Mücahidlerden başarılı operasyonlar

kul emir

Profesör
Katılım
17 Haz 2006
Mesajlar
2,862
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Konum
yalnızlık ülkesinden
İşgal altındaki Çeçenistan'ın bağımsızlığı için mücadele eden Çeçen mücahidler, Ruslara karşı bütün cephelerden yoğun saldırıya geçti.Son bir haftadır Ruslara ağır kayıplar verdiren Çeçenler, dün de işgalcilere ağır darbe vurdu. Komutan Hayrullah ve Emir Tarhan Gaziyev komutasındaki mücahidler, düzenledikleri ani baskınlarla Rusları şaşkına çevirdi ve çok sayıda Rus askeri ile aracını imha etti.

Çeçen mücahidlerinin işgalci Ruslara darbe üstüne darbe vurduğu bildirildi. Son bir haftadır saldırılarını yoğunlaştıran Çeçen mücahidlerinin, işgalci Rus ve kukla hükümete bağlı güçlere karşı dün de ağır kayıplar verdirdiği açıklandı.

Emir Hayrullah komutasındaki mücahidlerin, Vedeno bölgesinde Ruslara karşı büyük ve başarılı bir operasyana imza attığını duyurdu. Mücahidlerin sabah saatlerinde şehre girerek, merkezde bulunan Rus kontrol noktalarını havaya uçurduğu, bu saldırılarda da 6 Rus ve 2 Rus işbirlikçisinin öldürüldüğü kaydedildi. Saldırılarla ilgili bilgi veren Çeçen kaynakları, mücahidlerin baskın saldırısı karşısında şaşkına dönen korkak Rusların, başka bir bölgeden acil yardım çağırdıklarını, ancak mücahidlerin, yardıma gelen Rus konvoyuna da pusu kurarak roketatarlarla etkisiz hale getirdiklerini belirtti. Bu saldırıda da 2 "URAL" tipi kamyon tamamen imha edilirken, içindeki askerlerin de yanarak öldüğü açıklandı. Bir Rus aracının ise kurtuluşu kaçmakta bulduğu bildirildi. Çeçen kaynakları, saldırıda en az 12 kişinin öldüğünü, 10"dan fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. Ruslara karşı girişilen saldırıda ise Emir Hayrullah Mücahidler Birliği"nden 4 mücahidin de hafif şekilde yaralandığı belirtildi. Operasyonun saat 12"de bittiği ve mücahidlerin kendi karargâhlarına geri döndükleri açıklandı.

Öte yandan; Emir Tarhan Gaziyev komutasındaki mücahidlerin önceki gün akşam saatlerinde Şatoy bölgesinde Rus askerî konvoyuna karşı özel operasyon düzenledikleri bildirildi. Operasyonda bir "URAL" tipi askerî kamyon ve 2 "UAZ" tipi askerî jipin, içindeki askerlerle birlikte imha edildiği açıklandı. Bölgede yaklaşık 3 saat süren çatışmada mücahidlerden bir kişinin de yaralandığı bildirildi. Emir Tarhan Gaziyev, yaklaşık bir ay önce de aynı yerde büyük bir operasyon gerçekleştirmişti. Dünkü saldırı sonucunda en az 18 Rus askerinin öldüğü bildirildi. Operasyondan sonra bir açıklama yapan Emir Tarhan Gaziyev, "Bu operasyon bize yeni katılan mücahidler için bir canlı tatbikat oldu. Bu imtihandan mücahidler başarıyla geçtiler. Artık operasyonlara katılmak için hazırdırlar. Bu operasyonda ben de bulundum.
 
Üst