Malezyadakı egıtım

forover

Üye
Malezyadakı egıtım
Unutmayin DEGISMEYEN TEKSEY DEGISIMDIR.

Bu sozde vurgulamak istenen en onemli unsur her zaman degisime acik olmaktir. Kendimizi surekli her konuda gelistirmeli ve daha iyiye ulasmaya calismaliyiz. Hayatimizdaki hersey kimi zaman farli farkli sekillerde degisim gostermektedir.

Bizde bu degisime ayak uydurmak zorundayiz. Gunumuzde yabanci dil ogrenmek artik lux degil ihtiyac haline gelmistir. Dunyanin konustugu dil olarak ta bilinen ingilizceyi cok uygun fiyatlara , bol pratik sansi ile kaliteli bir egitimle cok kisa zamanda ogrenmek istermisiniz?

Sizde degisime buradan basliya bilirsiniz.Unutmayin MALEZYA yasam kalitesi ile ve egitime verdigi buyuk onemden dolayi da dikkat cekmektedir.

BiZ ELITE POWER HOUSE SDN.BHD. olarak her zaman size yardimci olmak icin burada bulunuyoruz.Bize mail yolu ile yada egitim danismanlarimiza ofis telefonlarimizdan ulasabilirsiniz.

Unutmayin DEGISMEYEN TEKSEY DEGISIMDIR.

Saygilarimla ,

UFUK AKGUN
Executive Director

http://elitguides.t83.net

Ingiliz somurgesi olan Malezya 31 austos 1957 senesinde ingiliz somurgesinden cikip bagimsizligini ilan etmisdir.
Malezya yuksek kalitede egitimi daha uygun fiyatlara okuya bilme imkani sunan, ve bu konuda oldukca iddiali konumda bulunan bir ulkedir.
Dunyanin onde gelen dil kurslari ve dunyaya kendini kabul ettirmis buyuk universitelerin baglantili oldugu Malezya gerek egitimi gerekse de kulturu acisindan ornek sayilabilen ulkeler arasindadir. Ingiltere, Amerika, Kanada, Australiya ve Yeni Zelanda gibi ulkelere gitmeden malezyada egitiminizi tamamlayip saydigimiz ulkelerden diplomanizi alabilirsiniz ya da egitiminizin bir kismini Malezyada diger kismini saydigimiz ulkelerde gorup tamamlayabilirsiniz.
Malezyada egitim aldiginiz sure icerisinde tatil gunlerinizde Malezyanin ve Asya Pasifigin dogal guzelliklerini ve bir birinden rengli kulturlerini gezip gorme sansina sahipsiniz.
Insanlarin guler yuzlu ve etnik gruplarin ic ice ve kardesce yasadigi bu ulkeyi gormek tanimak ve egitim almak istermisiniz?
Biz Elite Power House olarak kaliteli egitimi daha uygun fiyatlar sunan Malezyaya tum halkimizi davet etmekteyiz.
Ofisimiz baskent Kuala Lumpurda bulunmaktadir. Siz Malezyada egitim gormeye karar verdikten sonra kayit islemlerini, Vize islemlerinizi, hava alani transferi, konaklama imkani sunumu ve egitim suresince danismanlik hizmetlerimiz egitiminiz burda sona erene kadar davam edecekdir.

Malezya ve Malezyada egitim hakkindandaki butun sorularinizi e-mail yolu ile bize ulastira bileceginiz gibi anlik anlik ileti adresimizdende bilgi alabilirsiniz.

Malezyada gorusmek uzere.
Tesekkurler.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. MALEZYADAKI EGITIM HAKKINDA GENEL BILGI

Transfer programina sahip olan ulkeler arasinda bulunan Malezya da transfer programi haricinde partnership programida mevcuttur. Egtim kalitesi yuksek olan Malezya okullari dunya siralamasinda ust siralarda yer almaktadir. Malezyada İngilizce bilme orani 95 % tir.
Malezyada 3 ayri etnik grup bulunmaktadir;
- Malaylar ( Malezyanin yerel halki)
- Cinliler
- Hintliler
Malezyada bulunan bu etnik gruplar birbirleri arasinda dunya dili olan İngilizce ile iletisim kurmaktadir. Dunyadaki ulkeler tarafindan yogun ilgiye sahip olan Malezya egitim turizmine onem vermekte ve her gecen yil yabanci ogrenci sayisini arttirmaktadir. Gerek cesitli dil kurslari , gerekse universite egitimi icin yasanan yogunluk surekli olarak buyume gostermektedir. Malezyada egitim alarak , dunyanin onde gelen ulkelerinde gecerliligi bulunan Malezya diplomasina sahip olmakla beraber , partnership programi ile tum egitiminizi Malezyada tamamlayarak Ingiltere , Amerika , Kanada , Avustralya , Yeni Zelanda … gibi ulkelerin saygin okullarindan mezun olma hakkinada sahipsiniz. OSS gerektirmeyen bu sistemler ile dusuk maliyetli ancak kaliteli egitim alabilirsiniz. gecerliliginin yuksek oldugu ulkelerden mezun olunmasi gerek kariyer, gerekse gelecek icin hayati onem kazanmaktadir.

2. UNIVERSITELER

Egıtım dili İngilizce olan Malezya , dunya egitim siralamasinda ust seviyelerde olan Malezya universitelerinin egitim kalitesi yuksek olmakla beraber Asyada en uygun ucretlere sahiptir. Transfer ve partnership programina sahip olmasindan dolayi yasanan yogunluktanda gorulebilecegi gibi bu durum belirttigimiz durumu onaylamaktadir.
Turkiyede lise egitiminin akabinde univeriste egitimi almak isteyen ogrenciler Oss sinavina tabi tutulmaktadir. Ancak Malezyanin bu ciktiya ihtiyacinin olmamasi ogrenci adaylarini bir hayli rahatlatmaktadir.
Turkiyede liseyi bitirdikten sonra Malezyada egitim almak isteyen kisi oncelikle Foundation / Diploma egitimi almali akabinde Turkiyeden daha kisa surede olan universite egitimini tamamlamaktadir.**
Malezyada universite egitimi icin fiyatlar okuluna ve bolumune gore degisim gostermektedir. Bazi okullar ayni bolum icin daha uygun fiyat soylerken bazi okullar daha yuksek fiyat belirleyebiliyorlar. Veya bazi okullarin bazi bolumleri. Her okulda bolumler arasi fiyat farkliligi bulunmasi Malezyadaki sistem icin normal karsilanmaktadir.

2.1 TRANSFER PROGRAMLARI

Transfer programinda , egitim surenizin bir kismini Malezyada , diger kimsini Ingiltere, Amerika , Kanada , Yeni Zellanda , Avustralya … gibi ulkelerde tamamlayip universite diplomanizin egitimini tamamladiginiz ulke ve okuldan alabilirsiniz.
Transfer programinda Malezyada alacaginiz egitim tutarini Malezyanin para birimi olan Ringgit (RM) uzerinden , transfer yapilacak olan ulkede alacaginiz egitim tutari , transfer yapilan ulkenin para birimi uzerinden islem yapilacaktir.
Transfer programinda transfer edilecek ulkeleri secme sansina sahipsiniz. Tarafimizdan sunulan okul alternatiflerinden transfer edilmek istenilen okulu kendiniz secebilirsinz.

2.2 PARTNERSHIP PROGRAMI

Partnetship programinda , dilediginiz bolumde egitiminizin tamamini Malezyada gorerek Ingiltere (Sheffield Halam Univ. , Nottingham Trent Uniuv. , Anglia Ruskin Uni. … gibi) , Avustralya (The Univ. Of Sougth Australia …gibi) , Almanya ( Mannheim Univ. … gibi) Amerika … gibi ulkelerin seckin okullarindan diplomanizi alabilirisiniz.
Partnership programinda , bahsi gecen ulkelerde egitim almak icin gerekli olan maliyet bir hayli fazla olmasindan dolayi Malezyada bulunan bu program daha da goze carpmakta ve dikkatleri ustune cekmektedir. Dolayisi ile yabanci ogrenci sayisinin artmasindaki baslica sebep olan maliyet ve egitim kalitesi Malezyada ozenle gozden gecirilmis ve dunyaca onay gormustur. Asyanin en uygun fiyatli ve yuksek kaliteli egitimini sunan Malezyada, partnership programi ciddi duzeyde rabet gormektedir. Turkiyede gerek denklik sikintisindan dolayi cikan sorunlar gerekse maliyetin getirmis oldugu sikintilar bu program ve calisma ile artik sona ermektedir.
OSS sinavi gerektirmeyen bu programda , oss ye hic girmeden Malezyada egitim alarak denklik sorunu olmayan aksine gecerliligi yuksek olan , bahsi gecen okullardan mezun olabilir , kariyeriniz ve geleceginiz icin onemli bir yukten kurtulabilirsinz.

2.3 EGITIM SIRALAMASINDA DIPLOMA / FOUNDATION’IN ROLU

Turkiyede lise egitimini bitirdikten sonra Malezyda egitim alabilmeniz icin oncelikle egitim yili ve yeterlilik gerekmektedir. Yeterlilik asamasinda Ingilizce bilgisi ve talep edilen bolumun gerektirdigi derslerde alinan basari onemlidir. Ingilizce egitimi eksik olan ogencilere okullar kendileri İngilizce egitimi saglamaktadir.
Ingilizce egitimini tamamlamis olan ogrenci kabul edildigi bolumde egitim alabilmesi icin gerekli olan altyapiya Foundation veya Diploma denmektedir.
Foundation; Egitim alinacak bolume ait olan , kisa sreli hazirlik kursudur.
Diploma aslen Turkiyede 2 yillik yuksek okulla ayni seviye ve gecerlilige sahiptir. Bu egitimi almalarinin akabinde universiteye baslayan ogrenci bazi bolumlerde universitenin ilk senesinin egitimi gormeyip direct ikinci seneden baslayabilir.Boylelikle universitede atlanan ilk yil egitim suresinin kisalmasina neden olmaktadir.
Turkiyede yuksekokul egitimi almis olan ogrenci direk olarak universiteden baslayabilmektedir.

3. INIGLIZCE DIL EGITIMI*

Dunya dili olarak kabul edilen İngilizce , Malezyada egitim dilidir. Ingilizcenin onemini artik herkes bilmektedir. Malezyada İngilizcenin onemi diger ulkelere nazaran daha fazladir. Yukarida da belirttigimiz uzere Malezyada bulunan 3 ayri antik grup aralarinda iniglizce ile iletisim kurmaktadir. Malezyada yer yer kendi dili olan Cinli , Hintli veya Malaylari birbirleri ile İngilizce konusurken gormek olagan bir durumdur.
Turk olarak Malezyada İngilizce egitimi almak diger ulkelerde ayni egitimi almaktan daha kolay ve daha rahattir. Nedeni ise , Malezya Turkleri cok sevmekte ve bir okadar da itibar etmekte. Dolayisi ile bir sorunununuz veya sorunuz oldugunda diger ulkelerdeki gibi “ kisa soru sor “ denmiyor veya cok kisa cevap verilmiyor. Aksine daha uzun cevaplar veriliyor eger İngilizceniz az ise sizi anlamak icin elinden gelen gayreti ve Sabri gosteriyorlar , akabinde size anlatabilmek icin yine ayni cabayi sarfediyorlar.
Malezyada bir cok dil egitimi verilmekte. Ornegin, Cince , İngilizce , İspanyolca , Almanca , Fransizca bunlardan birkaci.
Ingilizce dil egitiminin suresi , İngilizce dil seviyesine gore belirlenmektedir. Is İngilizcesi , TOEFL , IELTS gibi İngilizce programlari disinda , yaz aylari icerisinde bulunan yaz kurslarida mevcuttur. Bazi kurslarda 1 seviye icin 1 ay yeterli oldugu gibi , bazi yerlerde 3 ay , 6 hafta ve hatta 1 seneye kadar cikmaktadir. Dil egitimininde universitelerde oldugu gibi , talep edilen dil’e ve tercih edilen kursa gore fiyatlari ve sureleri degisim gostermektedir. Yine universitelerde oldugu gibi İngilizce dil kurslarininda partnership programi bulunmaktadir.

*ORNEK 1 : Ogrenci Turkiyede bulunan acentamizdan egitim almak istedigi dil hakkinda ve Malezya hakkinda genel bilgileri alarak Ogrenci Bilgi Formunu eksiksiz olarak doldurur. Akabinde acentamiz Malezyada bulunan bas ofisimize formu iletir. Bas ofisimizdeki yetkililerimiz formu inceledikten sonra alternatifleri ve gerekli bilgileri acentamiza iletir. Akabinde acenta ogrenci ile goruserek gerekli bilgileri sunar. Egitim almak istedigi okulu acentamizin yardimi ile secerek gerekli olan belgeleri acnentamiza teslim eder. Acenta gerekli bilgileri ve belgeleri Malezyada bulunan bas ofisimize iletir. Akabinde bas ofisimiz tarafindan on kaydi yapilan ogrencinin belgeleri acentamiza ulastirilir. Okul kayit ucretini ogrenci bizzat kendisi okulun banka hesabina yatirir. Acentamiz ogrenci ile goruserek bavul hazirliklarini ve Malezya hakkinda genel bilgileri verir ve ucak bileti icin yardimci olur. Ucak biletininin bir nushasini bas ofisimize iletir. Turkiyeden ayrilan ogrenci bas ofis yetkililerimiz tarafindan karsilanir.Ogrencinin ailesini havaalaninda arayarak ailesine bilgi verir. Egitim almak istedigi okulu gezen ogrencimiz egitim ucretini okula bizzat kendisi oder. Konaklama icin tercih ettigi yere yerlestirilen ogrencimiz kisa bir sehir turundan sonra istirahat amaciyla kalacagi yere ulastirilir. 3 gun bayonca bas ofis yetkilileri tarafindan itibak suresi gecirilir ve gerek egitim alacagi muhit tanitilir. Egitim aldigi sure icerisinde 7/24 danismanlik hizmetlerimizden yararlanmaktadir. Talep edildigi takirde*** sehir ve ada turlari( malaca , lankawi … gibi ) veya ulkre turlarina (Singapur , Tayland … gibi ) katilabilmektedir. Firmamiz tarafindan donus hazirliginiz bitiren ogrencimiz donus bileti temini icin bas ofis yetkilileri tarafindan yardim edilen ogrencimiz bileti temin ettikten sonra firma yetkililerimiz tarafindan uluslararasoi havaalanina iletilip , gerekli islemlerin yapilmasinin akabinde havaalaninda ogrencimizin ailesi tekrar aranarak bilgilendirilir.

* ORNEK 2: Ogrenci Turkiyede bulunan acentamizdan egitim almak istedigi bolum ve Malezya hakkinda genel bilgileri alarak eksiksiz doldurmus oldugu Ogrenci Bilgi Formu ile birlikte gerekli belgeleri acentamiza teslim eder( transcriptin asli , İngilizce cevirisi ve noter onayi ve/veya yeminli tercuman onayi , diplomanin asli , noter ve/veya yeminli tercuman onayli İngilizce cevirisi , pasaportun tum sayfalarinin fotokopisi ve 1 adet fotograf) . Akabinde acentamiz Malezyada bulunan bas ofisimize formu ve gerekli belgeleri iletir. Bas ofisimizdeki yetkililerimiz formu inceledikten sonra alternatifleri ve gerekli bilgileri acentamiza iletir. Daha sonra acenta ogrenci ile goruserek gerekli bilgileri sunar. Egitim almak istedigi okulu acentamizin yardimi ile secer. Acenta gerekli bilgileri bas ofisimize iletir. Akabinde bas ofisimiz tarafindan on kaydi yapilan ogrencinin belgeleri acentamiza ulastirilir. Okul kayit ucretini ogrenci bizzat kendisi okulun banka hesabina yatirir. Acentamiz ogrenci ile goruserek bavul hazirliklarini ve Malezya hakkinda genel bilgileri verir ve ucak bileti icin yardimci olur. Ucak biletininin bir nushasini bas ofisimize iletir. Turkiyeden ayrilan ogrenci bas ofis yetkililerimiz tarafindan karsilanir.Ogrencinin ailesini havaalaninda arayarak ailesine bilgi verir. Egitim almak istedigi okulu gezen ogrencimiz egitim ucretini okula bizzat kendisi oder. Konaklama icin tercih ettigi yere yerlestirilen ogrencimiz kisa bir sehir turundan sonra istirahat amaciyla kalacagi yere ulastirilir. 3 gun bayonca bas ofis yetkilileri tarafindan itibak suresi gecirilir ve gerek egitim alacagi muhit tanitilir. Egitim aldigi sure icerisinde 7/24 danismanlik hizmetlerimizden yararlanmaktadir. Talep edildigi takirde*** sehir ve ada turlari( malaca , lankawi … gibi ) veya ulkre turlarina (Singapur , Tayland … gibi ) katilabilmektedir. Firmamiz tarafindan donus hazirliginiz bitiren ogrencimiz donus bileti temini icin bas ofis yetkilileri tarafindan yardim edilen ogrencimiz bileti temin ettikten sonra firma yetkililerimiz tarafindan uluslararasoi havaalanina iletilip , gerekli islemlerin yapilmasinin akabinde havaalaninda ogrencimizin ailesi tekrar aranarak bilgilendirilir.

*** Sehir , ada , Malezya ve Ulke turlari extra ucrete tabi olmaktadir.

http://elitguides.t83.net/#/malezyada-egitim/4535400085
progress.gif