'Medet kurtar Ey Şeyhim' sözüne Osmanlı Aliminden cevap

İlim Talebesi

Yasaklı
Alusi , (Osmanlının sınırlarında bulunan) Irak (Bağdat)'da doğdu.
Osmanlı Döneminde yaşadı.
İstanbula gelip Devlet adamlarıyla görüştü.
Ruhul Meani adlı tefsiri meşhurdur.

إِنَّ النَّاسَ قَدْ أَكْثَرُوا مِنْ دُعَاءِ غَيْرِ اللَّهِ تَعَالَى مِنَ الْأَوْلِيَاءِ الْأَحْيَاءِ مِنْهُمْ وَالْأَمْوَاتِ، وَغَيْرِهِمْ، مِثْلُ: يَا سَيِّدِي فُلَانُ أَغِثْنِي، وَلَيْسَ ذَلِكَ مِنَ التَّوَسُّلِ الْمُبَاحِ فِي شَيْءٍ، وَاللَّائِقُ بِحَالِ الْمُؤْمِنِ عَدَمُ التَّفَوُّهِ بِذَلِكَ، وَأَنْ لَا يَحُومَ حَوْلَ حِمَاهُ، وَقَدْ عَدَّهُ أُنَاسٌ مِنَ الْعُلَمَاءِ شِرْكًا، وَإِنْ لَا يَكُنْهُ فَهُوَ قَرِيبٌ مِنْهُ، وَلَا أَرَى أَحَدًا مِمَّنْ يَقُولُ ذَلِكَ إِلَّا وَهُوَ يَعْتَقِدُ أَنَّ الْمَدْعُوَّ الْحَيَّ الْغَائِبَ أَوِ الْمَيِّتَ الْمُغَيَّبَ يَعْلَمُ الْغَيْبَ أَوْ يَسْمَعُ النِّدَاءَ، وَيَقْدِرُ بِالذَّاتِ أَوْ بِالْغَيْرِ عَلَى جَلْبِ الْخَيْرِ وَدَفْعِ الْأَذَى، وَإِلَّا لَمَا دَعَاهُ، وَلَا فَتَحَ فَاهُ، وَفِي ذَلِكُمْ بَلَاءٌ مِنْ رَبِّكُمْ عَظِيمٌ

İşte tefsirinde şöyle der :

-Günümüzde bazı insanlar çokça diri veya ölü olan evliyalara 'Ey Falan Efendim beni kurtar'' diyerek istiğase yapıyorlar.Fakat bu mübah olan bir tevessül şekli değildir.Alimlerden biçok kimseler bunu Şirk saymıştır.
-Bunu yapanların -Evliyaların gaybı bildikleri ve çağrıları duydukları ,eza ve cefaları engelledikleri-itikadında olarak yaptıklarını düşünüyorum.Zaten öyle düşünmeseler bu şekilde -beni kurtar- demezlerdi.
-Fakat bundan şiddetle kaçınmak gerekir.Taleb ve İstekler ,yardımlar Evliyalara değil ancak Allaha yapılmalıdır.

(Ruhul Meani,Maide Suresi ,Allahtan korkun ayeti tefsiri ilgili kısım)