Okul andımızdan "TÜRKÜM DOĞRUYUM" sözü kalkıyor

misak

Profesör
ALMANYA DA almanların yabancılara karşı ırkçılık yağrığı doğrudur ki kundaklanan evleri haberlerde izliyoruz. ama bizde kalkalım onların yaptığı ırkçılığa benzer milliyetçilik yapalım bu ne kadar doğru? eyer bunu yaparsak onlardan ne farkımız olur ki. bizler müslümanız. ve kimliğimizi ırkımız değil imanımız belirler. almanyaya gidenler veya orada yaşayanlar veya avrupanın başka yerlerinde yaşayan müslümanlar oralarda islamı temsil ediyorlar. bunun bilincinde olsalardı Allahu alem belkide almanya da islam şeriatı dahi yaşanabilirdi.

AynAlı

Kıdemli Üye
Şimdi öyle diyorsunuzda..

Kim Kimi zorla göndermiş yurt dışına.

İnsanımız kendi isteği ile gitmemiş mi?

Madem Gitmiş Neden geri Dönmemiş.

Bu ayrı bir mevzu.

Nasıl Almanların Türklere yaptığını reva görmuyorsak bizde aynısını başkalarına yapmamalıyız.

Bakın arkadaşlar Bu topraklarda KÜrtler Türkler Lazlar Çerkezler..

Yüzyıllarca beraber yaşamışlar.

Ve Bugun birileri gelmiş insanları tahrik ediyor.

Gıpta damarlarına dokunuyor..

Çok olmaz mı insanların arasında maç muhabbetinden dolayı kırgınlıklar olduğu.

Bahsettiğimiz mevzu Milliyetçilik mevzusu.

Bu hataya 4 halife devrinden sonraki Emeviler bile düşmüşken gelip bugun kürtlere kızmak çok yanlış.

Neden zor olanı yapmıyoruz.

Bu insanları kazanmıyoruz.

Bu insanları kazanmak 1 kelimeyi çıkarmaksa gelin çıkaralım.

Bu insanları kazanaım dostlar.

Bilmem Çanakkaleye giden var mıdır aranızda.

4 kere gittim ben.

Çanakkalede şehit olanlar Kürtler Lazlar Çerkezler..

256.000 insan bunlar..

o Yüzden dostlar dışlamayı geçelim.

Yok neden bunlar öyLe bunlar şöyle demeyelim.

geçmişi bir kenara koyup Doğudaki insanımızı kazanalım.

Efendimz değil midir Ebu Cehil tarafından binlerce kez aşşağılanmasında rağmen onun kapısına bıkmadan usanmadan giden?

Efendimiz değil mdir..Hudeybiye anlaşmasında taviz(görünüşte)veren..

O yüzden iyi düşünelim..Bu mevzularda..

Bizim aramıza nifak tohumları atanlarında asli isteği bu.

Halkı karşı karşıya getirmek.

Gelin Bu Oyuna düşmeyelim dostlar.[/b]
doğudakileri kazanalım derken kimse birbirini kaybetmedi, ya sev ya terk et çiler her zaman oldu olacak,belliki birileri darıldı küstü ama defolup gitmedi.almanyadaki türklerle türkiyedeki kürtleri aynı klasa sokmak kötülüğün daniskasıdır.bana doğru gelmeyen benim için yanlıştır,hep ben doğru değilim ama doğru bilinenlerde hep doğru değil.
almanların ülkesi burası türk evlerini yakarlar demek bir alman için ne kadar doğru ise bu bir türk için ne kadar yanlıştır ve bu sitede bile ırkçılığın hat safhasına gelmişleri görüpte sevgi beslemelerini beklemek ne kadar yanlış ise onlara dur demek o kadar doğrudur.

A

andemirkan

Guest
SIR' Alıntı:
Kafirlere salih mi diyorsunuz ? Siz şaşırdınız galiba...

(ENBİYÂ suresi 105. ayet)
وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ

Elmalılı Orijinal:
Şanım hakkı için zikirden sonra Zeburda da yazmıştık: ki her halde Arz, ona benim salih kullarım vâris

.Ö. N. Bilmen:
Andolsun ki, Zebur'da Zikir'den sonra yazmıştık ki, muhakkak yere Benim sâlih kullarım vâris olacaklardır.

S. Ateş:
Andolsun Tevrât'tan sonra Zebûr'da da: "Arza mutlaka iyi kullarım vâris olacak (bu yer onların eline geçecek)" diye yazmıştık.

A. Bulaç:
Andolsun, biz Zikir'den sonra Zebur'da da: "Şüphesiz Arz'a salih kullarım varisçi olacaktır" diye yazdık.
!
Y.N. Öztürk:
Yemin olsun, zikirden sonra Zebur'da şunu yazmıştık: Yeryüzüne benim iyilik ve barış seven kullarım vâris olacaktır.

aHuZaR

Can kayıp can firarda
ALMANYA DA almanların yabancılara karşı ırkçılık yağrığı doğrudur ki kundaklanan evleri haberlerde izliyoruz. ama bizde kalkalım onların yaptığı ırkçılığa benzer milliyetçilik yapalım bu ne kadar doğru? eyer bunu yaparsak onlardan ne farkımız olur ki. bizler müslümanız. ve kimliğimizi ırkımız değil imanımız belirler. almanyaya gidenler veya orada yaşayanlar veya avrupanın başka yerlerinde yaşayan müslümanlar oralarda islamı temsil ediyorlar. bunun bilincinde olsalardı Allahu alem belkide almanya da islam şeriatı dahi yaşanabilirdi.

Kiyas yaparken aradaki farkliligi unutuyoruz sanirim...
Almanya sesiz sedasiz Türk halkina yapiyor irkciligi...
Türkler Alman devletinden ne toprak istiyor...
ne askerine polisine kur$un atiyor...
ne meclisine militan dolduruyor....
nede kalle$ce kahpece pusularla ülkenin malvarligina zarar veriyor...
sadece ekmegi ciin cali$iyor insanlar orada.
Türkiyeye gelince, Türkiye egerki irkci bir memleket olsaydi
72 millet yillarca ya$ayamazdi bir arada
Türkiye yabancilar cenneti...
Türkiyede irkcilik yok.... Türkiyede irkcilik cikartmak isteyen irksizlar var...
vesselam

Bîdâr

Aktifleşmemiş
doğudakileri kazanalım derken kimse birbirini kaybetmedi, ya sev ya terk et çiler her zaman oldu olacak,belliki birileri darıldı küstü ama defolup gitmedi.almanyadaki türklerle türkiyedeki kürtleri aynı klasa sokmak kötülüğün daniskasıdır.bana doğru gelmeyen benim için yanlıştır,hep ben doğru değilim ama doğru bilinenlerde hep doğru değil.
almanların ülkesi burası türk evlerini yakarlar demek bir alman için ne kadar doğru ise ve bu bir türk için ne kadar yanlış ve bu sitede bile ırkçılığın hat safhasına gelmişleri görüpte sevgi beslemelerini beklemek ne kadar yanlış ise onlara dur demek o kadar doğrudur.

Kaybettik demedik..

Sözlerimiz yanlış anLaşılmaya..

Ve Hiçbir zaman Almanya'daki Türklerle ; Türkiyede ki Kürtlerin pozisyonunu bir Tutmadık.

Tutmayız.

yanlış anLaşılmaya..

Kürt-Türk Kardeştir.

Ayrım yapan Kalleştir.

AynAlı

Kıdemli Üye
Kaybettik demedik..

Sözlerimiz yanlış anLaşılmaya..

Ve Hiçbir zaman Almanya'daki Türklerle ; Türkiyede ki Kürtlerin pozisyonunu bir Tutmadık.

Tutmayız.

yanlış anLaşılmaya..

Kürt-Türk Kardeştir.

Ayrım yapan Kalleştir.
tabiki öyle sadece ben senden alıntı yaptım.bir üst mesaja bi bak gözünü seveyim.kürtlerle polise askere kurşun sıkanları bir tutup almanyadaki türklerin halini türkiyedeki kürtlerin hali ile aynı tutuyor.varmı böyle birşey yaw.bunun adına faşizm diyoruz biz onların dilinde vatanseverlik.

bırak boşver karşılık verme diyenlere sesleniyorum,SUSUYORUM..

selemetle...........

A

andemirkan

Guest
Hangi osmanlı?!... Ne osmanlısı azizim?!?!...
Osmanlı olmak için, Osmanlı kıvamında halk lazımdır en başta!...
Yetişen çocuklarınıza bir bakın sonra da yapılan işlere... Şimdi kaldırma o andın o sözlerini, çocuklarını yetiştir önce layığıyla sonra onlar zaten gerekeni yapar!...
...
Amerikanın bize verceği osmanlıvari bir politakanın gereği olarak bu adımlar atılıyor.Tabii ki temennimiz moda tabirle "sözde değil özde" Osmanlı olalım,onun politikalarını kendimiz üretelim.

İstiklal marşı tam osmanlı için yazılmış bir marştır.
Ne Türkten bahseder ne İslamdan.
Dinler ve kavimler üstü bir dünyaya bakıştır.
Şeklende olsa bu yolda atılan adımlar doğru adımlardır.
Hükümeti destekliyorum,tebrik ediyorum.

Bîdâr

Aktifleşmemiş

Türkiyede irkcilik yok.... Türkiyede irkcilik cikartmak isteyen irksizlar var...
vesselam

Doğru Tespit.

ama bilinmesi gereken şu..

Bu ırkçılığı çıkaranlar Bu topraklarda yaşayan insanlar değil.

Birileri onların üzerinden oyun oynuyor.

Ve biz bu yemi yememeliyiz.

missilo

Asistan
bu gibi marşlar yönetimi zorla ele geçiren darbeci zihniyetin yaptığı şeylerdir...
atatürkte bir darbeci zihniyeyi temsil eder aslında...fakat atatürk vatan için darbeci zihniyeti benimsemiştir(yanlış anlamayın lütfen)
yani kötünün iyisidir atatürk.
hitler döneminde okullarda küçük çocuklara nelerin okutulduğunu,rusya federasyonunda gençlere neler dinlettirildiği,kübada yıllardan beri uygulanan yöntemleri hepimiz biliyoruz...bunları artık geçmek zorundayız...çocuk türküm dese ne olacak?demese ne olacak?bir kaybınızmı olacak okumasa?

misak

Profesör
Kiyas yaparken aradaki farkliligi unutuyoruz sanirim...
Almanya sesiz sedasiz Türk halkina yapiyor irkciligi...
Türkler Alman devletinden ne toprak istiyor...
ne askerine polisine kur$un atiyor...
ne meclisine militan dolduruyor....
nede kalle$ce kahpece pusularla ülkenin malvarligina zarar veriyor...
sadece ekmegi ciin cali$iyor insanlar orada.
Türkiyeye gelince, Türkiye egerki irkci bir memleket olsaydi
72 millet yillarca ya$ayamazdi bir arada
Türkiye yabancilar cenneti...
vesselam

almanya için dedikleriniz doğrudur... türkiyede ise 2 taraflı ırkçılık yapılıyor. doğulu biri olarak gidin türkiyenin batısına hemen teröristlerle bir tutulursunuz. hatta terörist muamelesi görürsünüz. bunu yaşayan arkadaşlarım az da değildir. söyledikleride şudur. biz müslümanız ırkımız kürt olduğu için bize hemen teröristmişiz gibi muamele ediliyor hatta o teröristlerden nefret ettiğimiz halde bizi de onlarla bir tutuyorlar. bunu söyleyen arkadaşım şunuda ekliyordu gördükleri karşısında bunlar zorla adamı terörist ederler. diyordu. doğuya gidin orada da terörist yanlılarından aynı tarz muamele görürsünüz. ikiside milliyetçi ikiside faşist. türkiyeyi ayakta tutan bir olmamızı sağlayan yegane unsur islam kardeşliğidir. bu ülkeyi ırklara bölerseniz veye bu ülkede milliyetçilik yaparsanız o zaman her ırk kendine ait bir toprak ister işte o zaman olabilecek olanların en kötüsü olur. o da bölünmedir. doğuda pkk lılar gerçekten son operasyonla büyük darbe almışlardır. inş. bitişleride yakındır. ama batıdaki halkında doğudaki halka terörist muamelesi yapmaması gerekir. yoksa ortaya anarşi çıkar...

83.gif
Üstün millet

Türker Alkan
26/01/2007 (4121 kişi okudu) Milliyetçilik fikri 'üstünlük' anlayışına dayanır.
"Almanlar en üstün ırktır, millettir."
"Hayır, en üstün millet Türk milletidir. Tarihte kurduğumuz devletlerin haddi hesabı yok!"
"Biz İngilizler tarihin en büyük imparatorluğunu kurduk. Kimse bizimle yarışamaz!"
"Ya Roma İmparatorluğu'na ne demeli? Hiçbiriniz İtalyanların eline su dökemezsiniz!"
"Haydi canım! Biz Yunanlar olmasaydı ne bilim olurdu, ne felsefe! Batı uygarlığı her şeyini bize borçludur."
"Asıl biz Yahudilerin 'seçilmiş kavim' olduğuna dikkatinizi çekerim. Biz olmasaydık Hıristiyanlık da olmazdı, Batı uygarlığı da!"
Bu tartışma sürer gider. Bunlara ek olarak Arapların, Mısırlıların, Hintlilerin, Çinlilerin, Moğolların, İranlıların ve daha nice milletin söyleyeceği çok şey olmuştur ve olacaktır.
Milliyetçiliğin özünde böyle bir çeşit sidik yarışı var. Kim daha uzağa işeyebilecek bakalım.
Söylemeye gerek var mı bilmiyorum, ama bu yarışın sonunda kan ve ölüm vardır. AB'yi kuranlar bu basit ve acı gerçeği sonunda kabul ettikleri için milliyetçiliği yumuşatacak ve dizginleyecek bir oluşumu gerçekleştirmeye çalıştılar.
Bazı ırkların veya milletlerin diğerlerinden daha üstün olduğu anlayışını bilimsel olarak da savunmak mümkün gözükmüyor. Uluslardan bazılarının diğerlerinden daha üstün olduğu iddiasına dayanan milliyetçi anlayış, hem bilimsel bir temelden yoksun olduğu için, hem tarih sahnesinde kötü bir sınav verdiğinden (küreselleşen ekonominin ve iletişimin de etkisiyle) eski cazibesini yitiriyor.
'Hepimiz Hrant'ız', 'Hepimiz Ermeniyiz!' diye slogan atanları ve bu sloganları eleştirenleri bu çerçevede görüp değerlendirmeliyiz.
O İstanbul ki 'Türkçe konuş vatandaş!' diye azınlıkların uyarıldığı, gayrimüslimlere varlık vergisinin konulduğu, 6-7 Eylül günlerinde azınlıkların dükkânlarının yağmalandığı bir kentti. Şimdi 100 bin kişi öldürülen bir Ermeni hemşerilerinin arkasından sokağa dökülüp bağırıyor: 'Hepimiz Ermeniyiz!'
Etyen Mahcupyan soruyordu: 'Türkler değişebilir mi?' Sanırım değişenler var.
Ama değişmeyenler de var. 'Ne demek hepimiz Ermeniyiz?' diye soruyordu milliyetçilerin liderleri, 'utanç verici bir slogan!'
Neden utanç verici? Çünkü 'Hepimiz Ermeniyiz' diye bağıran bir Türk'ün demek istediği şey, bir Türk'ün de, Ermeni'nin de aslında insan olduğu, eşit olduğu, birinin diğerine üstün tutulamayacağıdır. Ama bütün insanların eşit değerde olduğu fikri milliyetçiliği temelden yaralayan bir görüştür.
Milliyetçi liderler onun için o slogana bu kadar sert tepki gösterdiler.
Ama şu küçülen dünyada bir arada yaşayacaksak, insanların eşitliğini, Hrant'ın da Mehmet kadar yaşamaya hakkı olduğunu kabul etmek zorundayız. Yoksa dünya cehenneme döner!

oguz

Yeni
83.gif

Milliyetçilik fikri 'üstünlük' anlayışına dayanır

Irkçılığa dayalı milliyetçilik anlayışını doğru bulmuyorum
yazarın milliyetçiliği ırkçılık gibi yansıtmasıda doğru değildir
bu yazar efendiyi tanımam ama yazısında kasıt olduğu bir gerçek
gelelim okullardaki and içme meselesine
gerekiyorsa bu and içme kaldırılsın buna yetkililer karar verir ancak
AKP hükümetinin Türkl'ük ve Türk kelimesiyle kavgalı olduğuda bir gerçek
yada bena öyle geliyor..

girdap

Ordinaryus
Cesur bir adım...

Ortalığın toz duman olduğu şu günlerde yapılması zamanlama açısından bazı itirazlara yol açacaksa da,yapılan icraat gerçekten takdir edilecek bir icraattir.Yıllardır sadece Türk olmayan insanlara yapılmıyordu eziyet,Türk öğrencileri bile her sabah "Ne mutlu Türk'üm diyene" diye bağırtmak,her gün onu bunu ululayarak derse girmek zorunda bırakmak eziyet değil de nedir?

Artık öğrencilerin daha geniş düşünebilmeleri,farklılıkları idrak edebilecek derece hoşgörülü olmaları gerekiyor ki,resmi ideolojinin resmi andı,bunun önündeki ciddi engellerden biriydi.Öğrencileri militarize eden, tek tipleştirmek isteyen dar ufuklu zihniyetin bu dayatmasını kaldıran Hüseyin Çelik'i tebrik ediyor ve alkışlıyorum.

real.ist

Doçent
Cesur bir adım...

Ortalığın toz duman olduğu şu günlerde yapılması zamanlama açısından bazı itirazlara yol açacaksa da,yapılan icraat gerçekten takdir edilecek bir icraattir.Yıllardır sadece Türk olmayan insanlara yapılmıyordu eziyet,Türk öğrencileri bile her sabah "Ne mutlu Türk'üm diyene" diye bağırtmak,her gün onu bunu ululayarak derse girmek zorunda bırakmak eziyet değil de nedir?

Artık öğrencilerin daha geniş düşünebilmeleri,farklılıkları idrak edebilecek derece hoşgörülü olmaları gerekiyor ki,resmi ideolojinin resmi andı,bunun önündeki ciddi engellerden biriydi.Öğrencileri militarize eden, tek tipleştirmek isteyen dar ufuklu zihniyetin bu dayatmasını kaldıran Hüseyin Çelik'i tebrik ediyor ve alkışlıyorum.

bende alkışlıyorum.

Turkbeyi

Ordinaryus
Cesur bir adım...

Dogru diyorsunuz bir turk musluman cocugu sex dersleri gormek istemyince okul yonetimi cocugu ailesinden aliyor.
Bir cocuk hristiyanlik din dersine girmeyince okulun gerici cocugu oluyor
bir cocuk alman marsini bilmeyin okulunu bitiremiyor
bir cocuk alman irkina milletine devletine dil uzatinca okulu biteremiyor hatta deli okuluna yollaniyor.

siz alkislayan elleriniz birgun yuzunuzu ortecek unutmayin utanmak icin yuzunuzu saklayacak yer bulamiyacaksiniz.....

Biz simdi 800 yillik turk kimligini kaybetme yolundayiz...

girdap

Ordinaryus
Dogru diyorsunuz bir turk musluman cocugu sex dersleri gormek istemyince okul yonetimi cocugu ailesinden aliyor.
Bir cocuk hristiyanlik din dersine girmeyince okulun gerici cocugu oluyor
bir cocuk alman marsini bilmeyin okulunu bitiremiyor
bir cocuk alman irkina dil uzatinca okulu biteremiyor hatta deli okuluna yollaniyor.

siz alkislayan elleriniz birgun yuzunuzu ortecek unutmayin utanmak icin yuzunuzu saklayacak yer bulamiyacaksiniz.....

Biz simdi kimlik kaybetme yolundayiz...

Ben bir alaka göremedim.

Burada Türklüğü aşağılayalım,Türk ırkına dil uzatalım falan demiyoruz ki, sadece Türklük zorbalıkla yüceltilmesin,insanlara bu dayatılmasın diyoruz.İnsanlara bazı düşünce formları empoze edilmesin, resmi ideoljik görüşler enjekte edilmesin diyoruz.

Turkbeyi

Ordinaryus
Ben bir alaka göremedim.

Burada Türklüğü aşağılayalım,Türk ırkına dil uzatalım falan demiyoruz ki, sadece Türklük zorbalıkla yüceltilmesin,insanlara bu dayatılmasın diyoruz.İnsanlara bazı düşünce formları empoze edilmesin, resmi ideoljik görüşler enjekte edilmesin diyoruz.

:) alaka salatada oluyor degilmi cunku cacik oluyor hele isinize gelmedimi zaten :) gerici fasit oluyor degilmi ...

Kardesim ben almanyada yasiyorum alman kanunlarina marslarina vs ne haltsa bilmek zorundayim cunku yasadigim millet topluluk o topluluk... sikiyor sa sen avrupada bir okulda onlarin marsalarini okuma sikiyorsa almayada birdaha siddin sene yer bulamazsin..... sen ne konusuyorsun dogru yok olan bilir yoklugu var olan degil.....

altin kuru... ideoloji dedigin birmilletin kulturu ne enjekte edildisana ???

bir milletin belli basli kurallari vardir ister uyarsin ister uymazsin.... uymazsan uyacagin devleter gidersin... yada sesiz sedasiz yasarsin... kim soyluyor onlara illa marsi soylesinler diye kim zorluyor... her ogrencinin basinda kim kontrol ediyor...

TURK TARIHI DERSINI KALDIRALIM cunku onlar turk degil
TURKCE dersini kaldiralim cunku onlar turk degil
din dersini kaldiralim cunku onlar musluman degil

sizlerle tartismak istemiyorum cunkuuu pencereleriniz sadece kendi buldugunuz yada oldugunuz milllet icin acik begenmeyen gider turkiyeden. turkiye milliyetsizler milleti degil turk milletinin vatanidir....Kendini turk hisseden turkce duygulara sahip insanlarin milletidir.....

sacmalik yapan sizsiniz.......

girdap

Ordinaryus
:) alaka salatada oluyor degilmi cunku cacik oluyor hele isinize gelmedimi zaten :) gerici fasit oluyor degilmi ...

Kardesim ben almanyada yasiyorum alman kanunlarina marslarina vs ne haltsa bilmek zorundayim cunku yasadigim millet topluluk o topluluk... sikiyor sa sen avrupada bir okulda onlarin marsalarini okuma sikiyorsa almayada birdaha siddin sene yer bulamazsin..... sen ne konusuyorsun dogru yok olan bilir yoklugu var olan degil.....

altin kuru... ideoloji dedigin birmilletin kulturu ne enjekte edildisana ??? sen kurdsun galiba???

bir milletin belli basli kurallari vardir ister uyarsin ister uymazsin.... uymazsan uyacagin devleter gidersin... yada sesiz sedasiz yasarsin... kim soyluyor onlara illa marsi soylesinler diye kim zorluyor... her ogrencinin basinda kim kontrol ediyor...

TURK TARIHI DERSINI KALDIRALIM cunku onlar turk degil
TURKCE dersini kaldiralim cunku onlar turk degil
din dersini kaldiralim cunku onlar musluman degil

sacmalik yapan sizsiniz.......

İlkokulu burada okumadınız galiba,yoksa andımızda ağzı kımıldamadığı için dayak yiyen öğrencileri hatırlardınız! Kaldı ki bu nokta fazla önemli değildir, herbir öğrenciye zorla söyletilmese de hergün derse girmeden böylesi bir andın okutulması birleştirici değil,ayrıştırıcı bir unsurdur.Andımızın metnini okursak, orada birilerinin yolundan gitmeye yemin ettirilildiğini,ırkla gurur duyulması gerektiğini aşılamaya çalışan cümleleri görürüz.Dolayısıyla bu görüşleri benimsemeyen insanların hergün bunları papağan gibi tekrar etmesi,veya dinlemesi saçmalığın daniskasıdır.

Bir milletin kuralları varmış..Nelermiş onlar?O milletle gurur duymak, tabulaştırılmış/kutsallaştırılmış şahıslara bağlılık yemini etmek mi?Bunlar bir milletin değil,ırkçıların kuralları olabilir sadece.

Ben Kürt falan eğilim,ama Kürt olmakla Türk olmak arasında bir fark görmüyorum. Ne Türk'üm diye üzülüyorum,ne de Türk'üm diye şükrediyorum.Elhamdülillah müslümanım, o bana yeter.

Turkbeyi

Ordinaryus
İlkokulu burada okumadınız galiba,yoksa andımızda ağzı kımıldamadığı için dayak yiyen öğrencileri hatırlardınız! Kaldı ki bu nokta fazla önemli değildir, herbir öğrenciye zorla söyletilmese de hergün derse girmeden böylesi bir andın okutulması birleştirici değil,ayrıştırıcı bir unsurdur.Andımızın metnini okursak, orada birilerinin yolundan gitmeye yemin ettirilildiğini,ırkla gurur duyulması gerektiğini aşılamaya çalışan cümleleri görürüz.Dolayısıyla bu görüşleri benimsemeyen insanların hergün bunları papağan gibi tekrar etmesi,veya dinlemesi saçmalığın daniskasıdır.

Bir milletin kuralları varmış..Nelermiş onlar?O milletle gurur duymak, tabulaştırılmış/kutsallaştırılmış şahıslara bağlılık yemini etmek mi?Bunlar bir milletin değil,ırkçıların kuralları olabilir sadece.

Ben Kürt falan eğilim,ama Kürt olmakla Türk olmak arasında bir fark görmüyorum. Ne Türk'üm diye üzülüyorum,ne de Türk'üm diye şükrediyorum.Elhamdülillah müslümanım, o bana yeter.

git yada gitme nemutlu turkum lafi cikarilacak o marstan okadar o gideceginiz kisinin arkasindan gideceksiniz... benim sira arkadaslarimdan biride kurd du yasadigim ev arkadaslarimdan biri kurddu tarih ogretim gorevlisi olan arkadasimda kurdu ben elazigda zazalarin arasinda okudum kurdlerle okudum hepsi nediyordu biliyormusunuz???

Elhamdulillah musluman turklerdenim.....

sizin icin bir manasi olamaz cunku ummetcilik arkasina bile sigina bilecek yapida insanlar var oldugunu gordum.... ne dusunurseniz dusuunun ama begenmeyen begendigi yere dogru kaysin gitsin...
turkiyeyi ben boyle seviyorum .... herkez ayni anda yasadigi bayrak altinda olerek ve bakarak ve o marslari birlikde soyleyerek birlik oluyoruz.. kurdler turk degil askere almayalim cunku zorla askerlik yapiyorlar....

siz ozaman asil ozaman vatani bolenlerden oluyorsunuz..... duygular bir yasanmaliki birlik olsun devlet....

girdap

Ordinaryus
git yada gitme nemutlu turkum lafi cikarilacak o marstan okadar o gideceginiz kisinin arkasindan gideceksiniz... benim sira arkadaslarimdan biride kurd du yasadigim ev arkadaslarimdan biri kurddu tarih ogretim gorevlisi olan arkadasimda kurdu ben elazigda zazalarin arasinda okudum kurdlerle okudum hepsi nediyordu biliyormusunuz???

Elhamdulillah musluman turklerdenim.....

sizin icin bir manasi olamaz cunku ummetcilik arkasina bile sigina bilecek yapida insanlar var oldugunu gordum.... ne dusunurseniz dusuunun ama begenmeyen begendigi yere dogru kaysin gitsin...
turkiyeyi ben boyle seviyorum .... herkez ayni anda yasadigi bayrak altinda olerek ve bakarak ve o marslari birlikde soyleyerek birlik oluyoruz.. kurdler turk degil askere almayalim cunku zorla askerlik yapiyorlar....

siz ozaman asil ozaman vatani bolenlerden oluyorsunuz..... duygular bir yasanmaliki birlik olsun devlet....

Evet,siz Türkiye'yi böyle seversiniz,başkaları öyle sevmez.Kimse ipotek koyamaz.

Sizin lügatta "sizin gibi düşünmemek=bölücülük" olmuş.