öfke ve sabır

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
ÖFKE VE SABIR

Bismillah.Elhamdülillah.Yüce Allah’a hamdu senalar ve Resulu Muhammed sallallahu aleyhi vesselleme de salatu selamlar okuduktan sonra .Bir hadisi şerifi nakletmek istiyorum

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Bir adam: "Ey Allah'ın Resûlü! Bana kısa bir nasihatta bulun, uzun yapma! Tâ ki nasihatini unutmayayım" demişti (ve birkaç kere tekrar etmişti). Aleyhissalatu vesselam (bir kelimeyle):"Öfkelenme!" cevabını verdi!" Buhari, Edeb 76; Tirmizi, Birr 73 (2021); Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 11, (2, 906)."

Peygamberimiz öz ve net söylemiş ,öfkelenmeyin.Günlük hayatta o kadar çok karşılaştığımız bir olay ki öfkelenmek.Hele de büyük şehirlerde hepten normal bir davranış olarak kabul edilmiş durumda.İstanbulda yaşayan eğer salih bir zatsa evliya olur.Gözünü haramdan koru, gönlünü haramdan koru,dilini haramdan koru,helale harama dikkat et,her hak sahibine hakkını ver ve sana zulmedenlere sabredip, öfkene hakim ol...Allah bizleri bu tarifte anlattığım kişilerden eylesin.Çok zor bir durum.

Çevrenizde kim öfkesine hakim olabiliyor.Parmakla gösterilmeyecek kadar azdır sayıları.Öyle zaman oluyor ki; kendimiz bile öfkemize yeniliyoruz.Aslında aklımız var, öfkeyi engelleyebiliriz ama öfkeye kapılmamızın sebebi.Aklımızın o an yerini terk etmesinden kaynaklanıyor.

Rivayet edilir ki;hazreti adem yaratıldığı zaman ,akla ve öfkeye sormuş .Yeriniz neresidir diye? Akıl demiş ki ,insanın kafasındadır yerim.Öfke de demiş ki benimde yerim kafadır.Hazreti adem de buyurmuş ki; “ikiniz aynı anda bulunamazsınız? “ Öfke de cevap vermiş; “ben geldiğimde akıl terkeder orayı...”Bu bir rivayettir.Allahu alem

İnsan çoğu zaman ,ceviz kabuğunu bile doldurmayacak meselelere öfkelenebiliyor. Hele bazıları öfkelendiği gibi başlıyor sayıp sövmeye.Bu çok yanlış bir davranıştır.İnsan diline ,eline hakim olmalı,sabırlı olmalıdır.Zira sabır imanın yarısıdır buyurmuş peygamber sallallahu aleyhi vessellem efendimiz.

Öfkeye hakim olmak için sabır çok önemlidir.İnsan başına hangi felaket gelirse gelsin sabretmeli ve Allahtan yardım dilemelidir.Bir hadisi şeriflerinde hazreti peygamber sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki; Hazreti. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:"Kuvvetli kimse, (güneşte hasmını yenen) pehlivan değildir. Hakiki kuvvetli, öfkelendiği zaman nefsini yenen kimsedir."Buhari, Edeb 76, Müslim, Birr 107, (2760); Muvatta, Hüsnü'l-Halk 12, (2, 906)

Öfkelendiğimiz zaman ,öfkemizi yenmesini öğrenmemiz gerekir.İnşaallah cenabı mevlam bizlere yardım eder.Başka hadisinde de buyruluyor ki; “öfkelendiğiniz zaman abdest alın.ayakta iseniz oturun, oturuyorsanız ,uzanın(yatın) ki öfkeniz dinsin.”

Bu konuyu biraz örneklerle açıklamak gerekirse.En basit örnek.Trafikte kırmızı ışıkta bekleyen sürücülerin, yeşil ışığın yanmasıyla ,hemen gaza basmayan en önde ki sürücüye sinirlenmeleri....Ceviz kabuğunu bile doldurmayacak bir hadise ,çoğu zaman kavgayla sonuçlandığıda bilinmektedir.

Bazı insanlarda vardır ki; adamı zorla öfkelendirir.Karşısındaki sinirinden çatlasın diye yapmadığı iş kalmaz.Bunların hakkı güzel bir dayak demek geliyor içimden ama sanırım şimdi nakledeceğim kıssa bizlere bu gibi durumlarda ne yapmamız gerektiği hususunda malumat verecektir.

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Uyeyne İbnu Hısn (Medine'ye) gelince, kardeşinin oğlu Hürr İbnu Kays'ın yanına indi. Hürr İbnu Kays ise Hz. Ömer'in yakınlarındandı. Onun meclisinde yaşlı veya genç bir kısım kurrâ ve fakihler müşavere heyeti olarak bulunurdu. Uyeyne İbnu Hısn:"Ey kardeşimin oğlu! Emirü'l-mü'minin'in yanına girmem için izin taleb et!" dedi. O da izin istedi. Ancak yanına girince:"Yeter artık! Ey İbnu'l-Hattab sen bize bol vermediğin gibi, aramızda adaletle de hükmetmiyorsun!" dedi. Hz. Ömer radıyallahu anh pek öfkelendi. Neredeyse dövmek için üzerine yürüyecekti ki, Hürr radıyallahu anh atılıp:"Ey emire'l-mü'minin! Allah Teâla Hazretleri, Resûlüne: "Affı eses tut, ma'rufu emret ve cahillerden de yüz çevir!" (A'raf 199) emretmiştir. Bu adam da cahillerden biridir" dedi. Vallahi, Hürr ayeti okuyunca, Hz. Ömer olduğu yerde kalıp hiçbir şey yapmadı. Hz. Ömer Kitabullah'ın yanında hemen durur, onu koyup geçmezdi (radıyallahu anh)."Buhari, İ'tisam 2, Tefsir, A'raf 5."

Allah bizlere de bu şekilde amel etmeyi nasip eylesin.Öfkelenmekten muhafaza eylesin.Öfkelenirsek bile hazreti ömer radıyallahu anh gibi öfkemize hakim olmaya muvaffak kılsın bizleri inşaallah.Ben bildiğimi sizlere nakletmeye çalıştım.Allah bana da sizlere de ilim ihsan eylesin.Cahillerden uzak eylesin.Zira imam şafi hazretleri buyuruyor ki;"Cahillerle yaptığım tartışmaları hep kaybettim,alimlerle yaptığım tartışmaları hep kazandım". Sonra bize de cahilin biri denk gelir.İşin yoksa ayıkla pirincin taşını.Bundan sebep gerekli olan ilmihali bilgileri öğrenmek farzdır.Ve ayrıca her konuda kafadan bilgi vermekte yanlıştır.Herkes alim değil bu dünya da.Fetvaları ehli sünnet alimlere danışın inşaallah.Sonra yanlış yönlendirilirsiniz ve azaba sürüklenirsiniz.Mahşerde şefaatçide bulamazsınız kendinize.Onun için ilmihal bilgileri ve gerekli diğer bilgileri öğrenmek hepimize, cümle ümmeti muhammede nasip olsun inşaallah

1 Aralık 2007
21 Zilkade 1428
Cumartesi
Alper...