Mustafa İslamoğlu Dosyası

çelebiler

Kıdemli Üye
http://www.iftiralar.org/islam-alim...islamogluna-sapik-diyor-iftirasina-cevap.html

CEVAP = İslamoğlu Hoca'nın aynı zamanda tanınmış bir alim olan muhterem babası Ahmed Hoca'nın 2000 senesinde bir fıkhi ihtilaftan (oğlunun Yaşar Nuri Öztürk'ün programına çıkması) dolayı Vakit Gazetesi yazarı Ali Eren'e gönderdiği birkaç satırlık mektup Odatv sitesi ve Cumhuriyet Gazetesi kaynaklarınca sanki bu olay için yazılmış gibi gösterilip inanılmaz bir çarpıtmaya imza atılıyor. Oğlunun faaliyetlerini beğenen Ahmed İslamoğlu Hoca 2008 yılında Develi'den İstanbul'a Gelerek Hilal Tv'yi ziyaret etmiş,Hilal Tv'de adına -İz Bırakanlar Ahmed İslamoğlu Hoca- belgeseli yapılmış ve yayınlanmıştır. Ahmed İslamoğlu Hocanın Mart 2009'da Develi İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile yaptığı ve oğlunu takdir ettiği röportaj halen Develi İHL ve Mustafa İslamoğlu sitelerinde mevcuttur. Ahmed İslamoğlu Hoca fıkhi ihtilaf neticesinde 10 sene önce yazdığı birkaç satır üzerinden oğluna karşı böyle bir karalama kampanyası yapılması dolayısıyla ziyadesiyle müteessir olmuştur.Mustafa İslamoğlu Hocamız Kendisine Atılan İğrenç İftiralara Karşı Cuma Günü Hutbeden Verdiği Cevapta İftiraları Atanların Arkasında Kimlerin Olduğunu,Bu İftiraların Neden Atıldığını,Müslümanların Bu Gibi İftiralara Karşı Nasıl Tavır Alması Gerektiğini,Seneler Önce Yaptığı Hangi Konuşmadan Sonra Bu İftiranın Tehditini Aldığını Açıkladı.Burama Geldi Diyen Mustafa İslamoğlu Yaklaşık 40 Dakikalık Cuma Hutbesinde Cevap Verdi

http://www.mustafaislamoglu.com/HD462_ahmed-islamoglu-hocaefendi-ile-roportaj-.html

Ahmed İslamoğlu aslen 1937 doğumlu ama bir yaş büyük yazdırılarak 1936 Fenese Mahallesi doğumludur. İlkokulu 4.sınıf dahil Dumlupınar İlkokulu’nda okudum. 5.sınıfa bir hafta İstiklal İlkokulu’na gittim. Parmağımı bıçak kesmiş, parmağımı sarmış olduğum halde okula gittim. Öğretmenim beni, “Ben sınıfımda ahenk bozan talebe istemiyorum” diyerek dövdü. Bu söze o kadar içerledim ki, “Tamam öğretmenim, bir daha ahenk bozan talebeyi sınıfınızda göremeyeceksiniz” dedim ve bir daha okula gitmedim. Okulu bıraktığım için dayak da dahil çok çeşitli cezalar ödemek zorunda kaldık ama ahenk bozan talebeyi bir daha okulda göremediler. Ben artık Kur’an öğreneceğim dedim. 1947-1948 yıllarında büyük pederimle Kur’an-ı Kerim öğrenmeye başladım. Bu arada terzi yanına da gidiyordum. Makinanın bir ucunda, iki adet 1000 sayfalık Osmanlıca tefsir hatmi de yaptım. Askerlik dönüşü ilkokul diplomasını dışarıdan aldım. Bu arada asker hocayla Arapça da okuyordum. Fıkıh, hadis, tefsir ilmine devam ettim. 18.05.1955 tarihinde Develi Mehmet Akif ERSOY Camii’nde göreve başladım. 15.07.1994 tarihinde resmî olarak emekli oldum.
- Muhterem hocam, bu güzide hayat yolculuğunuzda dizinizin dibinde yetişmiş bir çok talebeniz vardır. İçlerinde sizi etkileyen biri var mıydı, anlatabilir misiniz?

Elhamdülillah, çok öğrencim var; bir çok müftüler, imam-hatip müdürleri, imamlar var ama bir anda hatırlayamadım.

- İmamlık ve vaizlik dışında eşiniz ve çocuklarınızla ilişkileriniz nasıldır, anlatabilir misiniz?

Çok iyi bir eş ve baba olmaya çalıştım. 27 yaşına kadar iki hanımımı ahirete yolcu ettik. 45 senedir hacı annenizle beraberim. Evlatlarım ve torunlarımda kızlı erkekli hafız olanlar var. Bahaeddin ve Alaeddin hafızlarımız var. Mustafa evladım ise kendisini çok iyi yetiştirdi. Çok iyi bir şairdir. Hilal tv’yi kurdular, dünyayı dinletiyorlar. 7 yaşından itibaren H. Hasan (ks) üstadımın tensibiyle amcasında yetişti. Elhamdülillah, huzurlu bir hayat yaşadık ve yaşıyoruz.

- Sohbetlerinizde en çok neleri vurgularsınız?

Bizimki belli olmaz neler verilirse onlar harcanır. Özellikle İslam ahlâkı ve tasavvuf üzerinde durmaya çalışırım.

- Hocam Develi dışında görev yaptınız mı, yaptıysanız nerelerde anlatabilir misiniz?

1960 ihtilalinde muhacir olarak 1,5 sene Ayvaz Hacı’da 1957-1959 yılları arası 19 ay öğretmen jandarma çavuş olarak sivil halk içerisinde vaizlik yaptım. Manevî tarlalar Hakkâri ve Erzurum’a dayandı. 50 senedir gelir giderler Elhamdülillah.
- Hocam, çocukluğumuzdan beri birçok sohbetlerinize katılmak nasip oldu. Dikkatimizi çeken askerlik hatıralarınız… Mümkünse birini ‘dihl.net’ okuyucuları ile paylaşabilir misiniz?

Askerlik yapmaya VAN-Başkale’ye gittim. 10 günde Başkale’ye vardım. Bir usta er koşarak yanıma geldi ve beni kucakladı. Şaşırmıştım, kimsin sen diye sordum. “Hocam, ben Yahyalı-Yerköy’den Mahmut’um, askere gelirken mevlit okutmuştum iştirak etmiştiniz” dedi.
Sonrasında onbaşı beni aldı ve hocamısın berber mi, dedi. Ben ise berber olmadığımı söyledim. O zaman hocasın dedi. Kendisini de tanıtarak çeyrek hafız olduğunu söyledi. Beni aldı Yozgatlı Yasin teğmene götürdü. Bir de Konyalı Muzaffer Hafız vardı ama namaz kılmazdı. Ondan başlayarak 100 kişiden 90 kişiyi namaz kılmaya teşvik ettik, çoklarına Kur’an-ı Kerim öğrettik elhamdülillah, bu hizmet 6 ay acemilikle devam etti. Oradan Erciş’e gittik hizmetlerimiz orada da devam etti Elhamdülillah!
- Hocam, Develi İmam-Hatip Lisesi 1967 yılında kısa zamanda halkın yoğun ilgisiyle yapıldı. Okulmuz hakkında neler düşünüyorsunuz? Gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Elhamdülilla, imam-hatibimiz temelden tebeşire 150 günde yapıldı. 18 sınıf 800 bin TL’ye mâl oldu. En fazla Gömedi Köyü 25 bin TL ile yardım yaptı. İkinci olarak Ayşepınar Köyü 10 bin TL ile yardım yaptı. 200 bin TL’sini toplamak ise bu fakire nasip oldu. O sıralar Tomarza ve Kozan okullarımız da açıldı. Merhum Turgut Özal Devlet planlama teşkilatı müdürü iken okulumuzun 150 günde yapılmasını göstererek başka yerlerde başka okulların yapımını göstererek nereden bulayım Develi halkını ki 150 günde okul yapsınlar diyerek memnuniyetini bildirmiştir. Gençlerimize okullarının kıymetini bilmelerini İslam ahlâkıyla ahlâklanmalarını tavsiye ederim.

- 29 Haziran 2008 Pazar günü 41.yılında imam-hatip mezunlar günü hakkında neler düşünüyorsunuz?

Elhamdülillah, sizleri tebrik ederim. Vesile olduğunuz için inşallah o güne yetişirsek imam-hatibi anlatmaya çalışırım. Cenab-ı Hak muvaffak kılsın canlarım benim.

Not: Muhterem hocam Ahmed İslamoğlu 1994 yılında resmen emekliliğe ayrılmıştır. Ancak sağlığı el verdiği ölçüde her Pazar kendi camisinde ikindi namazına müteakiben Pazar sohbetlerine devam etmektedir.21/02/2009

[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
space.gif
[/TD]
[/TR]

ömerusta

Kıdemli Üye
kaşınmayın kaşınmayın babasına ramen gerçeği yalnızca kuranı savunan hurefayı ret eden ALLAH c.c. dan gayrisine tabi olmayan bir alim dir

Murat Yazıcı

Ordinaryus

dostluk

Kıdemli Üye
islamoglu hocaniza igrenc iftira atiliyor ama ne hikmetki cubbeli hoca hakkimi helal etmem inanana dedigi halde ona iftira atilmiyor oo yalan soyluyor..

iki yuzlulukten baska degil..

dogru olsun karsimdaki canimi yezin..

kendine olunca cevir kazi yanmasin..

haa tekrardan burdada soyluyorum..savunun saygi duyarim

amaaa ayyni erdemi diger taraf icinde gosterinki sizin iyi niyetinize husnuzaniniza inanayim..

Verda

Gales
"Ey iman edenler; eğer bir fasık size bir haberle gelirse, onu iyice araştırın. Yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız da sonradan ettiğinize pişman olursunuz."

@dostluk hocanın defa kere reddettiği iftira olduğunu söylediği bir meseleyi sırf fikirlerine karşı olduğunuz için konunun tartışıldığı bir platformda gündeme getirmeniz "sizleri" karşı tarafa anlatır. Söz konusu duruma ise inananların nasıl bir duruş sergilemesi gerektiğini ayet ziyadesiyle açıklıyor..

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Rab Teala azze ve celle Rum suresinin 19.ayetinde :

يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَيُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَيُحْيِي الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَكَذَلِكَ تُخْرَجُونَ

Meal: O, ölüden diriyi çıkarır ve diriden ölüyü çıkarır. Ve arzı (toprağı), ölümünden sonra diriltir. Ve işte (tıpkı) bunun gibi (topraktan) çıkarılacaksınız.

Allah hayirli evlad versin, canimiz ile imtihan etmesin. sünni bir alimden böyle bir evlad ...

dostluk

Kıdemli Üye
sayin Verda orda ki elestirim islamoglundan ziyade tasavvuf dusmanlarinin iki yuzlulugune..

kendi sevdikleri hocalar oldumu yere goge sigdiramiyorlar ama ne yazikki sevmedikleri oldumu yerin dibine batiriyorlar..

ben gozumle gormedigim hicbirseye olmustur diye idda edemem..

islamovlu icinde cubbeli icinde.uzmez icinde..!

ama maalesef bazi kisiler ayyni karakterde degil..

ben odav kaynavini fazla aramamak adina hemen verdim toksa bu olay tek orda yok..

sonra bu paylastivim kaynaktan birsuru haber paylasiliyor kanit diye ama ne hikmettirki fasik olarak algilanmiyor..

neden..

sadece insanlari fikrindekini hosuna gideni soylediginden dolayi..

yanlissam yanlissiniz deyin..

"Ey iman edenler; eğer bir fasık size bir haberle gelirse, onu iyice araştırın. Yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız da sonradan ettiğinize pişman olursunuz."

@dostluk hocanın defa kere reddettiği iftira olduğunu söylediği bir meseleyi sırf fikirlerine karşı olduğunuz için konunun tartışıldığı bir platformda gündeme getirmeniz "sizleri" karşı tarafa anlatır. Söz konusu duruma ise inananların nasıl bir duruş sergilemesi gerektiğini ayet ziyadesiyle açıklıyor..

alı

Yeni
Yahu bu sünni kardeşlerim çoğu alimlerini tenkid eder nedendir acaba?
Ehlisünnet alimlerinin bakış açılarını ve dini yorumlama felsefelerini öğrenmek için foruma üye oldum, iyi yönlerinden çok kötü yönleri hakkında paylaşımlar almış başını gidiyor...
yahu biraz insaf Mustafa islamoğlu iyi bir mümin dir. Ve hedefi ümmet olan bir dindir. Şii değildir, bu yüzden birçok fikrine katılmam, zira ümmete hizmet görevini takdir ederim...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Yahu bu sünni kardeşlerim çoğu alimlerini tenkid eder nedendir acaba?
Ehlisünnet alimlerinin bakış açılarını ve dini yorumlama felsefelerini öğrenmek için foruma üye oldum, iyi yönlerinden çok kötü yönleri hakkında paylaşımlar almış başını gidiyor...
yahu biraz insaf Mustafa islamoğlu iyi bir mümin dir. Ve hedefi ümmet olan bir dindir. Şii değildir, bu yüzden birçok fikrine katılmam, zira ümmete hizmet görevini takdir ederim...

islamoğlu, ehli sünnet alim bir babanın oğlu, lakin kendisi ehli sünnet olmadığı gibi alimde değildir...biraz şia, biraz mutezile... anlayacağınız çorba..

alı

Yeni
islamoğlu, ehli sünnet alim bir babanın oğlu, lakin kendisi ehli sünnet olmadığı gibi alimde değildir...biraz şia, biraz mutezile... anlayacağınız çorba..
Selamün aleyküm
Mustafa islamoğlu şii değildir; İmamet i rededer...
Mustafa İslamoğlu şii değildir; Şia daki "Adalet" kavramını rededer...
Mustafa İslamoğu şii değildir; Şia daki "Recat" kavramını rededer...
Abdullah hocam ilk iki madde şia nın iman rükünlerindendir. 3. Madde ise zorunlu değildir çoğunluk tarafından kabul görür. Yani şia nın iman rükünlerini rededen Mustafa islamoğlu şii değildir.
şimdi bu konumuz değildir.takip ettiğim kadarıyla İnsaflı bir mümin dir. Ehlisünnet ulemanın determinist bakış açısıyla olayları yorumlar.İslamın 2. Asrını arştırır iseniz bunun birçok örneğini göreceksiniz...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Selamün aleyküm
Mustafa islamoğlu şii değildir; İmamet i rededer...
Mustafa İslamoğlu şii değildir; Şia daki "Adalet" kavramını rededer...
Mustafa İslamoğu şii değildir; Şia daki "Recat" kavramını rededer...
Abdullah hocam ilk iki madde şia nın iman rükünlerindendir. 3. Madde ise zorunlu değildir çoğunluk tarafından kabul görür. Yani şia nın iman rükünlerini rededen Mustafa islamoğlu şii değildir.
şimdi bu konumuz değildir.takip ettiğim kadarıyla İnsaflı bir mümin dir. Ehlisünnet ulemanın determinist bakış açısıyla olayları yorumlar.İslamın 2. Asrını arştırır iseniz bunun birçok örneğini göreceksiniz...

dikkat edersen. ben tamamen şii demedim, ne dedim demeyecektim dedim..:) .... biraz şia, biraz mutezile.. yani çorba.... aynı zındık şeriati gibi... şiiler bile kabul etmemiş adamı... anla ne kadar bozuk olduğunu...

alı

Yeni
dikkat edersen. ben tamamen şii demedim, ne dedim demeyecektim dedim..:) .... biraz şia, biraz mutezile.. yani çorba.... aynı zındık şeriati gibi... şiiler bile kabul etmemiş adamı... anla ne kadar bozuk olduğunu...
Abdullah kardeşim
"Zındık şeriati" ne demek? Yakışıyormu senin gibi bir müslümana?
Resulullah şöyle buyuruyor;
"Siz onların büyüklerine söverseniz, onlarda sizin büyüklerinize söver"
Ve bu emrini "müşriklere" hitaben veriyor. Ali Şeriati yi ne kadar tanıyorsun? Müslüman olduğunu bildiğin birine "zındık" demek bir müslümana yakışırmı? ve bu
nsan ki islami hareket uğruna canınj vermiş "cezayir in kurtuluş" mücadelesinde hapis yatmış."Cezayir sünni"dir. Dikkatini çekmek isterim. Sonunda 77 yılında "Savak" tarafından şehid edilmiştir. Biraz sağduyulu "ben müslümanım" diyenlere...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Abdullah kardeşim
Resulullah şöyle buyuruyor;
"Siz onların büyüklerine söverseniz, onlarda sizin büyüklerinize söver"
Ve bu emrini "müşriklere" hitaben veriyor. Ali Şeriati yi ne kadar tanıyorsun? Müslüman olduğunu bildiğin birine "zındık" demek bir müslümana yakışırmı? ve bu
nsan ki islami hareket uğruna canınj vermiş "cezayir in kurtuluş" mücadelesinde hapis yatmış."Cezayir sünni"dir. Dikkatini çekmek isterim. Sonunda 77 yılında "Savak" tarafından şehid edilmiştir. Biraz sağduyulu "ben müslümanım" diyenlere...

diyorum ya şiiler bile sevmemiş ve öldürtmüşler işte... gelelim neden zındık dediğimize.... kendi kitabından alıntılarla vakit bulursam yayınalrım görürsün..

çelebiler

Kıdemli Üye
Abdullah kardeşim

Uydurukçuların uyduruklarını Abdülaziz Bayındır Hoca çok güzel anlatıyor.Bu uydurukçular Allah ın dinini nasıl tahrif ediyorlar daha iyi anlaşılıyor.Aynı hıristiyan engizisyonu gibiler hiç farkları yok.

alı

Yeni
@abdullahbirisi
"İki başlı canus" örneği ile gelme...
ve internetten kopyala yapıştır ile de gelme...

Sizden bir örnek vereyim de belki biraz araştırırsın. Tasavvuf un "T" sini bilmeyenler internetten "rabıta" yı şirk olarak görür. Zira bu ve bunun gibi birçok örnek vardır. Tasavvuf ve irfani ilimler hakkında bilmeden konuşanları nasıl değerlendiriyorsan, Ali şeriati hakkında da bilmedennyorum yapanları bende öyle değerlendiriyorum. 40 a yakın kitabını okudum Ali Şeriatinin. Ve Teşbih yeteneğini çok iyi kullanan biri. Mesela "Ali" kitabında Hz Ali yi "prometeus" a benzetiyor. Bu Hz Ali yehakaret değildir. Bilakis bir anlatım şeklidir...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
@abdullahbirisi
"İki başlı canus" örneği ile gelme...
ve internetten kopyala yapıştır ile de gelme...

Sizden bir örnek vereyim de belki biraz araştırırsın. Tasavvuf un "T" sini bilmeyenler internetten "rabıta" yı şirk olarak görür. Zira bu ve bunun gibi birçok örnek vardır. Tasavvuf ve irfani ilimler hakkında bilmeden konuşanları nasıl değerlendiriyorsan, Ali şeriati hakkında da bilmedennyorum yapanları bende öyle değerlendiriyorum. 40 a yakın kitabını okudum Ali Şeriatinin. Ve Teşbih yeteneğini çok iyi kullanan biri. Mesela "Ali" kitabında Hz Ali yi "prometeus" a benzetiyor. Bu Hz Ali yehakaret değildir. Bilakis bir anlatım şeklidir...

tabiki onunla gelmeyeceğim.... artı cümle şöyle.....Allah gerçek bir janustur... hiç tevile yerde bırakmıyor... gerçek diyor birde.... janusun ne olduğunu biliyorsundur zaten... Allah u Teala roma putuna benzetilerek anlatılırmı.. Ali cim...

alı

Yeni
Uydurukçuların uyduruklarını Abdülaziz Bayındır Hoca çok güzel anlatıyor.Bu uydurukçular Allah ın dinini nasıl tahrif ediyorlar daha iyi anlaşılıyor.Aynı hıristiyan engizisyonu gibiler hiç farkları yok.

Çelebiler hocam
engizisyon tarihi kanlı bir tarihtir. Resulullah ın vefatının üzerinden 50 yıl kdar geçmişti ki iki grup peyda oldu. "Kelamcılar"...
Biri determinizmi( yani akılcılık ekolünü)
Diğeri ise Fatalizm in( kadercilik ekolü) koyu savunucusu oldular.
ta o zaman dan bu zaman a bu iki ekol ana fikir noktasından ayrılmadan bu güne kadar geldi. Brn bu noktada fikir beyan eymeyecem zira iki düşünce sisteminin de yanlış ve doğru yönlerin olduğuna innıyorum....

hirahos

Kıdemli Üye
İslamoğlu'nun babası kıymetli bir alimdir... Gazeteci Ali Eren'e bir mektup yazmıştı. Oğlunu "dall ve mudill" diye vasfetmişti. Kendisi sırat-ı müstakimden saptığı gibi kendisine uyanları da saptırmaktadır! Tavsifi böyleydi...

Sonrasında İslamoğlu, babasıyla arasının ne kadar iyi olduğuna dair sözler yaydı...

Başkasını bilmem ama bizi yiyebileceğini sanmasın.

Bir müslümanın babası aşikar "kafir", aşikar "müşrik" olsa, babalığından dolayı ona hürmeti hizmeti olacaktır. Bu kafirken böyle. Ya bir Müslüman babaya? Tabii ki arayı iyi tutacak...

Babalık-evladlık ilişkilerini öne sürerek, itikad uyuşmazlığını ve reddiyeyi gizlemek tam bir şark kurnazlığı...

alı

Yeni
tabiki onunla gelmeyeceğim.... artı cümle şöyle.....Allah gerçek bir janustur... hiç tevile yerde bırakmıyor... gerçek diyor birde.... janusun ne olduğunu biliyorsundur zaten... Allah u Teala roma putuna benzetilerek anlatılırmı.. Ali cim...

"İyiliği emredip kötülükten sakındırmak" bir emirdir bir ibadettir. Zira her ibadetin şartlarının olgunlaşması gerekir. Sabah namazını vakti girmeden kılmak ne derece yanlış sa "iyiliği emredip kötülükten sakındırmak" ibadetininde şartlarının olgunlaşmasını beklemeden yapmak yanlıştır.
bu ibadet için;
karşınızdaki kişinin taasub ehli olmaması gerekir.
feraset sahibi olması gerekir.
bir konu hakkında ön yargıı olmaması gerekir.
karşısındakinin söylediklerini dinlemesi gerekir.

Zira bu özellikler sizde mevcut değil...Yani bu ibadeti size karşı uygulamam yanlış bir tutum olacaktır.
Allahın selamı Feraset sahibi olanların üzerine olsun...
Selametle...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
"İyiliği emredip kötülükten sakındırmak" bir emirdir bir ibadettir. Zira her ibadetin şartlarının olgunlaşması gerekir. Sabah namazını vakti girmeden kılmak ne derece yanlış sa "iyiliği emredip kötülükten sakındırmak" ibadetininde şartlarının olgunlaşmasını beklemeden yapmak yanlıştır.
bu ibadet için;
karşınızdaki kişinin taasub ehli olmaması gerekir.
feraset sahibi olması gerekir.
bir konu hakkında ön yargıı olmaması gerekir.
karşısındakinin söylediklerini dinlemesi gerekir.

Zira bu özellikler sizde mevcut değil...Yani bu ibadeti size karşı uygulamam yanlış bir tutum olacaktır.
Allahın selamı Feraset sahibi olanların üzerine olsun...
Selametle...

ehli sünnet inancında çok şükür taassub ehliyim..... senin bileceğin iş dinleyip dinlememek.... inancı doğru olmayanın ne diye bozuk sözüne kıymet vereyim...