Küresel Kaos Lobisi Ve Maşalarının Durduramadığı Proje : Akkuyu Nükleer Santrali | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Küresel Kaos Lobisi Ve Maşalarının Durduramadığı Proje : Akkuyu Nükleer Santrali

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Küresel Kaos Lobisi Ve Maşalarının Durduramadığı Proje : Akkuyu Nükleer Santrali

Kaos lobisi Akkuyu’da ortaya çıktı. Tüm dünyanın çekinmeden kullandığı nükleer santral, Türkiye’de diğer dev projeler gibi istenmedi. Her yıl 1,5 milyar doların yurt dışına akmasını önleyecek santralin deniz yapıları temel atma tören alanı Greenpeace temsilcileri tarafından kapatıldı. CHP, Mühendis ve Mimarlar Odası, Tabibler ve Barolar Birliği de sözde çevreci örgüte arka çıktı.

Daha önce 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Marmaray, Tüp Geçit, Hızlı Tren gibi Türkiye tarihinin en önemli projelerine karşı çıkan kaos lobisi, Batı medyası ve onların Türkiye’deki uzantıları bir kez daha sahne aldı.

İKİ YÜZLÜ GREENPEACE

Dünyada en büyük para kaynakları BP, Shell gibi enerji devleri olan ve ABD’deki 100 nükleer santral için hiç eylem yapmayan Greenpeace önderliğinde toplanan eylemciler, inşaat alanının kapısını kapatma eylemi yaptı. Temel atma töreninin yapıldığı Akkuyu’nun Büyükeceli beldesindeki inşaat alanının kapısını kilitleyen Nükleer Karşıtı Platform üyeleri nedeniyle temel atma törenine gelen konuklar ve basın mensupları uzun süre tesiste mahsur kaldı. Jandarma müdahalesi sonrası eylem devam ederken, göstericlier uzun süren uğraşların ardından ikna edildi. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın da eylemciler yanında yer alması dikkat çekti.

PROJENİN İPTALİNİ İSTİYORLAR

Greenpeace de Taksim ve Mersin’de eş zamanlı olarak eylemler yaptı. İki şehirde aynı saatlerde bir araya gelen Greenpeace eylemcileri ölü taklidi yaparak, “Nükleer öldürür, yaşamak istiyorum” mesajı verdiler. Bu arada Greenpeace’in yanı sıra, Barolar Birliği, Tabipler Birliği, TMMOB başta olmak üzere, meslek örgütleri ve çevre örgütleri, projenin iptali için birçok dava açtı…

BELÇİKA’DA 7 TANE VAR

Nükleer tesisleri güvenliği sorgulanırken diğer taraftan Türkiye’nin bu enerji için neden geç kaldığı konuşuluyor. Akkuyu santralinin yapıldığı Mersin’in iki katı kadar olan Belçika’da bile 7 santral bulunurken; Fransa, elektriğinin yüzde 75′ini nükleerden sağlıyor. Güvenlik konusunda ise Akkuyu, 9 büyüklüğünde bir depremi giderecek şekilde dizayn edildi. Tsunami ve uçak çarpışma testlerini geçti. ÇED çalışmasını
da tamamladı.

14 MİLYAR CEBİMİZDE KALACAKTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, liman ve deniz yapılarının temel atma töreninde santrali yapan Rus şirket Rosatom’un Genel Müdürü Sergey Kirienko ile beraber konuştu. Dünyada elektrik tüketiminin yüzde 11′nin nükleerden sağlandığını söyleyen Yıldız, “Fukuşima aynen Çerbobil’de olduğu gibi nükleer santral teknolojisini etkileyen deneyimlerdendir. Akkuyu da bundan dersini almıştır. Güvenlik diğer bütün yapılardan daha öne geçmiştir. Eğer Akkuyu 10 yıl önce devrede olmuş olsaydı, 15 milyon nüfuslu İstanbul’un tüm ihtiyacını karşılayabilecek, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 28′ini karşılayabilecekti. 14 milyar dolarlık daha az doğalgaz ithal etmiş olacaktık” dedi.

İLK ÜRETİM 2022′DE

Rusya, dört üniteden oluşacak toplam 4,800 MW kurulu güce sahip Akkuyu Nükleer Santrali’ni 20 milyar dolarlık yatırımla yapacak. Santralin temeli gelecek yıl atılacak, üretim 2022′da başlayacak.

http://www.medyagundem.com/kaos-lobisi-ve-masalarinin-durduramadigi-proje/
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
rkopar @rkopar · 21 sa. 21 saat önce

Yine nükleer karşıtı cahil muhalifler dökülmüş ortalığa. 1 gün elektrik kesilince kendini kesecektin az kalsın?
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
rkopar @rkopar · 20 sa. 20 saat önce

Biri "pasaportumu hazırladım, nükleerden sonra kaçıcam burdan" yazmış. Fransaya kaç ama, başka yere kaçma :D

 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Ergün Diler : Yeşil savaşı!

 
Üst