Muhabbetin Sırrı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Muhabbetin Sırrı

kul emir

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
17 Haz 2006
Mesajlar
2,862
Puanları
0
Muhabbetin sırrı ne cehennemden korkmak, ne de cenneti arzulamaktır.Muhabbetin sırrı Rahmân’ın nefesinden bir parça olmaktır.Muhabbetin sırrı eve dönmektir.Muhabbetin sırrı Hâlikımızın aşılmaz kudreti karşısında acziyetimizi hissetmektir.Muhabbetin sırrı saf tevazu hazinesidir.Muhabbetin sırrı aç birisinin kapısını çalmaktır.Muhabbetin sırrı iki kez doğurulmaktır.Muhabbetin sırrı Hazreti Peygamber’in (SAV) güzelliğini görmek ve hissetmektir.Muhabbetin sırrı ölmeden önce ölmektir.Muhabbetin sırrı idrak meyvesini elde etmektir.Muhabbetin sırrı varoluş râyihasını teneffüs etmektir.Muhabbetin sırrı diğergam olmaktır.Muhabbetin sırrı korku ve endişeden âzâde olmaktır.Muhabbetin sırrı Cemâlullah’ın güzelliğiyle eğitilmektir.Muhabbetin sırrı su yerine susuzluğu aramaktır.Muhabbetin sırrı kendi hiçliğimizi ve Rabbimizin azametini keşfetmektir.Muhabbetin sırrı kalp gözüyle görmek ve duymaktır.Muhabbetin sırrı dünyevî varlığımızın sınırlarından ilâhî güzelliğin sınırsız âlemine firar arzusudur.Muhabbetin sırrı kendini hiç olarak görmektir.Muhabbetin sırrı yalnızca Rabbimizin mevcût olduğunu bilmektir.Muhabbetin sırrı açlığın tokluğumuz olmasıdır.Muhabbetin sırrı Allah’tan, Allah’a yakınlığı satın almaktır.Muhabbetin sırrı dünyevîliği uhrevîliğe çevirmektir.Muhabbetin sırrı kusurlarımızın farkına varmaktır.Muhabbetin sırrı mevcûdiyetimizin sebebinin Rabbimizin bize duyduğu muhabbet olduğunu bilmektir.
 

fakiri

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ocak 2007
Mesajlar
15,969
Puanları
83
Marifetullah, muhabbetullahtan daha hassastır.

Allah-u Teâlâ’nın kullarına imandan sonra en büyük ihsanı iki şeydir; biri mârifetullah, diğeri muhabbetullah.
Muhabbetullah Allah sevgisidir. O Allah’tan gayrı bütün sevgileri yakan bir ateştir. Ruhun zaferi ve sevinç kaynağıdır.
Mârifetullah ise muhabbetullah’tan daha hassas bir makamdır.
Bu incelik ve hassaslık nereden geliyor? “Muhabbetullah”ta sen varsın ki muhabbet ediyorsun. “Mârifetullah”ta ise O var, sen yoksun. Ne sen kaldın ne de muhabbetin kaldı.
Bu hususta bazı zâtlar tarafından birçok izahlar yapılmışsa da, fakirin kanaatı Hakk’ta hiç olmaktır.
İnsanı diğer varlıklardan ayıran ve onu Allah’ın halifesi yapan en büyük özelliği, Allah-u Teâlâ’nın ona bahşettiği akıl ve onun semeresi olan ilim-irfan sahibi oluşudur.
 

kul emir

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
17 Haz 2006
Mesajlar
2,862
Puanları
0
güzel yorumlarından dolayı allah razı olsun kardeşim
 
Üst