Muhafazakârlık Nedir?

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
32
Muhafazakârlık, var olan durumu koruma amacını güden düşünce tarzı. Toplumun değişmesine karşı direnç gösteren, toplumsal-kültürel değerlerin korunmasını savunan sağ kanat siyasi ideoloji.

Muhafazakârlığın değişime karşı direniş olarak tanımlanması, özellikle değişim isteyen sol ideolojiler tarafından eleştirilir. Muhafazakârlık bir sağ ideolojidir. Muhafazakârlığın var olan kazanımları ve değerleri korumak şeklinde bir yanı da vardır. Bu açıdan bakıldığında, herkes, solcular dahil, istedikleri toplumsal düzen gerçekleştiğinde muhafazakârlaşabilirler. Nitekim Sovyetler Birliği'ndeki solcu rejime karşı olanlar (örneğin Troçkistler) bu rejimi muhafazakârlaşmakla suçladılar.

Muhafazakârlık taraftarları, toplumların zamanla geçirdikleri evrim sonucu bir tür "bilgelik" biriktirdiğini, bu bilgeliğin toplum düzeninde, kültürde kendisini açığa vurduğunu, özenle korunması gerektiğini savunurlar. Bu nedenle, muhafazakârlık, bir anda büyük değişiklikler yapmayı hedefleyen devrimciliğin karşıtıdır.

Muhafazakârlık değişime tümüyle karşı değildir. Sadece devrimsel değişimlere, topyekün toplum planlarına karşıdır. Radikal, "seçkin" bir grup entellektüelin bir araya gelerek toplum düzenini bir anda değiştirecek devasa planlarını uygulamaya koymaları, muhafazakârlığa aykırıdır. Bu açıdan, muhafazakârlık çoğunluk yanlısıdır ve demokratik bir toplumun temel ideolojilerinden biri olduğu savunulur.

Muhafazakârlık, akla şüpheyle yaklaşır. Kendi aklının sesini dinleyerek başka insanların hayatları üzerinde kalıcı bir etki yaratmaya çalışan düşünürleri eleştirir. Muhafazakârlara göre akıl farklı sonuçlara varabilmektedir ve bir bireyin toplum üzerinde keyfi değişiklikler yaratma isteklerine araç olmamalıdır. Toplum düzeni asırların deneyimlerinin süzülerek gelen bir evrimleşme sonucu oluşmalıdır. Muhafazakârlık aklın siyasi sorunlar karşısında kullanımına karşı değildir, fakat toplumun tümünü etkileyecek planların, çoğunluğun isteğine aykırı olmalarına karşın akılcılık (rasyonalizm) kullanılarak meşrulaştırılmasına karşıdır.

Muhafazakârlığı sistemli bir düşünce olarak ilk savunan kişi, İngiliz filozof Edmund Burke olmuştur. Burke, Fransız Devrimi zamanında yaşamış, devrime karşıt bir düşünürdü. O sırada İngiliz devlet adamları arasında Fransız Devrimi'nin İngiltere'ye yayılacağı endişesi yaygındı. Burke, devrimsel mücadeleye karşı sistemli bir ideoloji oluşturarak, fikirsel alanda Fransız Devrimi'ne karşı bir mücadele başlattı.

Muhafazakârlık İngiltere ve ABD gibi sanayileşmiş demokratik toplumlarda yayıldığı gibi, Osmanlı İmparatorluğu, Çin İmparatorluğu gibi gelenekçi ülkelerde de siyasi iktidarları etkiledi.
 

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,464
Puanları
0
Yaş
32
Bu tanıma göre İslam'ın muhafazakarlıkla alakası yok o zaman.
O zaman biz niye muhafazakar oluyoruz? İslam değişmez ama tarihte de görüldüğü gibi İslam üzere olan toplumların değişim süreci gözlemlenmiştir.
Kendimi bir daha tanımlarken muhafazar olarak tanımlamayacağım :)
 

bakış

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
22 Kas 2009
Mesajlar
4,717
Puanları
83
Kar'ı muhafaza etmeye denir.Hiç sevmediğim kelimelerden biridir.
 

KFK

Yeni Üye
İhvan Üyesi
Katılım
2 Ocak 2010
Mesajlar
481
Puanları
0
Biz ideolojik manada muhafazakârlığı değil,dini/ananevi/kültürel muhafazakârlığı savunuyoruz.Cumhuriyet rejimiyle birlikte devreye sokulan 'dinsizleştirme,dini değiştirme ve dine göre şekillenmiş yaşam tarzından soğutma' politikasının bir 'anti' ürünü olarak gelişmiştir bu sistem bizde.Bizim muhafaza etmeye çalıştığımız 'islam ahlakı ve kültürü' olduğu için bize muhafazakâr diyorlar zaten.

Müterakki bir medeniyet olmak hepimizin arzusu.Bizim korumaya çalıştığımız dini değerlerimiz ve inançlarımıza göre şekillenmiş geleneklerimiz.Yoksa biz demiyoruz 'öküz arabası varken ne gerek var otomobile' diye.Kültürümüz de gelişmesin demiyoruz.Kültürümüz dinimizin emir ve yasakları çerçevesinde gelişsin.Eve pizza söylemek mubahsa kültürümüze girsin.Akşamları bar eğlencesi günahsa girmesin.Ben bu noktada muhafazakârlaşırım.Kimseye de hesap vermem...
 
Üst