Milli Eğitim'de korsan tayin | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Milli Eğitim'de korsan tayin

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
Milli Eğitim bu korsan tayini konuşuyorİzmir'de daha önce adı sorularını hazırladığı sınava girip 99 puan almasıyla duyulan Tarık Uğur, bir kez daha gündeme geldi.


Okul müdürü olduğu sırada, görevlendirmeyle kendi branşı olan sınıf öğretmenlerinin atamasından sorumlu İl Müdür Yardımcısı olan Uğur'un, bakanlığın atama sistemi olan 'MEBBİS'e girip ilk önce Halk Eğitim Merkezi'nin 2 olan öğretmen kadrosunu3'e çıkardığı, ardından da Vali Mustafa Toprak adına elektronik imza atıp kendi tayinini, bu kadroya yaptığı ileri sürüldü. Skandalın ortaya çıkmasının ardından bakanlık soruşturması başlatıldı ve yapılan bu atama bir ay sonra 'sehven' yapıldığı söylenip geri alındı.
KENDİSİ İÇİN KADRO AÇIP, VALİ ADINA TAYİNİNİ YAPMIŞ
Sınıf öğretmenlerinin atamasından sorumlu Müdür Yardımcısı Tarık Uğur'un, valiliğin Müdür Yardımcısı olarak tekrar görevlendirme yapmaması ihtimaline karşı, ilk olarak, Milli EğitimBakanlığı'nın kendi kullandığı ve şifreyle girilen sistemi 'MEBBİS' üzerinden, evinin bulunduğu Balçova Halk Eğitim Merkezi'ndeki öğretmen kadrosunu, 2'den 3'e çıkardığı, ardından da aynı bakanlık sistemi üzerinden atamasını, açılan bu yeni kadroya yaptığı ileri sürüldü. Bu işlemde Tarık Uğur'un vali adına elektronik imza kullandığı öne sürüldü.
ÜÇ YERDE GÖREV YAPTIĞI GÖRÜLÜNCE
Atamanın üzerinden bir süre geçtikten sonra, geçen Haziran ayında tayin işleminin farkına varan Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları, bu atamayı gerçekleştiren Tarık Uğur'un halen kadrosu bulunan Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu Müdürlüğü'nden de istifa etmediğini belirledi. Sistem üzerindeki bu skandal atamanın ortaya çıkıp İl Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ile Vali Mustafa Toprak'ın da olaydan haberdar olmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı. Müfettişlerinin, soruşturması sırasında, atamadan bir aysonra bu kez işlemin 'sehven' yapıldığı ibaresi sisteme konup tayin de iptal edildi.
Öte yandan Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının görevlendirmesinin uzatılmayacağı, hepsinin değiştirileceği haberlerinin ardından söz konusu atama işleminin gerçekleştiği, Uğur'un evine yakın, çalışma şartları rahat bu göreve atandığı iddia edildi.
DEĞERLENDİRMEDEN DE TAM PUAN ALMIŞ
Bu arada sorularını hazırladığı yönetici ataması sınavında 99 puan alan Tarık Uğur'un, yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre yapılan değerlendirmede ise 100 tam puan aldığı ortaya çıktı.
Uğur'un, başarılı bu sonuç sonrasında da, geçen Eylül ayında kendi tercih ettiği Güzelbahçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü olduğu, ancak yine görevlendirmeyle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına atandığı da öğrenildi.
 

kebîkec

Paylaşımcı Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Eyl 2007
Mesajlar
7,753
Puanları
113
Korsan kısmı neresi anlamadım :(
 

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
Olmayan kadroyu ayarlayıp sonra istediğinin tayini sistemden değil şahıs eliyle ...
 
Üst