Marketlerde neler varsa satmaya başlayacağız

ihvanistanbul

AkhenAton
Devlet tabii ki satar kitleri satar fabrikaları satar limanları satar sonra döner dolaşır domates satar

bi husben

Kıdemli Üye
sırtında kambur olan yerleri elbette satar
gelip size soracak hali yok herhalde satayımmı dıye

alanyali07

Kıdemli Üye
Devlet önce sektörlerin temelini sağlamlaştırır. Temeli düzeltir.
16 senedir tarıma ve üretim politikasına dair yaptıkları elle tutulur başarıya ulaşmış tatmin vermiş 3 tane proje yok.
her gelen tarım bakanı deneme tahtası gibi kısa vadeli yama çözümler üretme peşine girdi.
Mehdi eker TAR-GEL projesi yaptı, biz gıda mühendisleri ve ziraat mühendisleri bu proje yürümez dedik o zamanlar..
çünkü sadece reklam amaçlı ve AB'den para almak için yapıldı.
milyarlarca dolar harcandı o proje için..
sonra ne oldu? proje sessiz sedasız sonlandırıldı.

Mehdi birşey yapamadı gitti..
yerine kutbettin arzu geldi..tarımla ilgisi yoktu..
Faruk çelik geldi..tarımla ilgisi yoktu..
eşref fakıbaba geldi..tarımla ilgisi yoktu..

ülkede tarım politikası ehil olmayanlara emanet edilince niçin bu kötü sonuçları beklemek sürpriz olsunki ?

şimdi de, tanzim satışlar, varolan tarım ve üretim sorunundan kaynaklı fiyat artışlarına "yama" çözümlerdir. devlet bu sebzeleri bedava da dağıtabilir. buna vatandaş daha çok sevinir mi? sevinir.. ya da tarladan 2tlye aldığını 1 tlye de satabilir ? vatandaş yine sevinir ?
ama bunların hepsi geçici ..bu sevinçler bir çözüm getirmez..
bu yama çözümün arkasından , yıllardır yapılması gereken politikalar yapılmazsa yamalar patlar ve yamayla kapatılmayacak sorunlar çıkar.
Bunu öngörmek için kahin olmaya gerek yok.

tengiz

İhvan Forum Üye
sırtında kambur olan yerleri elbette satar
gelip size soracak hali yok herhalde satayımmı dıye

kambur:ROFLMAO:

Soru net; Verimli topraklarda İthal buğday v.b. temel gıda maddesi oluyor da. İthal personel niye olamıyor? kalifiye personel ithal edilsin 100 $ mayışla çalışacak çook personel var rus veya orta asya türki cumhuriyetlerde.
Bu ülkede toprak-su-güneş var. Buğday ithal ediliyorsa. O zaman buğday gibi daha kaliteli daha ucuz kamu işcisi ithalde edilebilir. Bu ülkeyi batıran zihniyeti daha ne kadar daha taşıyacak bu derin millet ''enayimiyiz vergi veriyoruz'' F. Altaylı???
Hatta emekli maaşlarınıda eşitlemek lazım. Yeni emekliler daha az prim ödemişlerin yarısı maaş alıyor. Yunanistanda maaşları düşrdüler. Böylece nerden baksanız 100 -200milyarlık bir tasarruf kaynak oluşur. Eşit çalışmaya eşit maaş olmalıdır. İngilizterede bile oğretmen asgari ücretin %5 fazlası mayış alıyor. yok öyle 2 sene çalışana 20 bin maaş. kamuda 15 sene çalışanı emekli edip fazla fazla emekli maaşı. yeni emekliye 800 lira maaş. komizm öcü neden öcü işte bu sebepden. :ROFLMAO: 100 dolara öğretmen var manken gibi.

Son düzenleme:

bi husben

Kıdemli Üye
Yahu internette veriler var dünya genelinde tarımsal anlamda kaçıncı sıradayız avrupada kaçıncı.Burda öldük bittik diye nara atanlar samimi değil.Veriler gözlerinizin önünde gidin onlara akın sonra gelin konuşun. yok tarım iflas etmiş yok şöyle olmuş veriler öyle demiyor

tengiz

İhvan Forum Üye
Google dayıya yaz hollanda da tarım gör tarım nasıl yapılırmış. 10 da 1 i Türkiyenin c*k kadar topraklı kış ülkesi !!

bi husben

Kıdemli Üye
rakamlar yalan söylemez
tarımın alasını yapıyoruzki dunya klasmanındayız

alanyali07

Kıdemli Üye
Ahaber 'e göre zaten türkiyede hiçbir sorun yok..
Ahaber dozunu fazla kaçırmamak lazım..

1550061224132.png

bi husben

Kıdemli Üye
O dunyada oldugumuz icindir.

Yoksa kendi zeytin agaclarini kesip tunustan zeytinyagi getirmek gibi dahiyane fikirlerle bugunlere gelmemiz bile iyi

Sahimi bende marsta felan zannediyordum

Demekki klasmandayız değilmi kaçyüz ülke içinde ilk 10 lardaysak
tarımla ilgili sıkıntı nerde?

bi husben

Kıdemli Üye
şerefin üzere doğru söyle, elinde ürettiğin bir mal var oda ne bileyim, hadi domates olsun, bu malı, kime satarsın, sana 3 lira verenemi, yoksa 5 lira verenemi...
şimdi ne alaka adullah ben haberle ilgili yazı yazıyorum sen ne soruyorsun
elimde malım olsa en yuksek fıyat verene satarım da ne alaka şimdi

tengiz

İhvan Forum Üye
şerefin üzere doğru söyle, elinde ürettiğin bir mal var oda ne bileyim, hadi domates olsun, bu malı, kime satarsın, sana 3 lira verenemi, yoksa 5 lira verenemi...

redyellow,
Bu soruların ucu serbest ekonomi muciti özal a çıkar.
Liberal ekonomi-kapitalizm-özelleştirme gelişmiş batılı ülkeler ve amerika için iyi bir ekonomik sistem olabilir.
Lakin bizim gibi gelişimini tamamlamış. Veya gelişik gözüküp içi gelişmemiş toplumlarda uzun süre zarfında görüldüğü üzere gelinen durum buğday ithalatıdır. Et ithalatıdır.

Neyse benim değinmek istediğim husus esasında bu değil, ecdat ecdat diyip de kapitalist nasıl olunur? Olunamaz. Açın Prof. Mehmet Genç isimli araştırmacı osmanlı iktisat yazarının kitabını okuyun. Veya google yazıngazeteci ile yapılmış makalesine ulaşın. .Ve osmanlı nın batma nedeninin asıl kapitalizm olduğu altı dolu tezini görün.

Demem o ki, somanlıda devlet pazarda fiyatları belirler idi veya denetlerdi. Atıyorum bu gün pazara gelene kadar üretim maliyetinin 5 katına çıkan ürün en fazla %10 kar ile satılabilirdi o devirde. Yani tarlada 1 lira evde 1,1 lira

Şimdi siz kalkıp 80 lerde serbest ekonomiye geçip sonra kalkıp tacire bu fiyata ürün satamazsın diyemezsiniz. Çünkü zaten bu hıyaneti halka özal yönetimi ve uzantıları yaptı. Her ortama-coğrafyaya her tohum ekilemez. Mesele bu kadar basittir.

Ha bu arada ilginçtir ki, Feribot işletmesi fiyatlarda indirim yapamıyor. Osman gazi köprü işletmecisi bu serbest ekonomide buna izin vermiyor. Dava açıyor.. Rekabet kanuna aykırı diye.. Köprüden daha ucuz diye.. Ucuza feribota bile binemezsiniz bu saatten sonra hangi ürünü hangi fiyata alabileceğinizi yabancılar belirler. Çünkü her şeyiniz ithal oldu. Üretimsizliğin getirdiği nokta burasıdır. Ülke batmaktan beter durumdadır.

Son düzenleme:

Hür Fikir

Paylaşımcı
Bizzat hükümet ve devlet eli ile değilde belediyeler eli ile bu yapılabilir. Amaç fiyatları dengede tutmak, fahiş kar oranlarının önüne çıkmak olmalı. bizim mahallede tansa diye bir market vardı bundan 20 yıl önce ve yanlış hatırlamıyorsam bir belediyeye aitti izmir olabilir. o şekil ucuzluk zincir marketleri mümkündür.

gamsız

Profesör
52441732_306154833587620_3585590993946148864_n.jpg

cemaliii

Kıdemli Üye
Devlet niye satmasın arkadaş kime ne
Devlet şimdi mi satıyor sadece
Et süt kurumu devletin yıllaraca vatandaşa satmadımı buna gıkı çıkmayanın sebze satışına neden gıkı çıkıyor
devlet yapamazda edemezde.İyide sana ne milletin ucuza gıda almasından sana ne sana niye dokunuyor arkadaş.
Devlet satamazmış.
Gidin araştırın bakalım devlet daha neler neler satıyor

Biz eskiden beri devletin et sütte sümerbank kumaş ayakkabı herşey satmasını istiyorduk. Sonra ak parti geldi ve devlet ayakkabı mı satar, et süt kumaşmı satar diye buraları ya özelleştirdi ya kapattı ya işlevini yitirtti.

Ben özelleştirmelere karşı bir insanda değilim. Ama malesef ak parti iyi planlamadan akşamdan sabaha işler yapıyor.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
şimdi ne alaka adullah ben haberle ilgili yazı yazıyorum sen ne soruyorsun
elimde malım olsa en yuksek fıyat verene satarım da ne alaka şimdi
bak ben aracıyım, yani kabzımal ne dersen de, ben, malını bana gönderen üreticinin, onun adına satıp, içinden yüzde 8 komisyon de hizmet bedeli de, onu alıyorum.... yani, 1 lirada satsam, üretici adına, 5 lirada satsam üretici adına, bunuda piyasa belirliyor, arz talebe göre, günlük değişebiliyor, şimdi burda aracı diye topluma sövdürülen bizlerin suçu ne....devlet, tanzimlerde şu an zarar ediyor, kızmıyorum, en azından, toplum yararına zarar ediyor, zincir marketlerde, aynı gün, tanzim satışlardaki ürünlerin aynısını aynı fiyata çektiler, onlarda zarar ediyor veya ettiriliyor bilemem, ve devlet şu an, bu malları, yine aracı dediği kabzımallardan alıyor, işin sıkıntı tarafı şu, bu düşük fiyata satmak, üreticinin binbir zahmetle yetiştirdiği ürünlerin, şu an bile etkisini gösterdi, halde değerini düşürmeye başladı, bu ürünler, kışın yetiştiriliyor ve üretim maliyetleri yüksek, bu kimi etkileyecek tabiki üreticiyi, sonra halciyi sonra pazarcı esnafını...üretici üretmezse, ne olacak, ithalmi edeceğiz, zincir marketlerde baskı yapacak ürünün fiyatını düşürün diye...sonuç, kısır döngü,,,,,bunu anlatmaya çalıştım, çare bu değil,...

bi husben

Kıdemli Üye
bak ben aracıyım, yani kabzımal ne dersen de, ben, malını bana gönderen üreticinin, onun adına satıp, içinden yüzde 8 komisyon de hizmet bedeli de, onu alıyorum.... yani, 1 lirada satsam, üretici adına, 5 lirada satsam üretici adına, bunuda piyasa belirliyor, arz talebe göre, günlük değişebiliyor, şimdi burda aracı diye topluma sövdürülen bizlerin suçu ne....devlet, tanzimlerde şu an zarar ediyor, kızmıyorum, en azından, toplum yararına zarar ediyor, zincir marketlerde, aynı gün, tanzim satışlardaki ürünlerin aynısını aynı fiyata çektiler, onlarda zarar ediyor veya ettiriliyor bilemem, ve devlet şu an, bu malları, yine aracı dediği kabzımallardan alıyor, işin sıkıntı tarafı şu, bu düşük fiyata satmak, üreticinin binbir zahmetle yetiştirdiği ürünlerin, şu an bile etkisini gösterdi, halde değerini düşürmeye başladı, bu ürünler, kışın yetiştiriliyor ve üretim maliyetleri yüksek, bu kimi etkileyecek tabiki üreticiyi, sonra halciyi sonra pazarcı esnafını...üretici üretmezse, ne olacak, ithalmi edeceğiz, zincir marketlerde baskı yapacak ürünün fiyatını düşürün diye...sonuç, kısır döngü,,,,,bunu anlatmaya çalıştım, çare bu değil,...
Kimse zarar etsin istemem elbette emek var ekmek derdi var.Lakin kazaan yine üreten olmuyor maaleysef 1 lira tarladan alınan mallar tezgaha %500 artışla geliyorsa sıkıntı o zaman başlar.