"Madem Şeyhsin, Bana Allah'ı İspat Et"

İkinci binin müceddidi imam-ı Rabbani hazretlerinin Mektubat kitabının çeşitli mektuplarından alarak aşağıda bildirelim:

Keramet haktır. Keramet, şirkten kaçıp kurtulmak, marifete kavuşmak, kendini yok bilmektir. Keramet ile istidracı birbiri ile karıştırmamalıdır. Keramet ve keşf sahibi olmak istemek, Allah’tan başkasını sevmek demektir. Keramet, kurb ve marifet demektir. Kerametin çok olması, tasavvuf yolunda yükselirken pek ileri gitmek ve inerken, inişi az olmaktandır. Keramet, yakîni kuvvetlendirmek içindir. Yakîn ihsan olunmuş Velinin keramete ihtiyacı yoktur. Kalbin zikre alışması yanında, kerametin hiç kıymeti yoktur. Evliyanın keşfinde hata olabilir. Keşfin yeri kalbdir. Sahih olan keşfler, hayal değildir. İlham ile kalbde hasıl olur. Hayal karışmış olan keşflere güvenilmez. Evliyanın keşfi, İslamiyet’e uygun olursa, ona güvenilir. Böyle değilse güvenilmez. Evliyanın keşfleri, ilhamları, başkaları için hüccet, senet olamaz. Fakat müctehidin sözü, onun mezhebinde olanlar için hüccettir.

Keşf ve keramet sahibi olmak, derecenin yüksek olmasını bildirmez. Keşfler, tecelliler, tasavvuf yolunun yolcularında hasıl olur. O yolun sonunda olanlar, hayrette ve ibadettedirler.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

ALLAH'A (C.C.) İNANMAYAN BİNBAŞI ...

Şeyhim Es-Seyyid Şeyh Osman Nuri Bağdadi Hz.leri bahçede oturularken bir misafirin geldiği haber verilir. Misafir içeri alınır..
...
...
...

(Şeyh Osman Nuri Bağdadi Efendiye bağlı dervişlerinden birisinin oğlu, bizzat kendisi başka bir forumda bu kıssayı nakletmiştir.. Biz de ordan alıntıladık..)

O Antep li bir binbaşıdır. Daha sonra Şeyhten (KS) ders almıştır.

Şeyh Osman Nuri Bağdadi KS son yüzyılda en çok keramet gösteren velilerdendir. Zamanın kutbudur.

Fakat kendinden sonraki halifesine (Şeyh Ali KAR KS) açıktan keramet göstermeyi yasaklamış, kerameti sohbette sözle yapmasını istemiştir.

Devam eden tarikatında sohbette bir sözle bir çok kişi sorularına cevap bulmaktadır.

Allah CC Şeyh Osman RA dan, halifelerinden, dervişerinden ve tüm Ümmeti Muhammed SAV den razı olsun.

Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın

Bizleri de şefaatlerine nail eylesin

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Keramet çok da makbul görülmüyor mübarekler arasında diye biliyorum... Çünkü keramet verilen kişi kerametini gösterdiği takdirde onun maneviyatından gidiyor bildiğim kadarıyla... Ve anlatılması halinde de elinden alınıyor...

Bu zattan zata değişiyor.

Kiminin açıktan keşif/keramet göstermesi yasakken kimine göstermesi için izin veriliyor

Mesela Ladikli Ahmet Ağa izinliymiş açıktan keramet göstermiş.

Ya da göstermesi gerekiyormuş.

SeTTaR

Profesör
Şeyh Allah'ın izniyle müslüman olmayan yüzbaşının müslüman olmasına vesile oldu.Allah,dostlarından eylesin bizleri.

cemaliii

Kıdemli Üye
muhyiddin arabi hazretlerine keramet göster demişler kalkmış iki adım atmış.hani keramet demişler.bundan büyük keramet mi olur demiş.

yine birgün sohbet meclisinde keramete inanmayan,daha doğrusu her kerameti ve hatta peygamberlerin mucizelerini bile tevil etmeye çalışan bir zat varmış.(bilirsiniz yok aslında ayı parçalanmasının manası şu aslında öyle olmadı gibi bektaşi tevilleri) bizim melamilerdede bu tevilciler çok.ben onlardan değilim.

arabi hz ocaktaki top gibi ateşi adamın kucağına atıvermiş.bir müddet öyle kalmış ateş adamın kucağında ama yakmamış.adam tevili bırakmış keramete inanmış.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Şeyh Osman Nuri Bağdadi KS hazretleri...

Bir gönül yangını, aşıkların önderi, arifler sultanı, karanlıklar nuru, rahmet yağmuru, gönüller sultanı bir Allah CC dostu...

Allah CC ın ümmeti Muhammed SAV ye bir armağanı Şeyh Osman Nuri Bağdadi KS hazretleri.

Dervişlerini görenlerin anlattıklarına göre kendisinden daha ders alır almaz kapıya varmadan kalp gözü açılanlar, herşeyi ayan beyan görenler olmuş...

O zamanlar karanlık zamanlar. Şeyh Osman Nuri Bağdadi KS hazretleri o karanlık zamanlarda bir nur...

Çocuğu hasta olan birisi geliyor kendine. Muska yazmasını istiyor. Hz. Şeyh te yazıyor...

Devlet duyuyor bunu mahkemeye çıkarıyorlar mübareği...

Oğlu Kasım abi "Baba seni hapse atacaklar. Sana sorarlarsa yazmadım de" diyor.

Ama şeyh bu. Hem de Şeyh Osman Nuri Bağdadi KS hazretleri bu. Yalan söyler mi

Mahkemede Yazdım diyor. Hapse atılmasına kara veriyorlar.

Karar açıklanınca mübareğin yüzünde bir sevinç... Oğlu Kasm abi şaşırıyor

"Baba neden seviniyorsun. Seni hpse atacaklar. Mahkeme böyle karar verdi" diyor

Mübarek diyor ki

"Oğlum ne mahkemesi, ne kararı, ne hapsi. Şu an Gavsul Azam Hz. Pir Abdulkadir Geylani KS bana Gavslık rütbesi takıyor ondan sevincim"

Mübareği hapse atıyorlar.

O Zamanlar subaylar uzun çizme giyer, pantolonu da çizmenin içine koyarlarmış.

İçeride bir imam var. Soruyor "Bu kim" diye. Şeyh olduğunu öğrenince (Haşa huzurdan) Hz. Pir Şeyh Osman Nuri Bağdadi KS ile dalga geçiyor.

"Bu nasıl şeyhtir. Kısa pantolon giymiş. Sakalı yok, sigara içiyor" diye. Mbarek hiç ses etmiyr ama üzlüyor tabi

Gece imam rüyada iki Cihan serveri Hz. Rasulallah Muhammed Mustafa SAV i görüyor

Hz. Rasulallah SAV imama

"Sen benim oğlum Osman a ne yaptın. 12 hak tarikat te Osman'a bağlıdır. 12 tarikatın mühhr de Osmanda dır. Osman'a gelmeden bize gelinmez. Git ne yap et Osman'ın gönül al."

İmam kan ter içinde uyanıyor. Sabaha kadar şeyhin başında bekliyor...

Mübarek sabah kalkınca bakıyor imam başında bekliyor.

Daha birşey demeden "Senin şeyh olduğumuza inanman için iki cihan serveri SAV in mi gelmesi gerekiyordu" diyor

Şeyh Osman KS

Hem Seyyid Hem Şerif. Hem anadan hem babadan Hz. Rasulallah SAV torunu Şeyh Osman RA

Tıpkı Gavsul Azam hz. Pir Abdulkadir Geylani KS gibi

Eskiden Bağdat ta seyyidler ve şerifler tören düzenler, geçit yaparlarmış.

Kimisi başına, kimisi beline bez bağlarmış ki seyyid mi şerif mi olduğu belli olsun diye

Mübarek hem başına, hem beline bez bağlar gelirmiş meydana.

Seyyidler ve şerifler

"Açılın, Evliyalar sultanı Şeyh Osman KS geliyor" deyip yol gösterir hürmet ederlermiş mübareğe

Bir gün mübarek eve geliyor

O Sıralar tahminen 40 lı yaşlarda. Evde 90 - 100 yaşlarında bir nene kendini görmeye gelmiş.

"Nene sen 14 - 15 yaşlarındaydın. Damda yatıyordun. O Sırada ricalil gayb erleri zikir ederek oradan geçiyorlardı. Seslerini duydun. Bakmak için eğildiğinde eelin boşluğa düşrü. Az klsın aşağı düşecektin damdan. Ama bir el geldi seni tuttu e yerine koydu"

deyince nene şaşırıyor ve "sen nereden biliyorsun" diye soruyor

"O el bendim nene" diye cevaplıyor Şeyh Osman KS

Şeyh Osman KS... Zamanın kutbu, zamanın sahibi şeyh Osman KS

Kısacası anlatmakla bitmez bir Allah CC dostudur şeyhim Şeyh Osman KA

talib

Kıdemli Üye
Keramet haktır. Fakat mahviyet ve mahfiyet ehli şeyh efendiler keramet ile anılmaktan hoşlanmazlar. Onlar kerametlerini gizlemekte de mahirdirler. Ama bazı durumlar mecbur olununca, Allah'ın bir ikramı olarak keramet zahiren farkedilebiliyor. Büyüklerden birisine hizmet eden iki abi bilirim. Birisi der ki fakir hiç bir kerametini görmedim, tam bir kapalı kutu idi der, bir diğeri de der ki, fakir çok kerametine şahit oldum. Demek ki siz talep etmemişsiniz demiş gören abi :) Keramet beklememek en güzeli. Keramete takılmamakta. Olduğu yerde bırakılmalı. Ama düşünün ki sizden olağan üstü bir hal meydana gelse ne yapardınız. Fakir iki rekat gafilane kıldığımız namazla bile iftihar ediyoruz, kendimizi satmak derdindeyiz, e bir de kerametimiz olsa, daha adam beğenmeyiz dünyada.. Ona sahip olacak bir mürşid lazımdır o yüden.

Bazısı da vardır, kendisinden keramet zuhur edebilecek hiçbir vasfı yoktur da, iki kitap okumakla iş olacak zanneder, aman ya hu ne kerameti der, biz ahirette toplayacağız meyveleri der :) Safım benim :)

Siz bakmayın Allah Dostlarında zahiren keramet görmediğinize, onların her hali keramettir de biz bilemiyoruz. Abilerden birisi demişti, mürşidimiz hz.leri sizi öyle yerlerden geçiriyor ki siz farkında bile değilsiniz.

Çiçekçi Baba hz.lerine nurculardan birisi iki kişi göndermiş. Ne kadar anlattım ise de müslüman olmadı bunlar demiş. İki genç, biri erkek bir kız, gayri meşru ilişki ile hayat süren gezen insanlar. Çiçekçi Baba hz.lerinin huzuruna gelmişler, Len komünist demiş, neden müslüman olmuyorsunuz :) Sizi eşkiyalık yaptığınız sırada polislerin arasından kim kurtardı demiş.. Nihayetinde onlar ayrıldıktan sonra, kızın mayasını çaldık bir kaç güne tutar, sonra delikanlı da müslüman olur demiş. Dediği gibi de önce kız, sonra erkek müslüman olmuşlar.

Manen vazifeli insanlar. Her bir halleri keramet ama göstermezler. Bir iki dışarı sızdığı kadar işte. Tabi derece elde edenlerin gördükleri pek daha fazlasıdır.

Keramet istikamet dengesi başlığında şu yazı kısa ve güzeldir:

http://www.altinoluk.com/dergi/index.php?sayfa=yillar&MakaleNo=d168s027m1