Mutluluk Nerede Saklıdır...?

yusufsaid

Profesör
sıcak dersem yaklaşırsın soğuk dersem uzaklaşırsın...
soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...soğuk...

zulk@rneyn

Profesör
mutluluk kalp de saklıdır.
tek i koyarsan mutlusundur.
tek haric neyi koyarsan koy sonu hüzündür.

selametle...

kedi

Üye
küçük çocuğun kalbinde..

cicek demeti

Sükut
portakal yerkenki o minicik vitamin dolu minik parcaciklardan cikan lezzet ve koku ey kulum ben varim bu nimetlerde sizin icin diyen Rabbimin verdigi nimetlerin mutlulugunu degismemmmmmm ..portakal yerken aglamisim bi baktim ailecek bana bakiyorlar ev halkim:gul

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Mutluluk Secde de saklı ..gerisi vs..

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
“Mutluluk bazen küçük şeylerde gizlidir..”

2twyx.jpg

Bakmakla görmek çok farklı bir olay. Sürekli bakıyoruz. Ama, göremiyoruz.
Eğer baktığımız zaman görmüş olsak hiçbir zaman ruhumuz daralıp boğulacak gibi olmaz.
Ruhumuzu sıkan hadiseler içinde bizi mutluluğa ulaştıracak o kadar çok artılar vardır ki…
Baktığımız halde gör(e)mediğimiz için bu kadar ıztıraba dûçâr oluyoruz..
Evde, okulda, çarşıda, pazarda, kırda, bayırda nerede olursak olalım bir olumsuz hadiseyle karşılaşmamak mümkün değil. İşte o an nazarlarımızı hadisenin olumlu yönünü görmeye çevirirsek her şey güzel olarak gelişecektir. Aksi takdirde, olumsuzluk zinciriyle sarmalandığımız an kurtuluşu olmayan bir dereye doğru yuvarlanmamak işten bile değil…
Şu küçük hikâye mevzuumuza çok güzel ışık tutmakta:
“Baba ve iki küçük çocuğu ormanda gezintiye çıkmışlardı. Bir süre yürüdükten sonra çocuklardan biri:
‘Baba çok yoruldum. Beni omuzuna alırmısın?’
Baba hiçbir şey duymamışcasına yürümesini sürdürdü. Çocuğun ısrarı üzerine: ‘Üzgünüm, seni kucağıma alamam, ben de çok yorgunum..’ Çocuk ağlayıp sızlanarak istediğini yaptırmaya çalışmakta, babası ise hiç oralı olmadan yürümesine devam etmekte. Bir müddet sonra babası ağaçtan bir dal keserek, onu bıçakla düzeltti ve oğluna verdi.
‘Al sana güzel bir at!’
Bir anda çocuğun gözlerinde mutluluk kıvılcımları belirdi. Babasına minnetle baktı. Büyük bir coşkuyla sıçrayarak atına bindi ve ona vurarak onu şaha kaldırdı. Evin yolunu tuttu.
Baba olup biteni şaşkınlıkla izleyen kızına döndü ve gülümseyerek;
‘İşte hayat böyledir. Kimi zaman ruhsal ve fizikî olarak yorgun olduğunu hissedersin. O zaman ağaç dalından kendine bir at bulmalısın. Mutlulukla atına binip yolunda ilerlemelisin.’
Kızının yüzüne bakıp yeniden gülümsedi:
‘Bir at, bir arkadaş, bir türkü, bir şiir, bir çiçek, belki de bir çocuğun gülümsemesi.. Etrafına bakıp böyle bir at arayan, onu bulabilir. Yeter ki baktığında görebilsin. Öyle değil mi?’
Kız, her şeyi anlamış gibi başını salladı;
‘Evet babacığım’ dedi.
‘Hayatın ne denli zor olduğunu düşünürsen, hayat senin için o denli zorlaşır. Bazı insanlar, mutluluğu lüks saraylarda, lüks arabalarda, çok parada arar..’
Bakışlarını uzaklara çevirdi, güneşin gülümsemesine baktı. Sonra çiçekten çiçeğe uçan bir kelebeğin kanat çırpışını seyretti. Ağacın dalında bir kuşun cıvıltılı ötüşü kulağına doldu. Kızının saçlarını eliyle okşadı. Bakışlarını siyah, güzel ve ümit dolu gözlere çevirdi. Sözlerini şöyle tamamladı:
‘Halbuki, mutluluk, ruhumuzu gülümsetecek küçük şeylerde gizlidir..’”

ORHAN ALAGÖZ

Mekkem

Doçent
Mutluluk sevdiklerinle anlamsızca uzun uzun vakit geçirmekte değil kısa fakat kaliteli bir zaman geçirmekte saklıdır...Küçük şeylerle mutlu olmasını bilmeyen büyük mutlulukları hiç bulamaz.yüzüğümü buldum çok mutluyum maddi değeri fazla olmasa da manevi değeri çok büyüktü

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
Mutluluk elindekiyle mutlu olmasını bilmektir.

2z6cx.jpg

Mutluluk bazen küçük bir hediye, bazen bir bakış, sıcak, candan bir el, çocuğumuzun aldığı diploma vs. olabilir. Mutluluk nerede, niçin ve nasıl algılandığına, kişisine, yerine ve zamanına bağlıdır.

Şuna inanıyorum ki, servet, güç ya da güzellik başlı başına bir mutluluk sağlamaz. Elindekiyle yetinmesini bilmeyen insanın, dünyayı da bağışlasan mutlu olma şansı yoktur.
Mutluluk.
Küçük ve az şeylerle yetinmek, elindekiyle mutlu olmasını bilmektir. Beklenti ve isteklerinizi abartmadan sınırlı tutmak, iç ve aile içi huzurun mutluluğu için neden sayılabilir. Dışa dönük gösteriş, moda, lüks, şan, şöhret ya da salt mevki, para gücü gibi değerler mutlu olmak için yeterli bir neden sayılmaz…

Hayat bir sınavdır, sahip olmak istediklerinizle değil, elinizdekiyle mutlu ve huzurlu olmanın yollarını öğrenin. Çünkü mutluluk mutlu olmayı arzu eden ve buna gayret edenlerin hakkıdır.
Önemli olan sorumluluklarınızın bilincinde olabilmektir. Tartışmaların, kavgaların esiri olmadan, seviyenizi ve aklınızı kullanmayı ve korumayı öğrenin. Belki, bunun açınızdan pek kolay olmadığını düşünüyorsunuz, doğru ama imkansız olduğunu söyleyemezsiniz. Dikkatlerinizi geleceğinize yönelterek planlı, programlı ve kararlı davranarak istekleriniz doğrultusunda hareket etmeyi gerçekleştirebilirseniz, mutlu olmamanız için hiç bir neden kalmaz. Çünkü emek verilmeden, çaba harcanmadan hiç bir şey kendiliğinden olmaz.

alıntı...

cemaliii

Kıdemli Üye
konu başlığı Mutluluk Nerede Saklıdır...?

biraz klasik bir cevap olacak ama içimizde saklıdır.:D