehyi al münker" yapmanın ilk şartıda karşındakinin kapasitesine bağlıdır. Sana anlatırım ama sana faydası olmaz diye sana anlatmam... önce bir metod geliştir sonra gel Ali yi Hasan ı Hüseyn i Ve Allah Resulünü(saa) anlamaya çalışalım...
Ali tarihsel bir kimlik ister inan ister inanma..ne yapacan aliyi veliyi?
yanlışmı dedik!akılcımısın kabulcumusun bir baktık!
ooooooooooo!:)
malesef akılcı bir yan göremedik..

adams77

Kanalizasyoncu
Ne demek istediğin pek anlaşılmadı. Postayla geleni sen okuyunca başka ben okuyunca başka mı anlıyoruz. O zaman yazmaya ne gerek var herkes kafasına göre takılsın.

Söylediğinizden birşey anlamadım kusura bakma biraz daha açık yazarmısın

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Allaha iftira etmiş olursun bu şekilde söylemekle. Bizim az da olsa cüzzi irademiz vardır. Diğer türlü düşünürsen cebriyeci olursun. İçki içen mecburdur içmeye dersin.

Benim anlattıklarım ile sizin anladığınız aynı şey değil...

O nedenle fazla uzatmayacağım...

Siz olayı çok farklı boyutlara çektiniz...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Böyle bir konu açacağımızı @ömerusta ile konuşmuştuk herhalde konunun heyecanı ile beklemeye sabr edemedin.

Keşke yalanlar üzerine değil de doğrular üzerine açsaydın konuyu o zaman cevap verirdim.Ancak baştan yalan söylemeye başlayan birine ne cevap verebilirim.

Aşşağıdaki yalanı nerenden uydurdun??

Neden yalan söyledikten sonra yalanını düzeltmemizi bizden bekliyorsun?Neden dürüst olamıyorsun?Neden yalan söylüyorsun?

Düşün bir bakalım bu kadar kolay yalan söylemenin sebebi yalanlarla dolu hadisler ile oluşturduğunuz bir dine inandığın için olabilir mi?

Bence inancının temeli oluşturan bilgiler yalanlarla dolu olduğu için yalanı normal birşey zannediyorsun.Kendini hesaba çek azıcık izanın kaldıysa onu da kendini düzeltmek için iyi bir şey yap.

İthamın yanlış çelebiler.

sana bir şey isnad etmemiş Yazdıklarından böyle anlıyorum, yanlış anlıyorsam düzeltsin demiş. Burada yalan değil belki yanlış anlama olabilir. Neden öyle anladığını sorabilirsin. Hangi mesajından öyle bir çıkarımda bulunmuş ortaya koysun.

alı

Yeni
Ali tarihsel bir kimlik ister inan ister inanma..ne yapacan aliyi veliyi?
yanlışmı dedik!akılcımısın kabulcumusun bir baktık!
ooooooooooo!:)
malesef akılcı bir yan göremedik..

Ne akılcıyım ne kabulcü...
ikisininde tartışılacak yönleri ve cevap veremediği sorular olduğunu biliyorum.
Ve islam kimliğine zararlı yanları olduğunu biliyorum.

Ben vasat kimliği tercih ediyorum... vasat olmak determinist veya fatalist olmaktan iyidir...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Söylediğinizden birşey anlamadım kusura bakma biraz daha açık yazarmısın

Peygamberi postacı görenler getirir gider mesajı biz okur anlarız derler.

Ama numune-i imtisal görenler getirdiğini yaşayan ve insanlara örnek bir yaşantıyla sunan bir mübelliği olarak görürler.

Sen hangi taraftasın. Getirilen mesajı getirenden bağımsız düşünmeyi savunursan insan kadar fikir var... 1500 yıl sonra ilk mesajdan toz bile kalmaz.

Mesela ben Peygamberi bir postacı olarak görmüyorum. Sende öyle gördüğünü mü söylemeye çalıştın.

Havas

Kısıtlı Erişim
Ne akılcıyım ne kabulcü...
ikisininde tartışılacak yönleri ve cevap veremediği sorular olduğunu biliyorum.
Ve islam kimliğine zararlı yanları olduğunu biliyorum.

Ben vasat kimliği tercih ediyorum... vasat olmak determinist veya fatalist olmaktan iyidir...

lutfen felsefi terminolojiyle konuyu saptırmaya gerek yok.Akılcılıktan girdik ben mezhebi bıraktım sende bırak ortak kitab kuranda birleşelim
işte sana akılcılık dedim..
ali tarihsel bir kimlik inanmayabilirsin dedim .bende zeyd bir harise(kuranda geçtiği için)hariç istedin sahabenin varlığına inanmadığımı söyliyim dedim ..
sen diyorsunki beni bana bırak fazla kurcalama!:D

iyi ali kardeş..öyle kal.

adams77

Kanalizasyoncu
Peygamberi postacı görenler getirir gider mesajı biz okur anlarız derler.

Ama numune-i imtisal görenler getirdiğini yaşayan ve insanlara örnek bir yaşantıyla sunan bir mübelliği olarak görürler.

Sen hangi taraftasın. Getirilen mesajı getirenden bağımsız düşünmeyi savunursan insan kadar fikir var... 1500 yıl sonra ilk mesajdan toz bile kalmaz.

Mesela ben Peygamberi bir postacı olarak görmüyorum. Sende öyle gördüğünü mü söylemeye çalıştın.

Bende postacı olarak görmüyorum beni böyle itham eden arkadaşa bir izahat sundum asıl postacı gören kendisidir. Ama benim görüşüm ve söylemlerim size böyle his veriyor olabilir bu sizin hissinizdir sorumlusu sizsiniz. Benim vahye bakış açım sizinkinden çok farklıdır elçi benim için bir örnektir bir kıvılcımdır. O bana kitabı hatırlatıyor ve okumam için uyarıyor kitap yeterince açık ve net çünkü o bir postacı değil uyarıcı ve müjdeleyicidir.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Konu gereksiz ifadelerden arındırılmıştır. Hakaret, şirk küüfür ithamı yapılmaması bilgi paylaşımına dikkat edilmesi hususunu hatırlatıyorum.

elbiss

Ordinaryus
Peygamberlerin Görevleri nelerdi ?diye Bütün olarak düşünüp Konuyu ele alırsak...

Öncelikle Dünya hayatına gelmiş ve varlıgını kudretini Allahın rızası için sürdürmüş ve gelen emirleri elçi olarak eksiksiz yerine getirmede önce kendileri uygulamada örnek olup sonrasında ise İnsanlara teblig anlatım ve izahta yardımcı olmuşlardır..

Çünkü insanoglu beşerdir hataya müsaittir...Bu ifadeyi düşündüğümüzde belki çok uzaklardaki sıkıntıların hangi boyutta ve ne durumda olduğunu anlayabilmek en azından düşünme gücü oluşturabilmek önemli..

Misal kız çocuklarının diri diri gömülme durumu yada insanları köle olarak kullanılması vb gibi bir çok detay...İlahi kudret sahibinin insanların arasında kötülük istemediği aşikar...İlahi kudretin sahibi ve gücün tek otoritesi olan Allah ve bir çok güzelliklere sahip rabbimiz elbettede İnsanlara katkısını ve değerini oldukça fazlasıyla sunmaktadır..

Allahın insanlara bir şeyler kanıtlama gibi bir durumu azla söz konusu olamaz bunu düşündüğümüzde Peygamberlerinde bu konuda Kanıtla uğraşmayacağı aşikar çünkü onlar özel insanlardır özel olarak seçilmiş oldukları içinde elbettede özel ahlakla ve edeple faziletlendirilmiş ve bir çok manada mucizelerle desteklenip yetiştirilmişlerdir..ki dönem içinde de sağlam irade ve imana sahip olmaları içinde çok zorlu sınavlara tabii olmuşlardır..

İnsanların birlikteliği ve asrı saadetin gerçek hakta muktesir olup eser beyan etmesi adına bir çok görevleri oldugu gibi dogruyu güzeli erdemi ahlakı sistemi gibi bir çok konuda Peygamberler İnsanlara AYDINLATICI ,IŞIK verenler olmuşlardır...

Elbette zaman içinde Işık ı göremeyen ve tercihi başka yoldan seçenlerde olmuşlardır ki bu seçim her daim dünya hayatı son bulasıya kadar devam edecek...

Zaman insanlar için ilerlediğinde zorluklar ve sıkıntılar cereyan ettiğinde insanlık hep bir kurtarıcı aramıştır yada hidayet yolu sunan ki bu yol bazen beklenilenden çok uzun sürmüştür...ki bu süre ve vakti ise Allah belirlemiştir..Allah dogru zaman ve dogru vakitte insanlara yardımını yavaş yavaş iletir sadece süreç için sebeple birlikte sonucun birleştiği an olduğunda diyelim...tarifi izahı zor bir durum belki ama şunu düşünmek gerek Peygamberler dünya hayatı için İnsanların iyiliği ve güzelliği için kendi hak ve hayatlarını geride tutup çalışmış çaba vermiş ve zorluklara katlanmış HİDAYET önderleride diyebiliriz.

Böyle.