"O" Söylediğini Yapan Tek İnsandı

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Katılım
24 May 2010
Mesajlar
2,117
Tepkime puanı
343
Puanları
0
Yaş
29
Konum
ANKARA
"O" Söylediğini Yapan Tek İnsandı
Hazret-i Aişe (r.anha) validemiz anlatıyor:

Resulullah (sav) dünyadan göç edişlerine kadar arka arkaya üç gün doyacak şekilde yemek yememişti. Halbuki isteseydi Yüce Allah ona hatır ve hayale gelmedik nimetler verirdi. Bazen bir ay kadar biz Peygamber zevcelerinin evlerinde yemek pişirmek için ocak yanmazdı. Evdeki eksiklikler söylendiğinde;

8220;Ya Âişe ben daha fakirlerin ve Ashab-ı Suffa8217;nın erzakını temin edemedim ki eve nasıl getirebilirim buyururdu.8221;

Buna rağmen, dünya olanca varlığıyla ona yüz gösterirdi, kendisine dünyanın her tarafından çeşitli hediyeler gönderilirdi. O bütün bunları fakirlere, gazilere, kimsesiz ve yetimlere dağıtırdı.

Tarih araştırmacısı Thomas Carlyle, uzun süren araştırmaları sonucunda O8217;nun için şöyle demişti:

8220;Dünyada taç ve ihtişam sahibi hiç bir imparatora dahi, yamalı hırka içindeki şu insana (sav) yapıldığı kadar sevgi, hürmet ve itaat yapılmamıştır.8221;

Çünkü O çağlar ötesi bir ihtişamla dünyaya ve ukbaya dair söylediği her şeyi bizzat uygulayan yaşayan gelmiş geçmiş tek insandı. Oysa dünya liderlerinden, sermaye düşmanlığıyla ünlü komünist lider Mao öldüğünde, 25 adet 8216;cadillac8217; arabası ve olağan üstü bir mal varlığının olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sadece bir örnek, nice sayısız çelişkili yaşantıya sahip lider, dünya sahnesinden silinip gitmiştir.

Kainatın övünç kaynağı yaratılmış güzel olan her şeyin en güzeli, beşer olan sevgililer içinde en sevgili olan efendimiz Peygamberimiz (sav) hakkında objektif bir anlayışla araştırma yapan dost düşman, yerli yabancı herkes aynı kanaatte birleşiyor.

94 tarihli 8220;En etkin 100 insan8221; adlı kitapçıkta Peygamberimiz (sav) hakkında yapılan bir araştırmadan bahsediliyor.


A.B.D.8217;de önde gelen bilim adamları, Michael H. Hart başkanlığında objektif bir araştırma yaparlar. Hz. Âdem8217;den (as) günümüze kadar, gelmiş-geçmiş tüm liderlerin, özgeçmişlerini, vaatlerini ve icraatlarını, etkinliklerini, başarılarını vs. tüm özelliklerini bütün ayrıntısıyla bilgisayara yüklerler.
Arzuları kendi taraftarlarından bir lideri belirlemek olduğu halde, kâinatın gelmiş geçmiş en mükemmel lideri Hz. Muhammed (sav) birinci çıkıyor. Verileri defaatle gözden geçirip bilgisayara yüklemelerine rağmen, her seferinde Efendimiz (sav) ön sırada yer alıyor. Üstelik veriler ve tahliller içinde, peygamberlik ve maneviyat boyutu ayrı tutulmasına rağmen8230;

O8217;nun nur cemalinden bir katre dahi nasiplenenler bilir ki mânâ üstü mânâ âleminin Sultanı da odur. O8217;dur iki cihanın güneşi, O8217;nun gül rayihasını bir nefes koklayanlar bilir ki O8217;dur Hak katından, cana candan yakın, cânân kılınan. Divaneler O8217;nu sevmek için sevgi yarışına tutuşurlarken, âşıklar mübarek topuğunda bir kum tanesi olma payesini güderler her daim.

O8217;nun şanını yücelten, alemlere rahmet olarak gönderen Rabbimize (cc) binlerce şükürler olsun ki bizi ona ümmet olma lütfuyla şerefyab kılmıştır.

Canım kurban olsun senin yoluna,
Adı güzel, kendi güzel Muhammed8221; (sav).

Derviş Enes AHMEDOĞLU
Gülistan Dergisi
 

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Ahirette yakınında olmak istiyorum....
 

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Katılım
24 May 2010
Mesajlar
2,117
Tepkime puanı
343
Puanları
0
Yaş
29
Konum
ANKARA
Rahman sizdende razı olsun ...
 
Üst