Kur'an-ı Kerim meal okuma çalışması (nüzulüne göre)

eylül

Veled-i kalbî
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
5,223
Tepkime puanı
1,026
Puanları
0
Konum
mavera...
selamün aleyküm

Forumdaki arkadaşların tavsiyeleri ve istekleri üzerine Kuran- Kerim'i birde mealinden okuyalım istedik.

Her ne kadar mealler aslının yerini tutmasa da Kur'an'ı hayata geçirme sürecimizde buna ihtiyacımız var.

Daha önce meal okumaları yaptınız mı, bu anlamda çalışmalarınız oldu mu bilemiyorum ama yeni başlayanlar ve Kur'an'ın indiği süreci, ortamı, yaşayışı daha yakından tanımak ve bilmek isteyenler için inzal olduğu şekilde okumaya başlamanın daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

Ayrıca tek taraflı meal okumak sıkıntı doğurabilir. Nihayetinde kişilerin yorumları bir nevi. O nedenle imkanımız var ise, bir kaç meal, tefsir v.s. takip ederek okumalarımızı yapalım.

Evet, bu çalışma bir nevi birbirimizi itekleme, gayrete getirme çalışması.

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim bir mü'minin dünyevi kederlerinden birini giderirse, Allah da onun Kıyamet günü kederlerinden birini giderir. Kim bir fakire kolaylık gösterirse, Allah da ona dünyada ve ahirette kolaylık gösterir. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu dünya ve ahirette örter. Kişi kardeşinin yardımında olduğu müddetçe, Allah da onun yardımındadır. Kim ilim aramak düşüncesiyle bir yola düşerse, Allah onun cennete olan yolunu kolaylaştırır. Bir grup, Allah'ın kitabını okumak ve aralarında tedris etmek üzere Allah'ın evlerinden birinde toplanırsa, üzerlerine mutlaka sekine iner ve onları rahmet kaplar, melekler onları sarar. Allah da onları yanında bulunan mukarreb meleklere anar. Bir kimseyi ameli yavaşlatırsa, nesebi hızlandıramaz. " Müslim, Zikr 38, (2699); Ebu Davud, Edeb 68, (4946); Tirmizi, Hudud 3, (1425), Birr 19, (1931); Kıraat 3, (2946).

Niyetimiz inşaAllah hadis-i şerifte geçen durumlara tekabul eder.

....

Çalışmanın ayrıntılı bilgisi için tıklayınız.
 
Üst