Organik diye satılan ürünler kandırmaca mı?

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
43


Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, çarşı, pazar ve marketlerde 'organik' diye satılan ürünlerin aslında organik olmadığını öne sürdü.

Hayvanların bile eskiden olduğu gibi meralarda otlanmadığını, suni yemlerle beslendiğini dile getiren TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman, "Ülkede organik gübre yok ki, organik tarım olsun.
İlaçlayıp, zamanında hasat edilirse o zaman doğal ürün olur, ama organik ürün mümkün değil" dedi.
Hayvanların bile eskiden olduğu gibi meralarda otlanmadığını, suni yemlerle beslendiğini dile getiren Çakman, "Ülkede organik gübre yok ki, organik tarım olsun. Eğitimli köylüler zamanında ilaçlayıp, zamanında hasat ederse o zaman doğal ürün olur, ama organik ürün mümkün değil." dedi.
Organik tarım yapılmıyor
Market ve pazar tezgahlarında 'organik' diye normal üründen daha pahalıya satılan malların gerçekten doğal olup olmadığı tartışmaları sürüyor.
Konuyla ilgili bilim adamlarıyla sık sık bir araya geldiklerini belirten TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman, Türkiye'de organik tarımın yapılmadığını iddia etti.
Artık hayvanların bile doğal otlanmadığına dikkat çeken Çakman şunları kaydetti: "Önceden hayvan gübresinden tezek yapılıp, ısınılıyordu, şimdi o da mümkün değil, çünkü hayvanlar daha fazla süt ve et versin diye suni katkılı yemlerle besleniyor.
Dolayısıyla organik gübrenin olmadığı yerde organik tarım hiç mümkün değil. Hollanda'da bilim adamlarıyla da görüştük. 'Uçağın geçtiği yerde organik tarım olmaz' dediler."
Çürük ürünleri organik diye satıyorlar
Pazarcı esnafının 'günahtır' diyerek tezgahından kaldırdığı ürünlerin 'organik' adı altında satılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Çakman, şunları söyledi: "Maalesef bu konuda denetimler de yetersiz.
Ülkede organik tarım olduğuna inanmıyoruz. Sadece eğitim almış, ürünü zamanında ilaçlayan, zamanında hasat eden köylüler ilaç kalıntısı olmadan doğal ürünler yetiştirebilir.
Sadece eğitim almış köylüler doğal ürün yetiştirir. Ünlü markaların yaptığı erişteler alınıyor, bez torbaya konulup 'organik' diye satılabiliyor.
Gerçekten piyasada denetimler yetersiz. İnsanlar 'organik ürün yiyoruz' diye paralarını çöpe atmasın. Tarım Bakanlığı organik tarım adı altında açılan işletmeleri yakinen izlemesi gerekir. Tezgahında organik ürün satanlar izlenebilirlik banknotunu gösterebilmeli."
Milli Gazete
 
Üst