Patriotlar gidiyor Aegisler geliyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Patriotlar gidiyor Aegisler geliyor

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
Patriotlar gidiyor Aegisler geliyorTürkiye'nin güneyinde konuşlu ABD'ye ait Patriot füze sisteminin görev süresinin ekim ayından itibaren yenilenmeyeceğinin bildirilmesinden sonra Türkiye'nin savunmasına destek amacıyla ABD Donanması'nın Doğu Akdeniz'deki "Aegis" gemilerinin "devamlı" mevcudiyetini sürdüreceğinin açıklanması gözleri bu gemilere çevirdi.


AA muhabirinin Pentagon kaynaklarından derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin balistik füze savunmasında etkili olacak "Aegis" gemilerindeki SM-3 önleme füzeleri 3 bin kilometreye kadar operasyon menziline sahipken, düşmanın balistik füze başlığını "kafa kafaya gelerek yok eden" SM-3'lerin hedefi vurması, 10 tonluk bir tırın saatte 965 kilometre hızla hedefe çarpmasına eşdeğer etki yaratıyor.

ABD ve Türkiye tarafından dün açıklanan ortak bildiride, mevcut görev süresi ekim ayında sona erecek Türkiye'deki Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasının mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceği belirtildi. Bildiride, ABD'nin Doğu Akdeniz'de ABD Donanması'nın çok rollü "Aegis" gemilerinin devamlı mevcudiyetini sürdüreceğinin altı çizildi.

Obama yönetiminin 2009'da duyurduğu Avrupa Aşamalı Uyarlanabilen Yaklaşım (EPAA) kapsamında, Avrupa'nın bölgesel balistik füze savunmasında Pentagon'un nitelemesiyle "kilit görevi" artık "Aegis BMD/SM-3" sistemleri üstleniyor.

Avrupa sularında ve Basra Körfezi'nde İran, Batı Pasifik'te de Kuzey Kore gibi ülkelerin olası balistik füze saldırılarına karşı faaliyet gösteren Aegis gemileri ve üzerilerinde taşıdıkları füzeler, ABD ordusunun gözde ve geliştirmeye devam ettiği savunma araçlarından biri olarak biliniyor.

- ABD'nin Avrupa'daki Aegis savunma sistemleri artıyor

ABD'nin Avrupa'nın korunması taahhütleri kapsamında yürüttüğü EPAA yaklaşımı, İran gibi ülkelerden gelen balistik füze tehditlerine karşı balistik füze savunma sistemi kapasiteli Aegis gemilerinin gönderilmesi, bunlar için Avrupa'da radar kurulması ve nihai olarak da Romanya ve Polonya'ya Aegis kara birimlerinin oluşturulmasını içeriyor.

Avrupa sularına Aegis gemilerinin gönderilmesi ile Avrupa'ya radar yerleştirilmesi aşamaları tamamlandı. Bu kapsamda, geçen yıllarda Almanya'ya tam zamanlı komuta ve kontrol ağı, Türkiye'ye de ileri üs radarı kurulmuş ve Aegis füze savunma gemileri de Akdeniz'e konuşlandırılmıştı.

Avrupa'ya ilk Aegis gemisi olan USS Monterey, "SM-3 Block IA füzesi" ile donatılmış şekilde 7 Mart 2011'de gelmişti. Geçen yıl konuşlandırılan Aegis balistik füze savunma sistemi gemilerine ise "SM-3 Block IB" füzeleri koyuldu.

Karada kullanılabilecek füzeler için de Romanya ve Polonya'ya kara birimlerinin kurulması süreci devam ediyor. Romanya'daki tesisin kurulumunun bu yıl tamamlanması bekleniyor. SM-3 IB füzelerinin kurulacağı karadaki bu tesisler, NATO ülkelerinin Ortadoğu gibi bölgelerden gönderilebilecek balistik füzelere karşı koruma amaçlıyor.

- Aegis kruvazörlerinin maliyeti 1 milyar dolar


Özelliklerine bakıldığında Aegis gemileri, "Ticonderoga (CG-47)" sınıfı kruvazörler ile "Arleigh Burke (DDG-51)" sınıfı destroyerlerdan oluşuyor.

Deniz, hava, denizaltı gibi çok misyonlu askeri görevler için kullanılan Aegis kruvazörleri, "Tomahawk" füzelerine sahip. Bunun yanında, üzerilerinde "MK41 dikey fırlatma sistemli standart füze", "Dikey fırlatmalı ASROC füzesi" ile altı MK-46 toprido ve iki MK45 5-inch/54 kalibre hafif silah bulunuyor. Bu kruvazörlerin her birinin ABD ordusuna maliyeti 1 milyar dolar.

Çok misyonlu savunma ve taarruz kapasiteleri sunan destroyerler de hava ve denizaltı sistemlerinin yanı sıra Tomahawk füzelerine sahip.

Aegis gemileri, aynı zamanda kıtalararası balistik füzeleri takip ve tespit etme, balistik füze savunma sistemlerine bu verileri rapor etme görevini de yürütüyor.

- Atmosferin üzerinde önleme

Aegis gemileri tarafından balistik füze savunması için kullanılan "önleme füzeleri" de "Standart Füze-3 (SM-3)" ve "Standart Füze-2 Block IV (SM-2 Block IV)" olarak adlandırılıyor. Daha çok kısa ve orta menzilli balistik füzelere karşı hem karadan hem denizden ateşlenebilen SM-3 füzesi, düşmanın balistik füzesini atmosferin üzerinde önlemeye yönelik tasarlanmış.

Kinetik savaş başlığı da denilen "vur-öldür" başlığını taşıyan bu füze, düşmanın balistik füze başlığını çarpışarak yok ediyor. Her zaman patlama olması gerekmese de bu çarpışma 10 tonluk bir tırın saatte 965 kilometre hızla çarpmasıyla eşdeğer bir etki yaratıyor.

- 3 bin kilometre menzil


Bu füzenin geliştirilmekte olan son versiyonu "Block IB", önceki "Blok IA"ya göre daha uzun menzilli ve daha karmaşık hedefleri vurabiliyor ve bu açıdan daha iyi hedef arama, geliştirilmiş sinyal işleme, yönlendirme ve pozisyon kontrol sistemine sahip. Test aşaması devam eden "Block IIA" versiyonu ise hedefleri daha hızlı vurabiliyor ve üzerine daha geniş çaptaki kinetik başlıklar takılabiliyor.

Ağırlığı 1,5 tonu bulan 6,5 metre uzunluğundaki SM-3 füzelerinin operasyon menzilleri modellerine göre değişiyor. SM-3'lerin "IA" versiyonu 700 kilometre, "IB" versiyonu ise bin ila 3 bin kilometre arasındaki alana ulaşabiliyor. Hala geliştirilmesi devam eden ve 2018'de tamamlanması beklenen "IIA" versiyonunun ise 5 bin 500 kilometreye kadar fırlatılabilmesi bekleniyor.

Bu nedenle de SM-3 füzeleri daha çok "bölgesel savunma" füzeleri olarak değerlendiriliyor.

Aegis gemileri tarafından balistik füze savunması için kullanılan önleme füzelerinden "Standart Füze-2 Blok IV (SM-2 Block IV)" ise üzerinde büyük patlama ve parçalanmaya yol açan başlık taşıyor. SM-2 Block IV, kısa menzilli füzelerle son aşamada angaje olmak için kullanılıyor. Yeni model "SM-6" üzerindeki çalışmalar da devam ediyor.

- ABD ordusundaki Aegis sayısı 33

ABD ordusunda Aegis gemilerinin sayısı şu anda 33. Bu sayının 2020'ye kadar 48'e çıkarılması planlanıyor. Halihazırdaki 33 geminin 16'sı Pasifik, 17'si de Atlantik Filosu'nda göre yapıyor. Ayrıca, ordunun 28 Aegis "destroyer"i de bulunuyor.

ABD, ilerleyen dönemde bu gemilerin kapasitelerini yükseltmeyi, kısa ve orta menzilli balistik füzelere karşı nihai kapasitesini genişletmeyi hedefliyor. Pentagon, bu gemilerin sayısını artırma ile daha fazla müttefikin sisteme dahil olmasını sağlamaya da yoğunlaşmayı planlıyor. AA


 

efonaltı

Kısıtlı Erişim
İhvan Üyesi
Katılım
13 May 2015
Mesajlar
703
Puanları
0
Yaş
42
Ne mutlu bize Amerika gemileriyle ,füzeleriyle kahraman Türk milletini savunacak
 
Üst