Osmanlıca Konuşuyoruz

Ahter

Kıdemli Üye
CADTaTJUkAE49Lo.jpg:large

Ahter

Kıdemli Üye
CAnWd52UgAAVlt9.jpg:large

Harfleri karışık olarak verilmiş olan acaba hangi güzel ilimiz??

Ahter

Kıdemli Üye
CAnFaFvVAAAxefC.jpg:large

Dilerim senden Hüdâyâ, eyle tevfîkın refîk;

Bir nefes gönlüm senin aşkından etme gel cüdâ.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
as95sehcqaeph-r-1.jpg

Bizim şu Bağcılar belediyesinden Allah razı olsun.Lokman başkanımız çok güzel bir kültür eseri meydana getirttirdi.Bu eserin Osmanlıca yazılmış kısmının sadece latincesi var.Arapçaya, aynı zamanda ayetlere daha çok yer verilmiş.Osmanlıca terimler sadeleştirilmemiş.Olduğu gibi yazılmış.Çok güzel bir geçmişi anlatan makale şiir, edebiyat, edebi yazılar, tarih,vaaz, ihtar, tenbih, nasihat,felsefe, dini bilgiler ve o zamanda gerçekleşen olayları anlatan makale ve yazılar var.Çok geniş bir muazzam uslüpla yazılmış..Şu anda bu eserin 3 cildini getirttirdim.Kitabım boy ve ebatı normal kitaptan büyüktür.Ben de ayrıca kendime ait Osmanlıca lügat var.Bu lügat sayesinde osmanlıca terimlerin manalarını öğrenip ezberlemeye çalışıyorum.Anladığım kadarıyla, bizim bu güzel Osmanlıca türkçesine büyük kıyımlar yapılmış.Kendi öz dilimizi bile bilmez hale gelmişiz.İnşaallah Osmanlıca türkçesini öğrenip bu terimleri de kavramaya çalışacağım.Okudukça okuyasım geliyor.Bana bu eser ücretsiz verildi.Çünkü benim oğlum belediyede çalıştığı için benim hatırıma hediye olarak vermişler.Belediye başkanımız sayın Lokman Çağırıcı bey aynı zamanda eski arkadaşlarımdandır.Onunla sadece siyasi fikirlerimiz ayrıdır.Kendisi AKP'lidir.

Bu eser 1908 ile 1925 yıllar arasında aslında bir dergi (mecmua) derlemesinden oluşturulmuş olup kitap haline getirilmiş.Önce ki adı "Sebîlürreşâd"dır.İttihad ve Terakki münafıkları bu derginin sahiplerine çok zulüm etmişler.Onlar ise büyük bir mücadele ederek gizli veya aşikar olarak Anadolumuzun her tarafında yaymışlar.Allah rahmet eylesin onlara...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Ben size bunların latincesini yazmıyacağım sizler okuyarak yazınız...

89268_56232.jpg