Namaz hediyedir

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
NAMAZ HEDİYEDİR

Bismillah.Elhamdulillah.Allahu teala hazretlerine sonsuz hamdu sena ve resulune de sonsuz salatu selamlar olsun.Geçen (miraç hediyesi namaz adlı) makalemizde çok az bir konuya temas ederek bırakmıştık namazı.( oysa o namaz ki hiç bırakılır mı? ) Bu makalemiz de ise az daha ilave ederek geriye kalan konuları sonraki makalelere devrederek Allahın izniyle hitama erdireceğiz bu faslı.

Peygamber Sallallahu aleyhi vessellem buyurdu ki; "Her kim şu farz olan beş vakit namazı kendisi üzerinde (Allah için) bir hak olarak görürde, onların abdestlerini, vakitlerini,ruku ve secdelerini muhafaza ederse, cehenneme haram kılınır."

Bu hadis üzerinde biraz durmak gerekirse.Burada dört madde zikredilmiştir.Onlar sırasıyla;Abdest,vakit,ruku ve secdedir.Evvela abdest ile başlayalım söze.Abdest için buyruluyor ki ayeti kerime de ;"Allah size bir güçlük çıkartmak istemiyor.Fakat sizi iyice temizlemek ve üzerinize nimetini tamamlamak istiyor."

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki; "Müminin nuru ,abdest suyunun ulaştığı yere kadar varır." ve başka bir hadisi şerifte ise "Abdestli iken abdest almak, nur üzerine nurdur"Bu nurun şerhi olarakda "Abdestli iken abdest alana,Allahu teala o sebeble on hasene (sevap) yazar" buyruluyor.

Allah ,kendisine inananları ama kimin gibi inananları ? İhlas suresinde bildirildiği üzere inananları ,yani şirk koşmayanları cennete sokmak istiyor.Cennet ise temizdir ancak temizler girebilir.O yüzden Allah kulunun temizlenmesini istiyor.Hadisi şerifte şöyle buyuruldu ki ;" İslam temizdir o halde siz de temizlenin, çünkü cennete ancak temiz olan kimse girebilir"

Abdestin farzlarını cenabı Allah şöyle bildiriyor." Ey iman edenler ! namaz kılmaya kalktığınız (namaz kılmak istediğiniz) zaman yüzlerinizi dirseklerinize kadar ellerinizi ve başlarınızı meshedip,topuklarınıza kadar ayaklarınızı yıkayın."

Abdesti doğru düzgün aldıktan sonra,namaza koyulun.Tadili erkan üzere kılın.Beş vakit namazın her birinin kendine mahsus birer vakti vardır.Bunları namazın dışında ki şartlar arasında bulabiliriz.Eğer bir vakit namazını vaktinin dışında kılarsa o geçerli olmaz.Zira her namazın bir vakti vardır.Nafile ve kaza namazları mevzumuzun dışındadırlar.Biz farz olanlardan bahsediyoruz.Ayrıca namazların vakitlerinin tarifine,detayına inmeyi de uygun bulmuyoruz.Her halde bir müslüman öğlenin vaktin de akşamın farzını kılmayacağını, öğle (vaktinde) de öğle (namazını ) kılacağını biliyordur.Yok bu kadar da bilgisi yoksa.SubhanAllah demekten başka bir şey kalmıyor...

Ruku ve secdelere gelince bunları da tavuğun yem yemesi gibi yapmayıp,kuralına uygun yapması münasip olur ki doğrusuda budur zaten.Bir müslüman namaza başladığın da dünyayı elinin tersiyle iterek Allahu ekber der sonra da ellerini bağlayı verir.Böylelikle huzurunda durduğu rabbine saygısını göstermiş olur.Gerçi saygı böyle değildir.Bu vücudun dıştan görünüşüdür.Bu saygının bir de öteki boyutu sayılan kalp kısmı var ki.Bu da başlı başına apayrı bir mevzu...

Okurken size fıkra gibi gelebilecek bir olayı nakletmek istiyorum.Bir vaiz vardı sohbetinde şöyle derdi."Şu ayeti geçen ders izah etmiştim şimdi tekrar etmek istemiyorum.Şu konuda bir hadis var onu da geçen demiştim tekrar demiyorum" aynı bu vaizin dediği gibi, kalp faslı başlı başına bir iştir.daha evvelde değinmiştim o yüzden tekrar yazmıyorum dersek. onu yazma bunu yazma peki ne yazalım ve ne anlatalım...

Namazda kalp mevzusuna biraz değinelim ve böylece bu faslı kapatalım.Alimler buna huşu demişlerdir.Yani kalbin Allahın huzurunda korkuyla ümit arasında olması demektir. Rivayet edilir ki hazreti Ali, namaza durduğunda sapsarı kesilirdi.Neden renkleri atardı bu zatların.Çünkü onlar namazlarının kabul olup olmadığından şüphedeydiler.Yerlerinde ileri geri sallanmazlardı.

Elleri bağladıktan sonra hamd olsun alemlerin rabbına,rahman ve rahim olan Allaha ki din günün sahibidir.Diye devam eden fatihayı ve ardından zammı sureyi okuruz.Bazı an olur gözlerimiz dolar ,bazen de gafletimizden anlamayız okuduğumuzu.[Mesela yazıklar olsun o namaz kılanlara ayeti maun suresi]

Sonra ruku ederiz.İki büklüm oluruz huzurunda.Tesbih ederiz o zatı ki; her şeyden münezzehtir ve müberrağdır.Mevlananın mesnevide geçen şu benzetmesi gibi, denilir ey adam kaldır başınıda günahını anlat. Hemen o an rukudan doğrulur ama az kalınılır o halde utancından kapaklanır secdeye, sanki ayaklarına ,eteklerine sarılırcasına (teşbihte hata olmasın.) kapaklanır insan.Affetsin diye...

O yüzden hadisi şerifte buyuruldu ki ;" Namaz bir terazidir.Tamamlayan tam alır"Tamamlayan cehenneme haramdır.Cennetin kapıları sonuna denk açılır.

Mevlam ümmeti Muhammede yardım eylesin.Çin zulmünde olan soydaşlarımıza acil yardımlar eylesin.

9 temmuz 2009
16 receb 1430
perşembee
Alper...

MüGe

Ben, Keyfim ve Kâhyam
NAMAZ; AFERİN i Hakettiğin yerdir...

RABBİM ben geldim, Kulun geldi diyebilmektir...

En SEVGİLİNİN yükseldiği yere şahitlik etmektir...

Emeğinize,yüreğinize sağlık,kaleminize kuvvet...

efruz

Kıdemli Üye
Allah Razı olsun güzel kardeşim.

İçten ve samimi bir şekilde yazılmış.Kalemine yüreğine sağlık.Yazılarını okumayı gerçekten seviyorum.

Dualarına amin diyorum.Rabbim yar ve yardımcımız olsun.