ManevÎ GenÇlİĞİ Kazanmanin Yolu

RaBiA

Asistan
Katılım
8 Haz 2006
Mesajlar
448
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
36
Konum
şehr-i yar
Gençlik gitmişse, “Dem bu dem, fırsat bu fırsat, maddî gençliği zayi etmişsem mânevî bir gençlik ve zindeliği kazandıracak bir âb-ı hayat menbaını buldum” di*yerek bir kenara çekilmelidir. Hayat-ı içtimaiyede iseniz gün*lük hayatınızın en az birkaç saatini berrak ab-ı hayat pı*na*rı olan Nur Risalelerini okumaya ayırmalı ve bunda zevk ve şevkle sebat etmelidir.

Her yaşta ve gençlikte cemiyet içinde hayırlı dostlar ve âhi*ret kardeşleri arandığı gibi, kitaplar âleminde de dolaş*malı; fakat Nur Risaleleri gibi ebedî dostlar bulunup, seçilip ona sarılınca, artık onlarla başbaşa kalmalıdır.

Kur’ân-ı Mucizu’l-Beyandan lemean eden bu imanî ve İs*lâ*mî eserlerle; kalben, aklen ve ruhen tenevvür etmek, ha*ka*ik-i imaniyeyi dem ve damarlarımıza nüfus ettirirce*sine İlâhî bir aşk ve cehdle onları okumak, tahkikî imanın ve yakînî ilmin aşinası olmak, bir ömrü zengin, engin ve me*sut kılma*ya yeter.

Günlük hadisatın alâkadarlığı ile vakitlerimizi öldürme*yelim. Kendimizi küçük kitapların seli altında boğulmaya bırakmayalım.

Şaheser denilen kitapların sayısı o kadar çok ki, onların hepsini tanımaya imkan olmayacak.

Asrımızın dehşetli tehlikeleri içinde boğuşmakta olan be*şeriyette, akıl, kalp ve ruhumuzun gıdasını arayıp bulmakta ve seçmekte son derece dikkat ve hassasiyet gösterelim, ib*ret alalım, düşünelim.

Bize iki cihan saadetini temin eden en lâzım ve elzem olan, ihtiyacımıza cevap verecek eserleri evvela ve en başta okumamızın bugün kat’î bir ihtiyaç olduğunu mülahaza edelim.

Zamanın imtihanından geçmiş, yüzlerce ince eleklerle elenmiş, bütün şaibelerden müberra olduğu aşikar olmuş Nur Risalelerinde bütün bu hususiyetlerin mevcut oldu*ğunu görelim.


Zübeyir Gündüzalp Abimizden...
 
Üst