Ömer Faruk Tekbilek

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
Ömer Faruk Tekbilek (1951 - ...)

omer_faruk_tekbilek001.jpg

Sanatçı, Adana şehrinde doğmuş, genç yaşta müzikle uğraşmaya başlamıştır. Ney ve bağlama eğitiminin yanı sıra bir çok enstrumanla da ilgilenmiş, Türk müziği ritm ve makamlarını öğrenmiştir. Erken yaşta İstanbul'da bazı müzisyenlerle çalışma imkanı bulmuş, ayrıca mevlevi kültürünü yakından tanıma fırsatını da elde etmiştir. 1971'de 20 yaşında Türk Klasik Folklör grubunun üyesi olarak gittiği Amerika'da evleneceği bayan ile tanışmış, 1976 yılında kalıcı olarak Amerika'ya yerleşmiştir. Sultans adlı gurubuyla müzik hayatına devam ettikten sonra prodüktör Brian Keane ile tanışmış, sonrasında dünya çapında tanınmasını sağlayan bir çok başarılı albüme imza atmıştır. Eserlerinde doğu ve batı ezgilerini folklorik ve sufi ezgilerin içinde sentezleyerek dünya çapında beğeni kazanmıştır.

Bugüne kadar, dünyaca tanınan bir çok sanatçıyla çalışmış, çok sayıda yerli ve yabancı ödül kazanmış, albümleri dünya çapında yüksek satış rakamlarına ulaşmış ve farklı ülkelerde büyük konserler vermiştir. Müziğiyle kültürler arası kardeşliğe dikkat çeken virtüöz, sanatını icra etmeye devam etmektedir.

[YT]zmvKQ0fmBdU[/YT]

“Hiçbirimiz birbirimizden farklı değiliz. Bütün kültürler birbiriyle benzerdir. Müzik bizim ortak lisanımız, ortak muhabbetimizdir. Müzik ve dans sayesinde de hepimiz kardeşçe bir araya gelebiliriz. Bu hiç zor değil”

Ömer Faruk TEKBİLEK

omer_faruk_tekbilek002.jpg
Albümleri:
Ömer Faruk Tekbilek & Brian Keane (Beyond the Sky) 1992
Ömer Faruk Tekbilek & Brian Keane (Fire Dance) 1990
Ömer Faruk Tekbilek & Brian Keane (Süleyman the Magnificent) 1988
Ömer Faruk Tekbilek & Michael Askill (Fata Morgana) 1994
Ömer Faruk Tekbilek & Richard A. Hagopian (Gypsy Fire) 1995
Ömer Faruk Tekbilek & Yair Dalal & Azam Ali (One) 2003
Ömer Faruk Tekbilek (Alif) 2002
Ömer Faruk Tekbilek (Crescent Moon) 1998
Ömer Faruk Tekbilek (Dance into Eternity (Selected Pieces)) 1987
Ömer Faruk Tekbilek (Mystical Garden) 1996
Ömer Faruk Tekbilek (One Truth) 1999
Ömer Faruk Tekbilek (Tree of Patience) 2005
Ömer Faruk Tekbilek (Whirling) 1994

Dinlemeyenler için şiddetle tavsiye ediyorum. Ömer Faruk Tekbilek dinleyen birisi hemen farkediyor; Yasmin Levy dinlemeye başladım arkasından o çıktı, Azam Ali dinlemeye başladım arkasından o çıktı... Ve daha bir çok yerde imzası var. Çok kaliteli müzik yapıyor...

ahevrenah

Profesör
omar faruk diye duyduğu için bir dostum arap sanmıştı ama......... hemşehrisi çıktı...

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
Kendi içimizden olan, bu denli üstün ve sağlam müzik yapan insanları tanımıyor ve gerekli ilgiyi göstermiyoruz bence..