Lego Arabalardan Mühendislik Harikalarına.... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Lego Arabalardan Mühendislik Harikalarına....

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com
SolidWorks ile Lego® bir oyuncaktan fazlasına dönüşüyor...

Çocuklar Lego ® ile hayal güçlerini çalıştırıyor, bir yandan da doyasıya eğleniyor. DS SolidWorks, eğlendirirken yetenek geliştiren Lego® ile oyunu bir üst seviyeye taşıyor. Piyasaya sürdüğü bedava tutoriallar ile yeni nesil mühendislerin doğuşuna yardımcı oluyor.

Farklı renklerde Legolar küçük yaşlarda oynanması en zevk veren oyuncakların başında gelir. Küçük ya da büyük boyutta olduğu fark etmeksizin çocuklar tarafından yaratılan her şey onların hayal güçlerinden bir parça taşır. Düşündüklerini yaratırken çocuklar farkında olmadan geometri ve fizik ile tanışır. DS SolidWorks, eğlendirirken öğreten Legoların hayat boyu sürecek bir tutkunun başlangıcına dönüşmesine olanak tanıyor. SolidWorks CAD üzerinde Lego arabaları ve sofistike robot yapımı üzerine piyasaya sunduğu iki yeni ücretsiz tutorial program ile çocukların mühendisliğe adım atmalarına teşvik ediyor.

Dünyanın en çok kullanılan 3 boyutlu yazılım programı DS SolidWorks’ün ücretsiz olarak sunduğu Lego ve robot tutuoriallarına http://www.solidworks.com/sw/education/robotics-engineering-programs.htm?PID=106 adresinden ulaşılabiliyor. Kullanıcılar bu tutorialları kişisel kullanım için bilgisayarlarına da yükleyebiliyor. Toplam 12 adet olan bu “dersler” içerisinde videolar, parça modelleri içeriyor. Farklı projelerin de yer aldığı bu tutoriallar ilkokul seviyesinden liseye kadar uzanıyor. Son derece açık ve anlaşılır bir dille anlatılan projeler daha önce SolidWorks ile tanışmayan kullanıcılar tarafından da rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Dersler aşamalı olarak daha sofistikeleşirken öğrenciler simulasyon gibi SolidWorks özellikleri içerisine entegre edilmiş yüksek matematik ve fizik prensipleri ile tanışıyor. Öğrenciler fizik ve mühendisliğin temellerini öğrendikçe, SolidWorks yeteneklerini de paralel olarak geliştiriyor.

Obama’dan mesaj var

Konu ile görüşlerini bildiren SolidWorks’ün Türkiye Bölge Yöneticisi Murat Tüzüm: “Çocukların küçük yaşlarda fizik ve matematiğin en temel prensipleri ile tanışması onların ileride bu alanla olan ilişkilerini de belirliyor. İlkokul seviyesinde basitçe yaratılan küçük tasarımlar, lisede robot, teknolojik bir buluş üretme gibi daha sofistike şeylere dönüşüyor. SolidWorks olarak geleceğin mühendislerinin yetişmesinde eğitimin ne derece önemli olduğunun farkındayız. Onları bir şeyler yapmaya teşvik etmek, bunu yaparken de onlara çevre bilinci aşılamak temel sorumluluğumuz. Çünkü dünya bugünün çocukları tarafından şekillendirilecek.”

Son yıllarda yeni öğrenme stilleri üzerine yeni şeyler keşfettiklerini belirten DS SolidWorks Dünya Eğitim Pazarı Direktörü Marie Planchard, Washington DC’de yapılan ve SolidWorks’ün desteklediği Amerikan Bilim ve Mühendislik Festivali’nde ise: “Her ne kadar bazı öğrenciler matematik ve bilimi soyut olarak kavrasalar da, büyük bir çoğunluk dokunarak öğreniyor. Bu tip öğrenme yönetimi ile bilgileri kavrayan çocukların bir şeyleri yapmaya, inşa etmeye, dokunmaya ihtiyaçları var. Okullarda ve toplumda üretmekten uzaklaştık. Ancak öğrencilerin bir şey inşa etmesine izin verirseniz ve buna takım çalışması ve yarışma ruhu eklerseniz, öğrenciler bundan kopamaz. Çocuklar bilgisayar oyunları ile vakit geçirmek yerine değerli bilgilere, yeteneklere kavuşur ve başarma hissi kazanır.”

Amerikan Bilim ve Mühendislik Festivali içerisinde yer alan bir diğer etkinlik ise Beyaz Saray Bilim Fuarı oldu. Fuar kapsamında Beyaz Saray’da ödül sahibi projelerini sergileme imkanı bulan öğrencilerle tek tek ilgilenen ABD Başkanı Barack Obama; “Bu tür rekabetçi ortamlarda yeni yetenekler keşfediliyor, tutkular ateşleniyor ve geleceğin bilim adamları, mühendisleri, kaşifleri, girişimcileri doğuyor” görüşlerinde bulundu.

Amerikan Bilim ve Mühendislik Festivali, ABD içerisinde ülke gençliğinin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğe olan ilgilerini artırmayı hedefleyen ve içeriğinde en rekabetçi, zorlayıcı, şaşırtıcı, eğlenceli ve eğitici bilim etkinliklerini kapsayan buluşmalardan oluşuyor. Festival, her sene ülkenin dört bir yanından öğrencilerin işlerini sergileme fırsatı sunarken, eğitici konferanslar ile çocuklara yeni bilgiler edinmeleri için de olanaklar tanıyor.

SolidWorks öğrencinin yanında

Dünyanın dört bir yanına bir milyona yakın eğitim lisansı ulaştıran DS SolidWorks ayrıca çok geniş bir yelpazede öğrenci faaliyetlerini teşvik ediyor. Türkiye’de de geleceğin mühendislerinin gelişimine destek olan SolidWorks son olarak üniversiteler arası dünya güneş enerjili tekne şampiyonası Solarsplash’te bir seferde en fazla ödül alarak yarışma tarihine geçme ve dünya ikinciliği gibi başarılara imza atan İTÜ Güneş Teknesi Takımı’na tasarım ve teknoloji sponsoru oldu.

SolidWorks’ün sponsor olduğu diğer yarışmalar ise;

Solar Splash: Güneş enerjisi ile çalışan yarış teknelerinin dizaynı, inşası ve yarışı.

Beton Kano: İnşaat mühendisliği öğrencileri için SolidWorks Simulation yazılımı içerisinde gerilim ve akış analizi yarışması.

Yapısal Çelik Köprü: Belirli ölçeklerde çelik köprülerin yapılmasını amaçlayan yarışmada tasarım, üretim ve analiz, yarışmacıların başarı ile gerçekleştirmeleri gereken esas kıstaslar.

Pilotsuz Sistemler: Bir pilota ihtiyaç duymadan hareket edebilen kara ve deniz taşıtlarının yapımını konu alan yarışma

Araç Yarıştırma: Lise ve üniversite öğrencilerinin Formula tipi araçları tasarladıkları, inşa ettikleri ve yarıştırdıkları organizasyon

FIRST® Robotics: Lise öğrencileri için robotbilim yarışması.

FIRST® LEGO® League: Amerika ve Kanada’da 9 ve 16 yaş arası için robotbilim programı

MIT Lemelson InvenTeams: Lise öğrencilerinin kurdukları buluş takımları ile yaratacakları yeni teknolojileri konu alan yarışma.

DS SolidWorks hakkında daha fazla bilgi için www.solidworks.com.tr, adresine başvurulabilir.
 
Üst