Kur'anı anlama metodu üzerine düşünceler ...

Hikem

Kıdemli Üye
İktibas dergisini iyi biliriz..!!!

saniyen Cengizhan ''IQ'' sunu bize göstersin istedik ama muhatabımız minderden kaçıyormu acaba..yoksa dersine mi çalışıyor, neyse biz bekleriz...

cahid

Kıdemli Üye
İktibas dergisini iyi biliriz..!!!

Kurucusunun yakınları Daru'l-Harp görüşünden hareket ederek Cuma namazına gitmezler meselâ. Kurucusunun bir kitabında Muhammed Abduh ile ilgili sitâyişkar cümleleri de mâlumumuzdur.. sizin de malumunuzdur değil mi @Hikem kardeşim..

Hikem

Kıdemli Üye
Merhum Ercümend Özkanı ve çizgisini iyi tanırız...

fakiri

Kıdemli Üye
Bismih-u Subhanehu
Hey Millet !
Ben size bir şey diyeyim mi ? Gelin şu herkesin Kuran-ı Kerimi anlama veya anlamaya çalışma sevdasından vazgeçin derim. Çünkü, esasen böyle bir şeyin muhal-imkânsız olduğunu zaten herkes bilir. Buna rağmen, ne diye balığı kavağa çıkarmak fiiliyle eş olan böyle bir şeyi savunur durursunuz ? Sadece Rabbimize ibadat-u taatlerimizi layık-ı vechile yapabilmek için, gerekli olan dini bilgileri öğrenmek her müslüman üzerine fsrzdır. "Bu bana yetmez" deyip bundan fazlasını talep etmek ve bu uğurda gayret göstermek ihtiyâridir. Kimsenin üzerine farz değildir. Dini bilgi veya ayetlerin derin manâlarına nüfuz etmek isteyenlere bir diyeceğimiz yoktur. Ama, Don Kişot gibi ortaya çıkıp "Ben bu ayeti böyle anlıyorum!" demek, biz sıradan müslümanların işi değildir. Bu iş, ilimde derinleşenlerin müçtehidlerin, müfessirlerin işidir. Ama, bunların içinde de ayetlere doğru manâlar verenlerin işidir. Günümüzde Hilâl TV'ye çıkan ve orada sürekli kuran ayetlerinin tefsir ve manâlarına dair maşallah o kadara çok müfessir ve müçtehid (!) varki, ara-sıra bunları dinliyorum da galiba bugün için müslümanlara en büyük zararı veren bir TV kanalı olarak bu kanalı görüyorum. Oradaki müfessir ve müçtehid taslakları, müslümanlara Rasulullah (s.a.v.) Efendimize salât-u selâmı emreden Ahzâb Sûresi 56. ayetindeki "yusallûne=salât ederler" anlamındaki fiilin manâsı için diyorlar ki; "Buradaki -yusallûne- fiili -salât ederler manâsında değil, yardım ederler veya destek verirler manâsınadır!" Yani, anlayacağınız bu taslaklar düpedüz, Rasulullah (s.a.v.) Efendimize salât-u selâmı ortadan kaldırmak ve yasaklamak istemektedirler. İşte Kuran-ı Kerime herkes kendi aklı ile anlayıp-manâ vermeye kalktığında böyle bir sapıklığa düşmek gibi bir çıkmaz sokak sizi bekliyor demektir. Siz, siz olun bu kafese girmeyin diyorum.
Ve minellahut-tevfik

Hikem

Kıdemli Üye
Evet güzel tesbitler var...Saniyen İslamda ruhban sınıfı yokki, din adamları olsun diyerek müminleri tuzağa düşürmek isteyen avcılar çoktuur..işin garibi avcıya av olmaya namzed adaylarda çok...Asrımızın bir hastalığı...Her köie başında bir müctehid ,benim görüşüm diye müctehidlerin görüşlerine aklınca sed çekmeye uğraşıyor...Nede olsa Naylon müctehid...

Hikem

Kıdemli Üye
Kuranı ,IQ su yeterli olan anlar diye ortaya çıkan arkadaş bir türlü ortaya çıkmıyor..daha nekadar bekleyelim

cemaliii

Kıdemli Üye
insanoğlu tedeyyün iç güdüsüne sahiptir.
hakikati sayın öztürk daha iyi bilir belki zaafiyet
belki sistemin bir aldatmacası
belki müslümanlarıın aklının çelinmesi ki akleden yok denecek kadar çokken
biz kendi adımıza hükümleri ifa etmeye gayret etmeli
ne olursa olsun tekfirsiz bir hayat sürmeliyiz.

o şekilde düşünmeyin. mesela eski diyanet işleri başkanı süleyman ateşte yıllar önce reenkarnasyonu savunuyordu yanlış bilmiyorsam. ama bugünlerde biraz daha sessiz kalıyor. vardır yada yoktur demiyor.

yani amaçları sizin bahsettiğiniz gibi içgüdü,sistem,zafiyet veya müslümanların aklını çelme değil.
çok bilen çok yanılır derlerya bence öyle birşey.
bunun için cengiz kardeşe diyorumki aklına fazla güvenme.
bazen yanıltır.