Numan Kurtulmuş'tan seçim yorumu: Gaflete düştük... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Numan Kurtulmuş'tan seçim yorumu: Gaflete düştük...

redyellow

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,168
Puanları
0
Web sitesi
redyellow.besaba.comNuman Kurtulmuş'tan seçim yorumu
Numan Kurtulmuş, AKP’nin yaşadığı oy kaybını için, “Bazen bir gaflete düşme durumunda bir camideyseniz, azıcık içiniz geçerse yanınızdaki kolunuza dokunur" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AKP’nin yaşadığı oy kaybını için, “Bazen bir gaflete düşme durumunda bir camideyseniz, azıcık içiniz geçerse yanınızdaki kolunuza dokunur, hadi git de bir abdest tazele der. Seçim sonuçlarında, seçmen bakımından AK Parti’ye söylenmiş olan da abdestini tazele gel, mesajıdır. Millet, bizim omzumuzdan tutarak, git bir abdestini tazele de gel, dedi” diye konuştu.


Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Seçim sonuçlarından herkesin bir mesaj aldığını söyleyen Kurtulmuş, “Millet barış istiyor. Çözüm süreci Türkiye’nin hayati sonuçlarından birisidir. Halledilmesinin de zorunlu olduğu görülüyor. Zaten çözüm süreci istikametinde de oy kullanan oy verenleri düşünürseniz, Türkiye’nin büyük bir kısmı bu sürecin devam etmesinden yana olan partilere oy vermiştir. Demek ki üzerimizdeki bir sorumlulukta Türkiye’de iç barışın sağlanması için adımların süratle atılması gerekiyor. Bu şartlar siyasette yeni bir döneni ortaya getiriyor” diye konuştu.


“GAFLET DURUMU SÖZ KONUSU”


“AK Parti’nin oylarında bir gerileme oldu. Türlü türlü eleştiriler geldi. Aşağı yukarı sosyologların ortak birleştiği bir noktada, kırılmanın geniş seçmen kitleleriyle, AK Parti arasındaki ilişkilerin bir miktar bozulduğu olayın Gezi’den sonraki olaylara yaklaşımın, hadiselere yaklaşma biçiminin AK Parti’nin ilk dönemlerindeki o reformcu özgürlükçü çizgiden uzaklaştırdığı gibi bir durum var. Bu eleştirilere katılıyor musunuz?” şeklindeki bir soru üzerine Numan Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:


“Bunları partide Pazartesiden beri zaten yapıyoruz. Bir laf var; Başarının babası çok olur, bir yenilgi ya da buna benzer bir durumda yetimdir, onu da kimse sahiplenmez. Bunun gibi AK Parti’nin içindeki tüm bu durumları tartışıyoruz ve tartışmaya da devam edeceğiz. Bunları televizyonların önünde yapmayı da ben doğru bulmam. Türkiye çok zor süreçlerden geçti. Sadece kendi iç dinamikleriyle ortaya çıkan birtakım muhalefet hareketleri değil, birtakım zor süreçlerden geçti. Bazen bir gaflete düşme durumunda ve bir camideyseniz, azıcık içiniz geçerse yanınızdaki kolunuza dokunur, hadi git de bir abdest tazele der. Seçim sonuçlarında, seçmen bakımından AK Parti’ye söylenmiş olan abdestini tazele gel mesajıdır. Özellikle 2010’a kadar referandum süreciyle ortaya çıkan dinamik kimliğinizi yeniden ele alın, mesajı ben böyle görüyorum. Millet, bizim omzumuzdan tutarak, git bir abdestini tazele de gel dedi.


Biz Gezi’de gerçekten hükümeti eleştirse de bunu makul demokratik tepkiler çerçeveler içerisinde ortaya koymak isteyen kitle ile maalesef Gezi’nin bir müddet sonra bu samimi duygularla ortaya çıkan insanların istediklerinden çok farklı bir medyaya sürüklendiği, bizim de hükümet olarak bu sürece mani olamadığımızı açıkça söylüyorum. Şimdi biz bu antidemokratik tavrı ortaya koyanlarla demokratik bir muhalefet için Gezi’ye çıkanlar arasını sözle ayırmak istesek de maalesef bunu pratikte yapamadık.”


"TÜRKİ ERKEN SEÇİMDEN ÇOK ZARAR GÖRDÜ"


Numan Kurtulmuş’a "Diyelim ki seçimlerden birinci çıkan parti bunu başaramadı, ikinci çıkan da hükümeti kuramadı... Böyle bir durumda, Anayasa gereği, tekrar sandığa gitmek kaçınılmaz olur. Ben buna ‘erken seçim’ değil, ‘tekrar seçim’ diyorum" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleri de soruldu. Kurtulmuş, Erdoğan’ın neden “erken” değil “tekrar seçim” ifadesi kullandığını “Sayın Cumhurbaşkanımız siyasi hayatı boyunca erken seçime karşı olmuş bir isim. Türkiye'nin erken seçimlerden çok zarar gördüğünü bilen bir isim olarak fikir olarak erken seçim fikrine hep karşı oldu” sözleriyle yorumladı.


"İLK TURDA KOALİSYON ÇIKAR"


Koalisyon ihtimalleri üzerinde de konuşan Kurtulmuş, “Koalisyonların ne şekilde oluşacağı partiler arasındaki diyalogla oluşabilir. Cumhurbaşkanımız ilk olarak Başbakanımıza görev verecektir” dedi. Kurtulmuş, Başbakan Davutoğlu'nun görüşmelerinde ilk turda koalisyon çıkabileceğini belirterek, şunları kaydetti:


“Çıkmazsa dünyanın sonu değil. Herkes bize diyor ki aman Türkiye'yi hükümetsiz bırakmayın. Bu tablodan bir şey çıkmazsa, cumhurbaşkanımızın söylediği yine dünyanın sonu değil. O zaman tekrar seçim. Sonuçta epey bir süreç var. Seçmen size bir uzlaşı mesajı verdiyse hiçbir partinin uzlaşmıyorum deme lüksü yoktur. Dolayısıyla buradan bir sonuç çıkar. Çıkmazsa dünyanın sonu değil.”


"HESAP YAPSAK 7 HAZİRAN'I BİR YIL ÖNE ÇEKERDİK"


Kurtulmuş, “Erken seçim olsa AK Parti daha çok oy alır mı?” sorusuna ise “Biz hiçbir zaman buradan 3-5 oy daha fazla alırız diye düşünmedik. Hatta bazı konuların risk olacağını bile bile üstüne gittik. Küçük hesaplar yaparsanız millet de sizi küçük hesapların partisi olarak görür. 30 Mart seçimleri o günkü atmosfer içinde, hesap yapıyor olsaydık. 7 Haziran’ın 1 yıl sonra geleceğini biliyorduk. 7 Haziran’ı bir yıl önce çekerdik. AK Parti yüzde 50’lerde çıkardı. AK Parti’nin böyle bir özelliği vardır. Asla bir kamuoyu araştırması yapalım, burada yüksek çıktık hadi seçime gidelim gibi bir hesap yapmayız” yanıtını verdi.
Kaynak
 

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,181
Puanları
83
Gaflet 1 değil 1001'dir. Paralele safmışız dedik, şimdi gaflete düştük dedik.. Yahu bu bitmeeezz.. Niye bu oyunlara geliyorsun onu sorgula artık. İtiraf, marifet değildir..
 

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,181
Puanları
83
Numan Kurtulmuş ''tahlilleri sosyologlar zaten yapıyor'' diyor. La Türkiye'de sosyolog mu var? Zaten hükümet olarak sizi yanıltan kişiler bu sosyologlar değil midir? Eminim şimdi geniş bir çevre temizliğine gidiyorlar; sanki gelecek olanlar daha mı marifetli olacak? Zannetmiyorum.. Kemalizmin endoktrinasyonundan geçmiş beyinlerin içinden yırtınsanda kıvransanda sosyolog çıkartamazsın. Bu mümkün değil.. Yapacağın iş bellidir. Yurt dışında eğitim almış, doğuyu ve batıyı iyi anlamış kişileri bulacak, bir araya getireceksin.. Lakin yurt dışında da şöyle bir problem var: Orada okumuş Türkler, Türkiye'ye çok yabancı. Batılı oryantalistler gibi düşünüyorlar. Öyle beyinler bulmanız gerekiyor ki Avrupa eğitimini tasavvuf bilinciyle almış olsun. Tasavvuf çok önemli. Kalbi tutan bir disiplindir tasavvuf. Kalp kaymadığı müddetçe beyne giren çıkandan korkma Allah'ın izniyle..

Mesela hükümet olarak sanayicilerin niçin otomobil üretmiyorlar diye şikayetçi oluyorsunuz. Sonra bu durumu ''cesaret edemiyorlar'' şeklinde yorumluyorsunuz. Bu yorumu da eminim çevrenizde ki sosyologlar size söyledi. Yahu ne cesaret edememesi?! Adamların plan porjesi yok. Türkiye'de fonksiyon bilen eleman yok. Bizde makine, bir bilinmeyen denklemdir. Mekanik düşünen gençler niye yetişmiyor, bunları bir sorgula. Çocuklukta senin çocuklara oynattığın oyuncaklarla ilintili bir durum bu. Çekirdeğe bir bak önce! Sen sapanla kuş avlarken Avrupalının çocuğu en kaliteli legolarla mekanik beyin jimnastiği yapıyordu. 1 değil 2 değil milyonlarca 3 yaş gurubu çoculardan bahsediyoruz. Adamlar ekiyor, ektiklerini de biçiyorlar. Peki, sen ne yapıyorsun, ne yaptın? Daha temelini bile atmıyorsun, ne otomobilinden bahsediyorsun? Okullara bilgisayar dağıtmakla teknoloji yakalanmış olmaz! Bu işler, bu gelişmeler gökten zembille inmez, kerametle de olmaz. Bugün Türkiye olarak mekanik zekayı geliştirecek oyuncaklara koyduğun fiyatlara bir bak! Hâlâ kendi elinle bu tip gelişmelere engel oluyor, buna engel olduğunun farkında bile olamıyorsun. Sanayicilere diyorsun ya, niye otomobil üretemiyorlar! Bi sor bakalım kendine, sen niye bu seçimde oy kayettin, niye gaflete düştün? Hah işte o noktayı anlarsan o sanayicileride anlarsın.. Çünkü onların da senden farkı yok.. Aynı filmin başka karelerinde rol almışsınız. Ama toptan aynı filmdeyiz.. Önce bi bunu anla... Nefs-î farkındalık çok önemli, çok. Bu farkındalıktan bile korkuyoruz. Komplekse gireceğiz diye korkuyoruz. Oysa korkulacak bir şey yok.. Alkolik bile alkolik olduğunu anlayınca tedaviye başlar. İlk adım, her zaman nefs-î farkındalıkla başlar. Yalan içinde yaşayanlar ancak kendisini kandırır. Keşke kendini kandırmakla kalsa! Bu da yetmez mıknatıs gibi başka uyanıkları çeker, onlar da gelir bu kendini kandıranı sömürürler.. Ortada oynayan zeybeğe alkış tutanlar en iyi oynayan o olduğu için yapmazlar bunu. Zeybek, eğer bu durumun farkındaysa zeybektir.
 

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
6 Kas 2009
Mesajlar
5,889
Puanları
0
Millet ak partiye abdest tazele demis

acaba millet sp ye ne dedi?

kurtulmus gibi ak partiye git sp den kurtul

veya da bekaroglu gibi chp ye git kurtul demis olabilirmi?
 

garip70

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
30 Kas 2009
Mesajlar
2,779
Puanları
0
Neyin gafletinden bahsediyorsun sen ya... Millet size güvenmiş ve hala sizi destekliyor.

Bu başarısızlığın tek sebebi var. Doğuda devletin olmadığını gözümüze soktunuz. Gördük. Madem güvenliği sağlayamıyorsunuz ne diye seçim yaparsınız. Ben hala sandık görevlisi öğretmen arkadaşın öldüresiye dövülerek, o sandıkta seçmen sayısından fazla HDP'ye oy çıkmasına takıldım kaldım.

Seçim kurulu mu uyuyor, emniyet teşkilatı mı uyuyor, hükümet mi uyuyor bilmiyorum ama birilerinin uyuduğu kesin. Ayrıca bütün bunları görmezden gelen paralel basını şiddetle kınıyorum. Resmen vatan haini olduğunuzu kanıtladınız.

Ne çok kirli çamaşır varmış ya dökül dökül bitmiyor. Ortalık çok pis kokuyor çooookk....
 
Üst