Mütevatır Haber

Kaptan

Mecra Yazarı
MÜTEVATİR HABER

Mutezile'nin kurucusu Vasıl Bin Ata'ya göre mütevatir haber, birbiriyle anlaşıp haberleşme ihtimali olmadan, çok fazla sayıda kişiden ittifakla gelen haberlerdir. Mesela hiç gitmemiş olsak da Bağdat diye bir şehrin varlığını biliriz. Çünkü onun varlığı mütevatir haberlerle bize ulaşır. Bunun yanında çeşitli dini bilgiler de bu kapsama girer. Örneğin Hz. Peygamberin ve sahabelerin namaz kılmış olması.

Alimlere göre mütevatir şartlarını sağlayan haber, sağlam duyularla elde ettiğimiz bilgilerle aynı kesinliğe sahip bir hüccettir ( delil ).

Yani mesela Hakkı Yılmaz bir Mutezile alimine namaz yoktur deseydi muhtemelen bu alim "hayırlısı olsun kardeş" diyerek ciddiye almazdı :)

Ama mütevatirin güvenilir bilgi sağlayamadığını iddia eden Mutezile alimi Nazzam'ı da es geçemeyiz. Nazzam'a göre bir insan tek başına yalan söyleyebiliyor ise çok sayıda insan da yalan söyleyebilir. Biz kaç tane körü yanyana getirirsek getirelim bu onlar da görme duygusu oluşturmaz diyor. Buna bir örnek olarakta şunu diyor. Mesela Hristiyanlar'ın arasında Hz. İsa'nın uluhiyetine dair bir icma vardır. Biz bunu mütevatir olarak kabul etmiyoruz.

Yine bir Mutezile alimi olan Kadı Abdülcebbar Nazzam'a karşı çıkar. Der ki; bir kaç kişi içinde bulunduğu günün hangi gün olduğu konusunda yanılabilir ancak tüm insanlar içerisinde bulundukları günle ilgili yanılmazlar. Burada Abdülcebbar'ın eleştirisi doğru gibi görünüyor. Bir kişi günleri karıştırabilir ama koca bir ülkede Salı günü Cuma namazı kılındığına bu güne kadar şahit olunmadı.

Aslında burada Nazzam'ın kast ettiği şey zorunluluk sanırım. Yani icma içeren bir haberde de pek ala yanlışlar olabilir demek istiyor. Bunun aksini düşünmek gerçekten teorik olarak mümkün. Ancak Kadı Abdülcebbar gibi alimler pratikte haklı çıkıyorlar.

Ayrıca Nazzam'ın diğer din mensupları ile ilgili sunduğu karşı delile şöyle diyorlar. Hristiyanların Hz. İsa'nın uluhiyetinde icma etmesi onu mütevatir haber yapmaz. Çünkü mütevatir haberin içeriği inançlar değil duyularımızdır. Yani duyularla algılanabilen konulardır.

Günümüzde maalesef mütevatir haberleri sallamayan, metoddan bir haber çok sayıda müslüman var. Hakkı Yılmaz örneğini yukarıda zikrettik.

İnsanlar çok farklı şeyler iddia edebilirler. Ancak bunun için bir alt yapı; bir düşünsel temel hazırlamak zorundalar. Tüm İslam geleneğini red edenler mütevatir haberle hesaplaşmak zorundalar.

ilke

Paylaşımcı
Red! Sendeki bir türlü gideremediğin kafa karışıklığı sorunun bu yazınla kesin olarak ortaya çıktı ! Demek ki, sen din konusunda bozuk itikadlı sapık mezheb MUTEZİLE'nin alimlerinden esinleniyormuşsun! Şu halde senin elbetteki ne bu dünyada , ne de öte alemde iki yakan bir araya gelmeyecektir ! Vah sana, yazık sana ! Bile bile ateş satın alıyon ateş !

Kaptan

Mecra Yazarı
Zemahşeriyi nasıl bilirsin dede?

kebîkec

İhvan Forum Üye
1- Vasıl b. Ata bağdat kurulurken kaç yaşındaydı bilmiyorum o yuzden giriş kısmındaki ofsayt pozisyonu tartışmaya açıktır.

2-Mutezilenin en güncel alimi Mustafa İslamoğlundan da ekleme yapmalıydın makale zayıf kalmış.

3- Haberi vahidleri bile değer olarak gören bir çizgideyiz elhamdulilah. Mütevatir haberi bulduk mu tereddüt etmeyiz.

4- Mutezileye söyle dangalak dangalak konuşmasınlar. Yoksa yamulttukları manaları diyanet ansiklopedisinden bile okumak mümkün :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Hocam "tam yerine rastgeldi manzara koyduk" kabilinden bir söz geldi aklıma ama koskoca muallimsin ezmeyeyim simdi seni :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Ben mutevat haberi kabul ediyorum hocam sadece sizin her mütevatir doğrudur on kabulünüzü kabul etmiyorum.

Hakperest

Kıdemli Üye
Din maksadını koruyacak düzeyde bize gelmiştir.. sünnetin içinde uydurma haber gelmiş olma ihtimali mevcuttur ama bu sünneti ret edeceğimiz anlamına gelmez; günahı uyduranın boynunadır. Tabi cerh ve tadil ettikten sonra. Cerh ve tadili de erbabı yapması daha doğrudur, şayet kendine güvenen varsa o da yapsın ancak riskli bir durumdur bu da biline

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hocam "tam yerine rastgeldi manzara koyduk" kabilinden bir söz geldi aklıma ama koskoca muallimsin ezmeyeyim simdi seni :)

Canım kardeşim sen veya ben bir şeyi kabul etsek veya etmesek o şeyin mahiyetinde bir şey değişir mi ? Bırak getirdiği mesajın rivayet şeklini peygamberliğini kabul etmediler bir şey değişmedi ? İnne şanieke huvel ebter ayetinin kapsamında söyleyeyim bu dine ta'n edenlerin hepsinin soyu kesiktir.

Haberi vahidi kabul etme, mütevatir haberi kabul etme ne olacak. Haberler açısından bir şey değişmez ama sana yazık olur. Bu işler öyle kolay değil. Üçe alıp beşe satmak gibi de değildir. Kaç tane hıristiyan incili düzeltmeye çalışıyor, kaç Yahudi Tevrat düzeltmeye çalışıyor veya naklini tartışıyor. Niye bizim coğrafya insanı hep kendi ayağına sıkıyor.

Din adına elinde kala kala üç beş müsteşrikin ürettiği tereddütten başka bir şey kalmaz. Mütevatir demek değerli bir nakil demektir.

Açarsın Acluninin kesful hafasını atasozleriyle hadisleri birbirinden ayırırım. Açarsın bir hadis usulü kitabı işin kriterlerini öğrenir uydurma ları ayiklarsin ( ki bunlar yapilmistir) böyle bindiğin dalı kesmesin.

spesifik

آزادی قید و بند
Ben mutevat haberi kabul ediyorum hocam sadece sizin her mütevatir doğrudur on kabulünüzü kabul etmiyorum.
Aslinda Kaptan eski alimler mum ışığında dirsek çürütmüş
Simdi namazsız imamlarla dolu bir dünya oldu yeryüzü
Bırak nafileleri farzlar çakisiyor reddediliyor
İlahiyat mezunu acemiler imam Azamı imam Şafiiyi eleştiriyor
Durum daha vahim yani

ilke

Paylaşımcı
Zemahşeriyi nasıl bilirsin dede?
Yav, sana Mutezile bozuk ve sapık bir mezhebtir diyoruz, sen halâ bize Mutezilenin ucube bir alimini tanıyor musun diye soru soruyorsun! Tanısam ne olur, tanımasam ne olur ? Adamlar her iki dünyalarını da kaybetmişler ! Sanırım yaşın bir hayli ilerledi, sen ne zaman hakikat tahsiline bir adım atacaksın?