Masallar yerine biraz'da Allah'a kulak verelim...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
parmak kaldırmam, parmak basarım....ehli sünnet in ne olduğu ortadadır,,,,gizli saklı bir şeyde değildir... birilerinin kendilerini ne olarak tanıttıklarından ziyade, o inançlarının, belli olan ehli sünnet inancına yani islama uyup uymadığındanne olduğu anlaşılır....

kilicarslan

Kıdemli Üye
Ehli sünnetin halledilmemiş hiç bir meselesi yoktur.... bütün meselelerde icma olacak diye bir şey yok.. mezhebler bu yüzden var... ehlisünnet içerisinde bir ayrım yok....ben hanefi bir imamın arkasında namaz kılabiliyorken, hanefi bir imamda şafii bir imamın arkasında namaz kılabiliyor... diğer batıl mezheblerin iitkadi problemleri var, sorunda burada zaten....

her halde halledilmis dediginiz bundan birkac yüz yil öncesinin meseleleriydi. Yeni yüzyillar yeni meseleler getirdi ancak ictihad kapisi bir kere kapaliysa nasil cözümler gelsin ?

Icma olustu demek gercekten abesle ictigaldir. Biri kadin eli degerse abdest kacar derken digeri kacmaz diyor bu nasil icma?

Mezhepli olmakta elbette bir sakinca yok ancak mezhebi kutsamak adina böyle iddialar ipin ucunun kacmasina neden oluyor.

lafons7275

Kıdemli Üye
hanefi´nin delili daha kuvvetlidir. Kadin necis degildir.

Sen ne anlarsın ki delilden.

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Sen ne anlarsın ki delilden.

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.

Yukarda yaptiginiza bildigim kadariyla mealcilik diyorlar. Az buz laf edilmedi forumda mealciler icin.
Ilgili ayeti kerime de 4:43 :
Kadina dokunmaktan degil " cunub" olmak dan bahsediliyor. Ikinci bölümdeki "lamestum" da cunub olmaya atif ediliyor. Tefsirlerde de böyle anlatiliyor.

Siz hanefiye göre degil de Safiye göre amel etmekte elbett serbestsiniz.

Bu detaylara girmeye aslinda gerek yok, konu bu degil zaten.

lafons7275

Kıdemli Üye
Yukarda yaptiginiza bildigim kadariyla mealcilik diyorlar. Az buz laf edilmedi forumda mealciler icin.
Ilgili ayeti kerime de 4:43 :
Kadina dokunmaktan degil " cunub" olmak dan bahsediliyor. Ikinci bölümdeki "lamestum" da cunub olmaya atif ediliyor. Tefsirlerde de böyle anlatiliyor.

Siz hanefiye göre degil de Safiye göre amel etmekte elbett serbestsiniz.

Bu detaylara girmeye aslinda gerek yok, konu bu degil zaten.

Meal okumayın tefsir okuyun sözümüze katılıyorsun o halde...

Yahayy

Kıdemli Üye
Müslüman alemi ne zaman organize olup bir konsensüs sağlamış, ne zaman bir sistemli birliktelik olmuş da İcma denilmiş.
İcma-i Ümmet felsefe olarak mantıklı bir hareket noktasına dayansa da, tarihsel kullanılış şekli bakımından ümmete atılmış okkalı bir kazıktan öte gitmemiş. Sadece kendini fikrini beğendiğin 3-5 kişinin fikrini beyan edip bu konuda İcma var denilebiliyor,
ne zaman bir İcma belgesi imza edilmiş, kimler bu karara katılmış, kimler muhalefet şerhi koymuş, kimler itiraz etmiş,
böyle bir belge tarihte mevcut değil, her işte olduğu gibi, zihinlerde oluşturulmuş sanal bir bellekten ibaret bu da.

Bugün şeriat şeriat diyenler inanın, alın devleti naparsanız yapın diye teslim edilse
Gümrük, Ticaret, Medeni Hukuk, Eğitim, Belediyecilik aklınıza gelebilecek her alanda donup kalırlar.
Çünkü kabası bile bitmemiş inşaat içinde kışın ortasında ilkokul talebelerine eğitim vermekten öte gitmez işleri.
İcma dedikleri kendi icmaları, halbuki genele şamil olduğunu sananlar,
gerçeklerle yüzleşip kitleye kendilerini ifade etmek istediklerinde görecekler ki, toplumun yüzde 2, 3'ünü ancak oluştururlar,
gerisi bunların İslam'dan bunu anladıklarını bile düşünmüyor, gerçeklerle yüzleşinde görecekler.
Zaten hak üzere iddiaları olsa bunların dünya üzerinde geçerli bir İslam devleti olur, hani nerede?
Demek ki hak üzere bir topluluk bile yok demek ki, bir tane bile İslam ülkesi yok ortada.
He var pardon şerri şerife en uygun devlet Afganistan, hani şu 70 lik dedelere 12-13 yaşında kızların helâl olduğu için mehir(!)
karşılığı nikahlandığı (satıldığı) Afganistan.

lafons7275

Kıdemli Üye
Müslüman alemi ne zaman organize olup bir konsensüs sağlamış,

ne zaman bir sistemli birliktelik olmuş

İcma-i Ümmet ümmete atılmış okkalı bir kazıktan öte gitmemiş.

Bugün şeriat şeriat diyenler inanın, alın devleti naparsanız yapın diye teslim edilse Gümrük, Ticaret, Medeni Hukuk, Eğitim, Belediyecilik aklınıza gelebilecek her alanda donup kalırlar.

Zaten hak üzere iddiaları olsa bunların dünya üzerinde geçerli bir İslam devleti olur, hani nerede?

Demek ki hak üzere bir topluluk bile yok demek ki,

Ateist bile bu dini bu kadar kötüleyememiştir. Özellikle kırmızılı kısımları bir daha okuyun.

Şimdi bu eleştiriler aslında arka planda kimi hedefliyor? Allah bir din yolluyor ama haşa beceremiyor.

Yahayy

Kıdemli Üye
Ateist bile bu dini bu kadar kötüleyememiştir. Özellikle kırmızılı kısımları bir daha okuyun.

Şimdi bu eleştiriler aslında arka planda kimi hedefliyor? Allah bir din yolluyor ama haşa beceremiyor.

Allah'ın dini ile alıp veremediği olanlar, indirilmiş dini beğenmeyip kendilerine hevalardan din, helvadan putlar yapanların derdi bu, benim neden derdim olsun.
Neresi yanlış sen onu söyle.
Nerde İslam devleti mevcut mu şuan?
Osmanlı İslam devleti miydi?
Emevi İslam devleti miydi?
Abbasi İslam devleti miydi?

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah'ın dini ile alıp veremediği olanlar, indirilmiş dini beğenmeyip kendilerine hevalardan din, helvadan putlar yapanların derdi bu, benim neden derdim olsun.
Neresi yanlış sen onu söyle.
Nerde İslam devleti mevcut mu şuan?
Osmanlı İslam devleti miydi?
Emevi İslam devleti miydi?
Abbasi İslam devleti miydi?

Allah bu ümmeti meth etti mi?

3:110 -
Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten vazgeçirmeğe çalışır ve Allah'a inanırsınız.

Müslüman alemi ne zaman organize olup bir konsensüs sağlamış,

ne zaman bir sistemli birliktelik olmuş

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah bu ümmeti methediyor ama yahayy gibi müslümanlara göre Peygamberimiz vefat eder etmez ümmet iktidar için dünya için birbirine giriyor.

Ve yine yahayy gibi müslümanlara göre hak yolda bir ümmet yokmuş.

Kendi sözleri:

Demek ki hak üzere bir topluluk bile yok demek ki,

Şimdi sorarım yahayy gibi müslümanlara; Allah haşa bu ümmeti methederken Peygamberimizin vefatından sonra olanları bilemedi mi de bu ümmeti meth etti?

Yahayy

Kıdemli Üye
Hak yolda olan nice ümmetler var.
Nice Allah'a yakın Mukarreb kullar şuanda da yaşıyor, daha önce de yaşadı.
Ama sizin temellerini harcını, çimentosunu atalarını kutsamak,
hatta bir level daha atlatıp rab haline getirmeyi din diye insanlara anlatmanız olayın püf noktası.
Güzel kardeşim imanlı imansız avına çıkmaktan burnunuzun ucunu göremiyorsunuz,
Türkiye'yi bir düşün bakalım bırak normal halkı,
Kur'anın tamamını okumamış hafız var hatta iddia ediyorum, yüzde 90'ı okumamıştır.
Sen bu adama istediğini yaptırırsın,
din diye sirk oynatırsın onu bile din sanar.

Allah inanan halis kullarını tabi över her devirde olmuştur, hangi ümmet olursa olsun.

Ama aynı onları söyleyen Allah peygamberine şunu da dedirtiyor, bunu nereye koyalım.

,
Diyanet Vakfi:Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler.

Sen Kur'anı terketmiş bir millete sirk gösterini Allah'a ibadet diye yutturursun kardeş,
Sirk dedim aklıma geldi bak tıpkı bu seyyidimiz gibi, İsmailağanın gülü.
Al sana sirk... hemde peygamber torunu, ben Öv elvadi diyen birinin başrollerde olduğu bir sirk gösterisi.
Bunlar biz öz ehli sünnet, biz peygamberinin torunu diyen adamlar, al sana birlik.
Sen bu adamı hocam, seyyidim diye getir benim kaşıma bir toplantıda birliği o zaman konuşuruz..

https://www.youtube.com/watch?v=z1Wva1lllAA

lafons7275

Kıdemli Üye
Ama aynı onları söyleyen Allah peygamberine şunu da dedirtiyor, bunu nereye koyalım.

,
Diyanet Vakfi:Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler.

Sen önce şu sorumu cevapla sonra ben sana gösteririm..

Peygamberimiz sav. "KAVMİM" derken Mekke müşriklerini mi kastetti yoksa kendinden sonraki müslümanları mı kastetti?

Yahayy

Kıdemli Üye
Sen önce şu sorumu cevapla sonra ben sana gösteririm..

Peygamberimiz sav. "KAVMİM" derken Mekke müşriklerini mi kastetti yoksa kendinden sonraki müslümanları mı kastetti?

Kendi ile muhatap olan tüm ümmetini.
Şuanki ümmetinin Mekke müşriklerini aratır bir hali mi var.
Günümüzde Mekkeli müşriklerin icad ettikleri putların en az 100 katı put icad edilmiş, hem de müslümanım diyenler tarafından.
Müslümanım iddiasındakiler arasında Kur'an okuma oranı 1/ 100.000 filandır sanırım, belki daha da az, sen etrafına hiç bakmıyor musun?
Gel buraya ben sana hafız fabrikası göstereyim yeşil cami, sadece Kur'an okuma robotu yetiştiriyor, onlarca etrafımda orada okumuş adam var,
hafızlığını bitiren de, yan yana gel 2 satır konuşamazsın, paçalarından akar cehalet, ne Kur'anı, bu adam ezberlemiş ama sadece lafzını ezberlemiş
bir Mp3 çalardan farkı yok, açıp hayatında ahmed mehmed'in anlattığı değil Kur'an ne diyor baktın mı, cevap hüsran? Nerede Kur'an okuyan,
Kur'an terkedilmiş güzel kardeşim, ortada Kur'an dini filan yok, hikayeden ibaret. Tasavvuf, tarikat almış başını gitmiş zaten tamamen apayrı bir din yaşıyorlar.

Kendini kandırma boşuna, insanlar zevk aldıkları, haz aldıkları şeyi yapıyorlar, Allah'ın muradı, hakkı filan kimsenin umurunda değil,
herkes kendi Rabbinin peşinde.

lafons7275

Kıdemli Üye
Kendi ile muhatap olan tüm ümmetini.
Şuanki ümmetinin Mekke müşriklerini aratır bir hali mi var.

Mahşer günü Allaha hesap sorarsın, ey Allah sen bu ümmeti methettin ama bu methettiğin ümmetin mekke müşriklerini aratır haldeydi. Sen nesini beğendin bu ümmetin de methettin?

Yahayy

Kıdemli Üye
Mahşer günü Allaha hesap sorarsın, ey Allah sen bu ümmeti methettin ama bu methettiğin ümmetin mekke müşriklerini aratır haldeydi. Sen nesini beğendin bu ümmetin de methettin?

Allah bu kadar uydurma, saptırma ve hileye rağmen kendini dinini sebat, sabır ve inatla kor ateş gibi elinde tutan,
tevhid ehli azınlık Mü'minleri methediyor ve ekliyor,
İnsanların çoğu akletmez,
çoğu hamdetmez,
çoğu şirk koşmadan iman etmeyi başaramaz vs uzayıp gider...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

Yahayy

Kıdemli Üye
Belki onlar doğrusunu yapıyordur da biz yanlışı doğru bildiğimiz için onların doğru yaptığı şey bize yanlış geliyordur

Siz de bu gruba dahil misiniz?
Aynen öyle Rabbim Allah'ın vahiy ile bana bildirdikleri, başka her hangi bir beşeri kaynak, metin, akıl, mantık, heva, heves... Her türlü kriterin üzerine ve tercih edilemezdir.

Takiyüddin

Yasaklı
bu adamı dinlediğimiz vakit, haşa, Allah a kulak vermişmi oluyoruz....
ayda yılda bir güzele çok yakın söz ettin, demek oluyormuş... Bununla beraber, emin ol "bizim dediğimiz allahın dediğidir" demek istemiyorlardır. sadece kelamda, zahirinde pürüz var.

Bununla beraber videodaki şahsı küçümsemeyin sizden belki daha gayretli ve hayırlıdır... Tartmadan bilemezsin, tartısı yok gerçi... Gerçi önemli olan kaç kilogram gelindiğinin karşılaştırılması değil, "ağırlıkların bilinmezliği" ile ondan çıkaralacak ders ve yoldur.

Sadece sizin doğru olduğunuzu düşündüğünüz ve onun yanlış olduğu düşündüğünüz yerlere odaklanmak faydalı değildir. Belki sizin yanlış olduğunuz bazı yerlerde doğruduralar kendileri...

Allah bu ümmeti meth etti mi?

3:110 -Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten vazgeçirmeğe çalışır ve Allah'a inanırsınız.
Bu tam methetme değil, "rezil olanlar içerisinde üstün çıkan, içlerinden en iyisi sizsiniz" demek oluyor. Öyle kabul etseniz bile, göklere çıkarma değil artık bunu anlayınız. zamanı geldi geçiyor.

Vahdet-i Vucud diye bir saçmalık türeten Arabi'den, Beyazıt'tan bi cacık olmaz dediğinizi hiç duymadık. Halbuki bu panteist pagan inancını ehli sünnetiz diyen kimse tarafından bile kabul görmemiş.
yahayy kardeşim, yaşayan panteistler, onların kültürlü okumuş olanlarının ibni arabinin vahdeti i vucut düşüncesiyle araları bozuktur, beğenmezler. panteistticiler "ibarettir" derler, ibni arabi'ciler "ibaret değildir" derler. benim duyumlarım böyle.