lafons7275 ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lafons7275

Kıdemli Üye
tasavvufa bakışınız ve duruşunuz nedir
sizce tasavvufun kazandırdıkları nelerdir
bu yolun kaybettirdikleri yada bedelleri nedir

Tasavvuf Nuhun gemisidir, Ashabı Kehf'in mağarasıdır, Efendimizin sav. refrefidir, Musa as.'ın asasıdır.

Akıllı müslümanların girmesi gereken yoldur.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Üstad bu nicki nasıl seçtin...

Lafonsun, 72 ve 75 in bir manası varmıdır...

Şöyle güzel bir müslim nicki ile değiştirsen nasıl olur...

lafons7275

Kıdemli Üye
Üstad bu nicki nasıl seçtin...

Lafonsun, 72 ve 75 in bir manası varmıdır...

Şöyle güzel bir müslim nicki ile değiştirsen nasıl olur...

Bu nik benim eskiden beri kullandığım bir nik. Bu nikle istediğim her foruma üye olabiliyorum. Kimse daha önceden böyle bir nik almış olmuyor. Senin dediğin gibi bilindik bir Müslüman nickini diyelim bu forumda alsam başka forumda aynı niki bir başkası almış olabiliyor. Böylece tek nik ve tek şifreyle her siteye rahatça kaydoluyorum.

Hakperest

Kıdemli Üye
1972 ağbimin doğum yılı 75 te benim.
her yere tek şifre ile giriyorsun
sakat iş
197275 te şifren olmasın sakın
ay-lav-yu_479616.jpg

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Ebu Computer,gizli hafiye gibisiniz hocam. : )

Lafons,abimize ve çocuklarına Allah'tan evvela iman,ahirin de ise refah ve sıhhat dilerim.

Fakr

Profesör
Selam

Hayatınızda (edindiğiniz)''put(lar)'' var mı?

(Yanlış anlaşılmasın tekfir amaçlı sorulmamıştır...)

Ahmet

Çöl Aslanı
Bazı mesajlar silindi arkadaşlar. Röportaja devam..

Hakperest

Kıdemli Üye
lafons kardeş internet üzerinden evlilik sitelerini kullanmak hakkında görüşünüz nedir?
:pcklk

lafons7275

Kıdemli Üye
Selam

Hayatınızda (edindiğiniz)''put(lar)'' var mı?

(Yanlış anlaşılmasın tekfir amaçlı sorulmamıştır...)

nefsim, çocuklarım, dünya, uzun yaşama, şehvet, mal, yemek ve uyku gibi putlarım var. Rabbim kurtulmayı nasip etsin.

Kaptan

Mecra Yazarı
Öncelikle konukluğun hayırlı olsun. Allah, ailenle birlikte mutlu ve İslam üzere bir hayatı yaşamayı nasip etsin.

Bu zamana kadar yazışmalarından anladığım kadarıyla, eskiden adı sadece Müslüman olan ve bu gidişattan pek memnun olmayan bir lafons vardı. Akabinde Tasavvuf ile tanışma ve bunun getirdiği bir değişim ve bu değişimin getirdiği huzur ve mutluluk. İnsanın, gördüğü ilk doğruda saplanıp, kalması ve bu doğrunun hayatında getirdiği olumlu anlamdaki değişimler elbette onu bu doğru zannettiği şeye bağlayacaktır. Öyle ya eskisi ile yeni arasında bayağı bir fark vardır ve bu farkı yaratan da işte o doğru diye bildiği şeydir.

Bundan hareketle sorum şu;

Acaba lafons, tasavvufun kendisinde oluşturduğu bu değişime bakarak mı bu yolun hak olduğuna karar verdi yoksa bu durumun etkisinde kalmadan tamamen objektif bir akılla, öz kaynaklara sadık kalarak Tasavvufun niteliği, niceliği konusunda bir araştırmaya girdi de mi böyle bir sonuca vardı.

lafons7275

Kıdemli Üye
Öncelikle konukluğun hayırlı olsun. Allah, ailenle birlikte mutlu ve İslam üzere bir hayatı yaşamayı nasip etsin.

Bu zamana kadar yazışmalarından anladığım kadarıyla, eskiden adı sadece Müslüman olan ve bu gidişattan pek memnun olmayan bir lafons vardı. Akabinde Tasavvuf ile tanışma ve bunun getirdiği bir değişim ve bu değişimin getirdiği huzur ve mutluluk. İnsanın, gördüğü ilk doğruda saplanıp, kalması ve bu doğrunun hayatında getirdiği olumlu anlamdaki değişimler elbette onu bu doğru zannettiği şeye bağlayacaktır. Öyle ya eskisi ile yeni arasında bayağı bir fark vardır ve bu farkı yaratan da işte o doğru diye bildiği şeydir.

Bundan hareketle sorum şu;

Acaba lafons, tasavvufun kendisinde oluşturduğu bu değişime bakarak mı bu yolun hak olduğuna karar verdi yoksa bu durumun etkisinde kalmadan tamamen objektif bir akılla, öz kaynaklara sadık kalarak Tasavvufun niteliği, niceliği konusunda bir araştırmaya girdi de mi böyle bir sonuca vardı.

Tasavvufa karar verişim ben de oluşturduğu bir değişimden kaynaklandığından değildir. Çünkü ben de gözle görülen tasavvufi bir değişim yok. Sadece eskiden sakalsızdım şimdi cübbeli hocanın ki gibi sakalım var. Ayrıca takke ile dolaşıyorum. Yani bendeki değişim şu anda sadece kabukla sınırlı.

Bu kabukta kalan kalbe inemeyen değişim bile ailemle aramın açılmasına sebep oldu. Yaşadığım yer malesef İzmir Kordondur. Bütün birahanelerin, içkili lokantaların ve de zengin şımarıkların oturduğu muhittir. Cahiliyye devrindeyken alınan bu evi şu anda terketmek istesem de önce eşim sonra kızım ve anam babam karşı çıkıyorlar. Sen nereye gidersen git biz burda yaşamaktan memnunuz diyorlar.

Babam sosyal çevresinde artık benimle gözükmek istemiyor. Bu yüzden 3 yıldır yazın Çeşme'de yazlığa gidemiyorum. (Gerçi iyiki de gidemiyorum) Annem ilk zamanlarda sakalımı kesmem için çok laf söylüyordu. Şimdi fazla sesini çıkarmıyorlar ama benim kafayı yediğimi düşünüyorlar.

Tasavvufun hak olduğuna karar verişimin sebepleri:

1- Osmanlı Padişahlarının o denli dünya gücü elinde bulundurmalarına rağmen herbirinin diz çöküp tevazuyla sohbet dinledikleri bir şeyhlerinin olması.

2- Mezhep imamlarının bile çok bilgili olmalarına rağmen gidip bir şeyhe sorular sormaları ve cevaplarını tasdik etmeleri. Hele İmam Şaffi'nin ümmi bir şeyhe bağlanması ve ona kalp ilimleriyle ilgili sorular sorması beni çok etkilemiştir.

3- Şuara suresindeki ayeti : O gün, ne mal fayda verir ne de evlât. Ancak Allah'a selim bir kalp ile gelenler başka.

okuduğumda anladım ki kalpteki hastalıkları sökmeden kılınan namazların, oruçların, ekseri ibadetlerin bir faydası olmayacağını anladım. Kalbi ilimlerle uğraşanların ise çoğunlukla tasavvuf erbabları olduğunu gördüm.

İşte yukardaki sebepler benim tasavvuf yoluna girmem gerektiğini gösterdi.

Ha bir de Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin vali iken şeyhe bağlanıp ciğer satarak kalbindeki kibiri sökmeye çalışmasından da çok etkilenmiştim.

Fakr

Profesör
nefsim, çocuklarım, dünya, uzun yaşama, şehvet, mal, yemek ve uyku gibi putlarım var. Rabbim kurtulmayı nasip etsin.

Selam

Bu değerlendirme yapmada ''mihenk taşınız'' nedir?''Put'' tanımlamanız nedir?

Kişi sınırları koruyarak Allah'ın kendisine verdiği nimetlerden(nimet maddi ve manevidir) faydalanamaz mı? Faydalanması onları ''put'' edinmesi midir?

Diğer sorularım;

(Genelde) Okuduğunuz kitapların içerikleri nedir?

Hangi yazarları okursunuz?

Mushafı kaç defa orijinal ve mealinden okudunuz?

Okumalarınızı tilavet şeklinde mi yaptınız yoksa diğer iki(tertil-Kıraat) okuma şeklinde de yaptınız mı?

Eğer bir alanda uzmanlaşmak isteseydiniz hangi ilim alanında uzmanlaşmak isterdiniz?

Kişileri ve olayları/konuları/’’şey’’leri değerlendirir iken ‘’mihenk taşınız’’ nedir?

Konularda delil olarak sunduklarınızı araştırma ihtiyacı hissediyor musunuz? Yoksa sadece sizin için önemli olan birisinin
söylemesi/kitabında geçmesi yeterli midir?Yeterli diyorsanız Tarih bazen bir alimin verdiği ictihad/fetva(lar)dan dönüp farklı ictihada/fetva(lar)a uyma örnekleri var.O zaman bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?Burada baz alınacak isim mi yoksa delil midir?

‘’Ehli Sünnet Vel Cemaat’’ dan olduğunuzu ve bunu yol kabul ettiğinizi söylüyorsunuz.Bu yolu seçmenizde ki faktörler nelerdir?

Diğer fırkaları kendi kaynaklarından okudunuz mu?Yoksa yol kabul ettiğiniz kişilerin sözleri üzerinden mi değerlendiriyorsunuz?

Bu fırkaları değerlendirir iken onları hangi isimle değerlendiriyorsunuz?

Size göre Peygamberlerin ana misyonu/mesajı nedir?

Size tanımadığınız birisi gelse bana ‘’din’’i tanımlayın dese nasıl tanımlardınız?

Tasavvuf ile tarikat aynı mıdır, farklı mıdır? Neden?

Kader’in sırrı nedir?

Mü’minun Suresi Ayet 17 ‘yi siz veya güvendikleriniz nasıl yorumluyorsunuz?(Bu soru yol’unuzu anlayıp anlamama adına sorulmuştur. Başka bir nedeni yoktur)

İddianız nedir? Gayeniz nedir? Bu iddianızı hayatınızda ne ile/nasıl kanıtlayabilirsiniz?

Bir kişinin‘’miracı’’ yaşaması nasıl olur? Miraca nasıl ulaşılır?

Peygambere sevdirilen 3 şey vardır. Bunlar kadın, güzel koku ve namazın içindeki gözaydınlığı. Peki, size de bunlar SEVDİRİLDİ mi sevdirildi ise bunlar ne anlama gelmektedir?

Dost edindiniz mi/Dostunuz var mı?

Aşk nedir? Âşık oldunuz mu?

İnandığınız Allah’ı ‘’bir cümle’’ ile anlatırmısınız?

Şimdilik bu kadarla yetinelim…

Selametle…

Hakperest

Kıdemli Üye
Selam

Kişi sınırları koruyarak Allah'ın kendisine verdiği nimetlerden(nimet maddi ve manevidir) faydalanamaz mı? Faydalanması onları ''put'' edinmesi midir?

Diğer sorularım;

Okumalarınızı tilavet şeklinde mi yaptınız yoksa diğer iki(tertil-Kıraat) okuma şeklinde de yaptınız mı?

Eğer bir alanda uzmanlaşmak isteseydiniz hangi ilim alanında uzmanlaşmak isterdiniz?

Kişileri ve olayları/konuları/’’şey’’leri değerlendirir iken ‘’mihenk taşınız’’ nedir?

Konularda delil olarak sunduklarınızı araştırma ihtiyacı hissediyor musunuz? Yoksa sadece sizin için önemli olan birisinin
söylemesi/kitabında geçmesi yeterli midir?Yeterli diyorsanız Tarih bazen bir alimin verdiği ictihad/fetva(lar)dan dönüp farklı ictihada/fetva(lar)a uyma örnekleri var.O zaman bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?Burada baz alınacak isim mi yoksa delil midir?

‘’Ehli Sünnet Vel Cemaat’’ dan olduğunuzu ve bunu yol kabul ettiğinizi söylüyorsunuz.Bu yolu seçmenizde ki faktörler nelerdir?

Diğer fırkaları kendi kaynaklarından okudunuz mu?Yoksa yol kabul ettiğiniz kişilerin sözleri üzerinden mi değerlendiriyorsunuz?

Size tanımadığınız birisi gelse bana ‘’din’’i tanımlayın dese nasıl tanımlardınız?

Kader’in sırrı nedir?

Mü’minun Suresi Ayet 17 ‘yi siz veya güvendikleriniz nasıl yorumluyorsunuz?(Bu soru yol’unuzu anlayıp anlamama adına sorulmuştur. Başka bir nedeni yoktur)

İddianız nedir? Gayeniz nedir? Bu iddianızı hayatınızda ne ile/nasıl kanıtlayabilirsiniz?

Peygambere sevdirilen 3 şey vardır. Bunlar kadın, güzel koku ve namazın içindeki gözaydınlığı. Peki, size de bunlar SEVDİRİLDİ mi sevdirildi ise bunlar ne anlama gelmektedir?

Selametle…

on numara sorular
buyrun lafons senden de on numara cevaplar bekliyoruz

bi husben

Kıdemli Üye
Tasavvufa karar verişim ben de oluşturduğu bir değişimden kaynaklandığından değildir. Çünkü ben de gözle görülen tasavvufi bir değişim yok. Sadece eskiden sakalsızdım şimdi cübbeli hocanın ki gibi sakalım var. Ayrıca takke ile dolaşıyorum. Yani bendeki değişim şu anda sadece kabukla sınırlı.

Bu kabukta kalan kalbe inemeyen değişim bile ailemle aramın açılmasına sebep oldu. Yaşadığım yer malesef İzmir Kordondur. Bütün birahanelerin, içkili lokantaların ve de zengin şımarıkların oturduğu muhittir. Cahiliyye devrindeyken alınan bu evi şu anda terketmek istesem de önce eşim sonra kızım ve anam babam karşı çıkıyorlar. Sen nereye gidersen git biz burda yaşamaktan memnunuz diyorlar.

Babam sosyal çevresinde artık benimle gözükmek istemiyor. Bu yüzden 3 yıldır yazın Çeşme'de yazlığa gidemiyorum. (Gerçi iyiki de gidemiyorum) Annem ilk zamanlarda sakalımı kesmem için çok laf söylüyordu. Şimdi fazla sesini çıkarmıyorlar ama benim kafayı yediğimi düşünüyorlar.

Tasavvufun hak olduğuna karar verişimin sebepleri:

1- Osmanlı Padişahlarının o denli dünya gücü elinde bulundurmalarına rağmen herbirinin diz çöküp tevazuyla sohbet dinledikleri bir şeyhlerinin olması.

2- Mezhep imamlarının bile çok bilgili olmalarına rağmen gidip bir şeyhe sorular sormaları ve cevaplarını tasdik etmeleri. Hele İmam Şaffi'nin ümmi bir şeyhe bağlanması ve ona kalp ilimleriyle ilgili sorular sorması beni çok etkilemiştir.

3- Şuara suresindeki ayeti : O gün, ne mal fayda verir ne de evlât. Ancak Allah'a selim bir kalp ile gelenler başka.

okuduğumda anladım ki kalpteki hastalıkları sökmeden kılınan namazların, oruçların, ekseri ibadetlerin bir faydası olmayacağını anladım. Kalbi ilimlerle uğraşanların ise çoğunlukla tasavvuf erbabları olduğunu gördüm.

İşte yukardaki sebepler benim tasavvuf yoluna girmem gerektiğini gösterdi.

Ha bir de Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin vali iken şeyhe bağlanıp ciğer satarak kalbindeki kibiri sökmeye çalışmasından da çok etkilenmiştim.

Selam lanfons konukluğun hayırlı olsun
Biliyorsunki İlsamda hak olabilmesi için kuran ve sünnete uygunoluğu olması lazım
senin etkilenmiş oldukların arasında sünnet halifeler sahabeler ki ilklerin takip edilmesi tevbe 100. ayetle sabitken sen mahmut hudayı osmanlı padişahlarını örnek veriyorsun bu biraz garip değilmi

neden sahablerden değilde osmanlı padişahlarından etkilendin .Misal tevazu ile sohbet dinleyen biri aynı zamanda ipekelr içinde altın tahtlarda oturup ahkam kesmesi kardeşlerini iktidar yüzünden katletmesi nasıl bir tevazudur

tevazudan etkilenmek için hz ebu bekıre hz omer hz alıye hz osmanın hayatı na bakman yeterli değilmiydi
etkilendiğin nıklatalr neden miladı 6. yüzyıl değildi 15. 16. 17. yuz yıl

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Selam

Diğer sorularım;

Kader’in sırrı nedir?

Selametle…

Bu nedir yaw...

Üşenmeden bu kadar soruyu hazırladığınız için helal olsun size...

lafons7275

Kıdemli Üye
Soru 1: Bu değerlendirme yapmada ''mihenk taşınız'' nedir?''Put'' tanımlamanız nedir?

Cevap: Allah'ı anmayı, hatırlamayı unutturan herşey puttur.

Soru 2: Kişi sınırları koruyarak Allah'ın kendisine verdiği nimetlerden(nimet maddi ve manevidir) faydalanamaz mı? Faydalanması onları ''put'' edinmesi midir?

Cevap: Allah'ın verdiği nimetler yerinde kullanılmazsa o nimetlere zulüm edilmiştir. Dolayısıyla o nimetlerden dolayı ceza çekilir. (Allah dilerse affeder, o ayrı.)

Soru 3:

Cevap: Dini içerikli.

Soru 4: Hangi yazarları okursunuz?

Cevap: Ehli sünnet akidesinden kıl kadar ayrılmamış yazarların eserlerini okurum.

Soru 5:

Cevap: Hatırlamıyorum . (Bu cevabımdan çok okudum da ondan hatırlamıyorum manası çıkmasın.) Okurken tecvidli okurum.

Soru 6:

Cevap: Yakin ilmi.

Soru 7 :

Cevap: İslam'dır.

Soru 8:
Konularda delil olarak sunduklarınızı araştırma ihtiyacı hissediyor musunuz? Yoksa sadece sizin için önemli olan birisinin söylemesi/kitabında geçmesi yeterli midir?Yeterli diyorsanız Tarih bazen bir alimin verdiği ictihad/fetva(lar)dan dönüp farklı ictihada/fetva(lar)a uyma örnekleri var. O zaman bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Burada baz alınacak isim mi yoksa delil midir?

Cevap: Ehli sünnet alimlerince tasdik edilmiş, onaylanmış ve tavsiye edilmiş eserleri okurum. O eserlerdeki bilgilerin doğruluğunu araştırmam, direk kabul ederim.

Soru 9: ‘’Ehli Sünnet Vel Cemaat’’ dan olduğunuzu ve bunu yol kabul ettiğinizi söylüyorsunuz. Bu yolu seçmenizde ki faktörler nelerdir?

Cevap: Kuran'ı en iyi anlayan, yorumlayan ve yaşayanların "ehli sünnetiz" diyenlerin olduklarını gördüm.

Soru 10: Diğer fırkaları kendi kaynaklarından okudunuz mu?Yoksa yol kabul ettiğiniz kişilerin sözleri üzerinden mi değerlendiriyorsunuz?

Cevap: Diğer fırkaları kendi kaynaklarından okumadım. Diğer fırkaların adamlarıyla girdiğim ilmi münazaralarda ehli sünnetten öğrendiğim ilimler sayesinde hep galip geldim. ( Denemek isteyene kapım açık)

Soru 11:

Cevap: Bidat ehli.

Soru 12:

Cevap: "La ilahe illallah." ı anlatmaktır.

Soru 13: Size tanımadığınız birisi gelse bana ‘’din’’i tanımlayın dese nasıl tanımlardınız?

Cevap: Allah'ın mülkünde Allah'ın emrettiği şekilde yaşamaya İslam dini denir. Saç kesiminden, tuvalete, yatak odasından işyerine kadar her yerde Allah'ın emrettiğini yapmaktır.

Soru 14:

Cevap: Bilmiyorum.

Soru 15:
Kader’in sırrı nedir?

Cevap: La havle vela kuvvete illa billahtır.

Soru 16:

Cevap: Alusi, Fahreddin Razi, İmam Kurtubi, Taberi, Bursevi gibi tefsir alimlerinin yorumları benim için hüccettir.

Soru 17:

Cevap: Kalpteki pislikler temizlenmeden hak bulunmaz. Nefsini bilen Rabbini bilir. En mühim mesele nefisle cihaddır. "
O gün, ne mal fayda verir ne de evlât. Ancak Allah'a selim bir kalp ile gelenler başka."

Soru 18:

Cevap: Dosdoğru kılınan namaz ile miraç yaşanır. Rabbim nasip etsin.

Soru 19: Peygambere sevdirilen 3 şey vardır. Bunlar kadın, güzel koku ve namazın içindeki gözaydınlığı. Peki, size de bunlar SEVDİRİLDİ mi sevdirildi ise bunlar ne anlama gelmektedir?

Cevap: Bana Allah tarafından sevdirilen
birşey henüz yok. İbadetleri yaparken nefsimi zorluyorum.

Soru 20: Dost edindiniz mi/Dostunuz var mı?

Cevap: Yok. Menfaat ilişkilerim var. İyilik yaparken sevap olduğu için yapıyorum.

Soru 21:

Cevap: Olmadım, aşkın ne olduğunu bilmiyorum.

Soru 22:
İnandığınız Allah’ı ‘’bir cümle’’ ile anlatır mısınız?

Cevap: İhlas Suresi.

lafons7275

Kıdemli Üye
Misal tevazu ile sohbet dinleyen biri aynı zamanda ipekelr içinde altın tahtlarda oturup ahkam kesmesi kardeşlerini iktidar yüzünden katletmesi nasıl bir tevazudur

Tarihimizi İngilizlerden okursak böyle soru sormak çok normal. Tarihimizi Kadir Mısıroğlundan okuyup öğrenelim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...