Muradına eren hasetçi yoktur!

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Süfyân-ı Sevrî hazretleri, hiçbir hasetçi murâdına kavuşmamıştır. Haset etmeyenin zihni açık olur, demiştir. Kimseden hürmet görmemiştir. Haset, sinirleri bozar. Haset edenin ömrü kısa olur.
Esma’î hazretleri buyurdu ki: “Bir köylüye rastladım. Yüzyirmi yaşında idi. Çok yaşamasının sırrını sordum. ‘Çünkü, hiç haset etmedim’ dedi.”
Ebülleys-i Semerkandî hazretleri buyurdu ki: “Üç kimsenin duâsı kabûl olmaz: Harâm yiyenin, gıybet edenin, haset edenin.”
Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Müslümanlar hayırlı olur. Haset edince hayır kalmaz” “Haset, nemîme ve kehânet sahipleri benden değildir”. Nemîme, fitne çıkarmak için, ara açmak için, insanlar arasında söz taşımaktır. Bilinmeyen şeyleri haber veren falcılara (kâhin) denir. Kâhine inanmamalıdır. Bu hadîs-i şerîften, haset edenin şefâ’atten mahrûm kalacağı anlaşılmaktadır. Yanî şefâ’at istemeye hakkı olmayacaktır.
Hadîs-i şerîfte, “Altı kimse, altı şeyden hesâba çekilip, mahşer yerinde azâb gördükten sonra, Cehenneme gireceklerdir: Devlet reîsleri zulümden, Arablar kavmiyyet gayretinden, köy muhtarları kibirden, tüccâr hıyânetten, köylüler cehâletten, âlimler hasetten” buyuruldu.
Fahreddîn-i Râzî hazretleri buyurdu ki: “Haset on kısımdır. Bunların dokuzu din adamlarında bulunur. Dünya sıkıntıları on çeşittir. Bunların dokuzu sâlihlerde bulunur. Şehvet on kısımdır. Dokuzu kadınlarda, biri erkeklerdedir.”
Kalbin bozulması altı şeydendir:
1) Allahü teâlânın rahmetine güvenerek tevbeyi terk etmek. 2) İlmi ile amel etmemek. 3) Amelinde ihlâs sâhibi olmamak. 4) Allahü teâlânın ihsân buyurduğu rızkı yiyip, şükretmemek. 5) Allahü teâlânın taksimine râzı olmamak. 6) Vefât edenleri kabrine defnedip, onlardan ibret almamak.
Mâlik bin Dînâr hazretlerinin vecîz sözleri çoktur. Bunlardan bazıları şunlardır:
“Amellerin en güzeli, ihlâsla yapılandır.”, “İlmiyle amel etmeyen âlimin nasîhatleri, yalçın kayalara yağan yağmur gibi akıp gider, gönüllere te’sîr etmez.”

Hikmetler
Mehmet Oruç