Misyonerlik faliyetleri meşrumudur?

Misyonerlik çalışmaları meşrumudut

• Evet:Her inanan inancını anlatma ve yayma hakkına sahiptir

Oy: 6 60.0%
  • Hayır: İslamın ve müslümanların zararına olacağından meşru değildir

Oy: 4 40.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

manifesto

Yasaklı
Efendim malum Malatyada misyoner olduklarını iddia ettikleri insanlara karşı vahşi bir cinayet işlendi
Şimdi ben kendime ve size şu suali yöneltiyorum

Bir inanan inandığı dini tebliğ ve irşad etme hakkına sahipmidir?
Yani bir hristiyanın ülkemize gelip kendi inancını yayması isteği meşrumudur?

kemalali

Profesör
Malata vahşetini yapanlar olaydan yirmi gün önce paskalya ayinine katılmışlar.

Meşru degildir. İslamiyetin dışındaki hiçbir din teblig edilmez.

Sabr-el-Hayat

Profesör
hayir, mesru degil diye biliyorum, yanlisim varsa düzeltin lütfen...

yapacaksa iman ettigi dinini yasayarak bir nevi misyonerlik yapar, ilgi duyarda biri sorarsa dinini anlatir diye düsünüyorum?!

selam ve dua ile insallah...

Enes

İhvan Forum Üye
Dini anlatmak elbette meşrudur

ama fırsatçılık yaparak insanların zaaflarından yararlanarak yapılan etkinlikler kesinlikle meşru değildir...

M

Murat Sâki

Guest
Her insan mensubu olduğu dini,cemaatı anlatmakta serbestdir.Zira bir yasak var ise bu ilk önce bizim için geçerlidir.Biz de diğer ülkelerde İslâmi tebliğat yapamayız.Bu yasağa binaen.Kim neye isterse ona inanır.

kemalali

Profesör
Her insan mensubu olduğu dini,cemaatı anlatmakta serbestdir.Zira bir yasak var ise bu ilk önce bizim için geçerlidir.Biz de diğer ülkelerde İslâmi tebliğat yapamayız.Bu yasağa binaen.Kim neye isterse ona inanır.

Hiçbir Müslüman Mürdet olamaz. Şeriatte Mürdetin cezası vardır. Diger Ülkelerde teblig yapamayız diye misyonerlik faaliyetlerine izin verilemez.

Cihaddan önce İslam tebliğ edilir kabul etmezlerse cizye istenir bunuda kabul etmezlerse savaşılır.

M

Murat Sâki

Guest
Hiçbir Müslüman Mürdet olamaz. Şeriatte Mürdetin cezası vardır. Diger Ülkelerde teblig yapamayız diye misyonerlik faaliyetlerine izin verilemez.

Cihaddan önce İslam tebliğ edilir kabul etmezlerse cizye istenir bunuda kabul etmezlerse savaşılır.

Şeriatte gayri müslimlerin kendilerini ve dinlerini ifade etmelerini engelleyin denilmiyor.Zira kısa bir örnek vereyim size "Fatih sultan mehmet ve ermeniler" Sanırım ne demek istediğimi anladınız.

Din de zorlama yoktur.İslâm dini akıl dinidir.Velhasıl;diğer dinlere mensup olanlar aklını tam manada kullanamıyordur.Herkes kendinden sorumludur.

Ülkemizde-de bu faliyetlerin engellenmiyor olması kişilerin din konusunda kendi iradeleri ile başbaşa bırakıldığının göstergesidir.Nitekim olması gereken de budur.Misyonerlerin faliyetleri bizim için bir aynadır.Bugün ne kadar tebligat konusunda zayıf olduğumuzu yansıtıyor.

Misyonerleri,misyonerleri ben de sevmiyorum tasvip emiyorum.Ancak doğrunun görünmesi için yanlışın ortada olması gerekiyor.Ve bizim doğruya ne kadar yakın olduğumuz önemlidir.

Enes

İhvan Forum Üye
Hangi dini anlatmak meşrudur. :) Bunu açarmısın.

herkes istediğini anlatabilir... bir budistten islamı anlatmasını bekleyemezsin herhalde...

evet onun budizmi anlatması dahi ahlak kurallarına göre bir gayri meşruluk taşımaz...

önemli olan bizim de ona islamı anlatarak gerçek yolu göstermemiz...

kemalali

Profesör
Sizin savundugunuz Laiklige göredir. Dinde zorlama yoktur ayetini alimler gayrimüslim Müslüman olmaya zorlanmaz olarak yorumlamış. Şeriatte hırsızlığın adam öldürmenin cezası vardır. Zorlamanın oldugu yerler vardır. İslam Dini akla göre olmaz.

AşK_€r

arabeskçi
bence her insan inancını anlatabilir....buna kimsenin kısıtlama getirmesi uygun değildir...hoşda değildir...

lakin inancını anlatırken zorlamak...arayla kandırmak...makam ve mevki vadetmek....:)
iş bu durumdaysa gerekenleri gereken kişiler yapmalıdır...:D

manifesto

Yasaklı
Evet benim kanımcada misyoner diye adamları CADI ilan etmek anlamsız

Her inananın inancını anlatma ve yayma hakkı vardır.
Bu biz göre batıl bir din de olsa artık insanlığın ulaşmış olduğu medeniyet çizgisinde bunları engellemenin veya yasadışı ilan etmenin akli ve mantıki hiçbir gerekçesi yoktur

Din bir kabuldür.
İster islamı ister başka bir dini kabuşl etme insanın özgür iradesinin işidir
Dinde zorlama yoktur derken bu kelimenin kastettiği mana ve istikamet iyi anlaşılmalı..

Bir hristiyan bir yahudi yada bir budist brahman yada başka bir inançdan olan insan kendi inancını anlatma hakkına sahiptir.

Aksi halde islami tebliğin ve irşadın önünü tıkamış ve menfatçi davranmış oluruz

O yüzden ülkemizdeki misyonerlere eşkiya veya terörist veya bölücü yıkıcı fitneci insanlar olarak bakmak yanlış.
Onlara karşı daha fazla hoşgörülü olmalıyız

kemalali

Profesör
Evet benim kanımcada misyoner diye adamları CADI ilan etmek anlamsız

Her inananın inancını anlatma ve yayma hakkı vardır.
Bu biz göre batıl bir din de olsa artık insanlığın ulaşmış olduğu medeniyet çizgisinde bunları engellemenin veya yasadışı ilan etmenin akli ve mantıki hiçbir gerekçesi yoktur

Din bir kabuldür.
İster islamı ister başka bir dini kabuşl etme insanın özgür iradesinin işidir
Dinde zorlama yoktur derken bu kelimenin kastettiği mana ve istikamet iyi anlaşılmalı..

Bir hristiyan bir yahudi yada bir budist brahman yada başka bir inançdan olan insan kendi inancını anlatma hakkına sahiptir.

Aksi halde islami tebliğin ve irşadın önünü tıkamış ve menfatçi davranmış oluruz

O yüzden ülkemizdeki misyonerlere eşkiya veya terörist veya bölücü yıkıcı fitneci insanlar olarak bakmak yanlış.
Onlara karşı daha fazla hoşgörülü olmalıyız

Niyetinizi ortaya koydunuz. Tabii gençleri Hiristiyan yapsınlar bölücü görmeyelim. Menfaatçilikmiş daha neler. Kardeşlerde cevap verecektir İnşallah.

Kafire misyonere asla hoşgörü yok .

manifesto

Yasaklı
İnşallah. Kafire misyonere asla hoşgörü yok .
Ne o sen peygambarden daha mı müslümansın
Onun hoşgörü gösterdiği insanlara sen ne hakla bağnazca bir tutum sergileyebilirsin ki
Oh ne ala
Sen avrupayı baştan başa CAMİ LER ile donat ülkende bir kilise tamir edildimi bir incil dağıtıldımı kıyameti kopar
Bu menfaatçilik değil de ne
Dinin menfaatleri kafiri dahi inanmadığı için hor görmeyi yasaklar..

Bir kimse inanmadığı veya başka bir inanca sahip olduğu için ne düşmanımızdır nede ona husumet besleriz
Bizim husumetimiz ancak ALLAH Paeygamber Kur'an ve Vatan düşmanları içindir

kemalali

Profesör
Ne o sen peygambarden daha mı müslümansın
Onun hoşgörü gösterdiği insanlara sen ne hakla bağnazca bir tutum sergileyebilirsin ki
Oh ne ala
Sen avrupayı baştan başa CAMİ LER ile donat ülkende bir kilise tamir edildimi bir incil dağıtıldımı kıyameti kopar
Bu menfaatçilik değil de ne
Dinin menfaatleri kafiri dahi inanmadığı için hor görmeyi yasaklar..

Bir kimse inanmadığı veya başka bir inanca sahip olduğu için ne düşmanımızdır nede ona husumet besleriz
Bizim husumetimiz ancak ALLAH Paeygamber Kur'an ve Vatan düşmanları içindir
Tövbe haşa bu nasıl benzetme.
Yazdıklarımdan alakası olmayan görüşler çıkarıyorsun. Ben Hiristiyanlara yaşama hakkı tanınmasınmı diyorum. Bir tek Hiristiyanın bile olmadıgı yerlere kilise yapıyorlar. Sen kalk Kuran Kursunu yık. Düşmanımızında hakkına el uzatmayız. Kafir Müslümandan üstün olamaz. Misyonerlik faaliyetlerine karşı olmak menfaatçilikmiş :O :O :O Misyonerler Vatan İslam düşmanı değilmiş. Heral de bu yazdıklarımda terbiyesizlik oluyor. Bu diyalogcuların daha ne rezaletlerini görecegiz. Bir incilmi dagıtıyorlar Parklarda yolkenarlarında büstürü incil dagıtsınlar.

kemalali

Profesör
Fatih Sultan Mehmed Han Ayasofya Kilisesini Camiye cevirip Kıyamete kadar Cami olarak kalmasını vakfetti.

Hiristiyansa Müslüman mahallesinde salyongoz satmasın.

Tarih boyunca kiliselerine karışmadık.

Misyonerlik başka; bir avuç hiristiyanın kiliseye gitmesi başka.

Misyonerlik faaliyetlerini meşru kabul etmek İslama ihanettir.

Düşmanız ama adaletli, merhametli düşmanız.

Ayan beyan gördik ki bu diyalogcuların maksadı Hiristiyanlaştırmanın önünü açmak.

Evet şuçluyuz tepkimizi yeteri kadar koyamadık.

Anket şıkları yanlış nasıl olsa İslamiyete zarar veremezler Müslümanlara zarar veriyorlar.

Masmavi_

Paylaşımcı
Efendim malum Malatyada misyoner olduklarını iddia ettikleri insanlara karşı vahşi bir cinayet işlendi
Şimdi ben kendime ve size şu suali yöneltiyorum

Bir inanan inandığı dini tebliğ ve irşad etme hakkına sahipmidir?
Yani bir hristiyanın ülkemize gelip kendi inancını yayması isteği meşrumudur?
MEŞRUDUR, KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE TABİKİ.Bizde gidip başka ülkelerde yapalım aynı faliyetleri.

manifesto

Yasaklı
MEŞRUDUR, KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE TABİKİ.Bizde gidip başka ülkelerde yapalım aynı faliyetleri.
Evet bende senin gibi düşünüyorum
Hem kendin aynı şeyleri yap hemde başkaları yapınca vatan millet din elden gitti diye bağır çağır
iyiki almanyada falan bizim bu bağnaz düşüncedeki insanlar gibi almanlar fazla değil
Eğer öyle olsalardı heralde islami çalışmaların hepisini birden yasaklar devlet millet ve alman halkı için bir tehlike olarak ilan ederdi.

Masmavi_

Paylaşımcı
Evet, malesef Almanya da veya herhangi bir ülkede cami yapılınca seviniyoruz, onlar Türkiyede dini bir konuda talepleri olunca yanlış anlaya biliyoruz. Ülkemizdeki yabancıların yasadışı eylemlerine izin vermeyelim ama onların yerine kendimizi koyalım, azınlık hissi içinde , dışlanmışlık hissi içinde yeraltına itmeyelim onları. Bunu özellikle irticacı olarak nitelendirilen insanlar çok iyi anlamalılar. Malesef başka dinden insanlara en çok tepkide bu kesimden geliyor. Halbuki onların hakkını korumak adına kendilerininde bir çok kazanımları olacak ve batının desteğide alıncak belki.